سوء استفاده جنسی از کودکان

سوء استفاده جنسی از کودکان از کجا آغاز می شود؟ دلایل سوء استفاده جنسی از کودکان

در هر ۲ دقیقه ، به طور میانگین یک کودک در جهان مورد آزار و سوء استفاده جنسی قرار می گیرد!!! به راستی سوء استفاده جنسی از کودکان از کجا آغاز می شود؟ سوء استفاده جنسی از کودکان انواع گوناگونی دارد. با وجودی که در اکثر موارد، نمایش قدرتِ فرد متجاوز و تسلیم کودک بی دفاع مطرح است، اما سوء استفاده جنسی از کودکان همیشه توام با زور نیست!. متجاوزین، در بسیاری از موارد، برای مطیع ساختن کودک از محبت و دل بستگی او استفاده می کنند : «تو هم مرا دوست داری، مگه نه؟»

از آن جا که سوء استفاده جنسی از کودکان در اکثر موارد فقط به یک بار ختم نمی شود، کودکان مورد نظر باید فشار شدید راز داری را نیز تحمل کنند : «اگر رازمان را به کسی بگویی، دیگر مامان و بابا تو را دوست ندارند» یا «اگر رازمان را فاش کنی، مامان از غصه می میرد!»

اما سوء استفاده جنسی از کودکان از کجا آغاز می شود؟ شروع سوء استفاده جنسی از کودکان زمانی است که پسر یا دختر بچه ها برای انجام موارد زیر مجبور و یا قانع شوند :

– خودشان را لخت و عریان به معرض نمایش بگذارند و یا اجازه بدهند عکس های مستهجنی از آن ها گرفته شود؛

– بوسه بدهند؛

– اجازه دهند که نواحی جنسی بدنشان با دست یا شیئی لمس شود؛

– نواحی جنسی بدن فرد بزرگ سال را به منظور ارضای او لمس کنند؛

این ها بخشی از تجاوزات و جنایاتی است که نسبت به کودکان اعمال می شود؛ البته این فهرست کامل نیست و همه موارد و روش های موجود را در بر نمی گیرد.

مجرمین با گذشت زمان موفق می شوند احساس گناه را در خود سرکوب کنند، اما صدمات جسمی و روحی کودک افزایش می یابد؛ به ویژه تحت شرایطی مانند : نزدیکی و قرابت فامیلی فرد مجرم، طول مدت تجاوز و فشار ناشی از پنهان کاری.

 

کودک و احساس ناخوشایند سردرگمی

کودکانی که مورد تجاوز واقع شده اند، احساس می کنند :

– به آن ها خیانت شده، چون از اعتمادشان نسبت به بزرگ ترها سوء استفاده گردیده؛ آن هم به دلیل میلی که برای آن ها بیگانه و غیر قابل فهم است.

– آشفته و سردرگم هستند؛ چون نمی توانند میان واقعیت و ماجرایی که اغلب در تاریکی و سکوت مطلق برایشان اتفاق می افتد، رابطه ای بیابند.

سوء استفاده جنسی از کودکان

– تنها هستند؛ چون به دلیلی شرط رازداری که از سوی فرد متجاوز برایشان گذاشته شده، نمی توانند آشفتگی و سردرگمی خود را با کسی در میان بگذارند.

‏- معیوب و بی ارزش اند؛ چون مرزهای جسمی آن ها بر خلاف میلشان و به طور مکرر آسیب دیده و مورد تعرض واقع شده است.

– غرق در خجالت و شرمساری هستند؛ چون با اشکالی از رفتارهای جنسی مواجه شده اند که با رشد و تکامل آن ها تناسبی ندارد.

– بی یار و یاورند؛ چون این توانایی را ندارند که خودشان به این سوء استفاده خاتمه دهند.

– رانده و طرئ شده اند؛ چون خود را برای اتفاقات پیش آمده مقصر می داننئ.

‏این آسیب ها می توانند در سنین بالاتر هم بر زندگی آن ها تاثیر بگذارند؛ مثلا گاهی به شکل مشکلات جنسی یا ارتباطی، افسردگی، مصرف مواد مخدر و حالات ترس نمودار می شوند.

احساس ناامنی و درماندگی والدین در مورد سوء استفاده جنسی کودکان

«هر مردی یک مجرم بالقوه است!» این جمله شعار داغ گروه هایی است که جهت گیری فمینیستی داشته و از سال های دهه هشتاد سبب ایجاد نوعی بدگمانی و بی اعتمادی در بسیاری از خانواده ها و مهد کودک ها شده اند و در سوء استفاده جنسی از کودکان، مردان را متهم ردیف اول می دانند.. حتی مباحثات عمومی هم نتوانسته اند این طرز فکر را سامان بخشد و بسیاری از والدین اطمینان خویش را از دست داده اند. آن ها به این می اندیشند که آیا ممکن است از روی لغزش و خطا و یا ناخواسته. روزی از فرزند خود سو،استفاده کند. در واقع: باید گفت والدین نامطمن برای فرزندان خود همراه بدی محسوب می شوند؛ چون بچه ها به دنبال راهنمایی و اطمینان خاطر هستند. اما نکته مثبت قضیه در این است که ما می دانیم چنین وضعیتی وجود دارد و این مسئله عاملی برای مشاهده و درک هشیارانه محیط پیرامونمان خواهد شد. ما به رفتار فرزندانمان توجه می کنیم و این موضوع سبب می شود تا نسبت به رفتار خود در قبال آنان نیز نگاه منتقدانه ای داشته باشیم : «رفتار من با فرزندم چگونه بود؟»

سوء استفاده جنسی از کودکان: نادیده گرفتن مرزهای کودک

‏ما به محض دیدن یک کودک غریبه، روی موهای فرفری و بانمکش دست نوازش می کشیم. اما اگر غریبه ای از راه برسد و ما را نوازش کند، واکنش ما چگونه خواهد بود؟ یا به عنوان مثال، اگر ناگهان علاقه به رئیس، سراپای وجودمان را فرا بگیرد، آیا به ذهنمان خطور می کند که به یک باره موهای کم پشت او را نوازش کنیم؟!

سوء استفاده جنسی از کودکان

‏نادیده گرفتن مرزهای شخصی و ارتباطی افراد و عدم توجه به نیازهای آنان در خصوص حفظ فاصله یا نزدیکی به دیگران، نشانه بی احترامی بوده و با موضوع برتری جسمانی مرتبط است.

‏تجاوز از مرزهای شخصی و ارتباطی کودک به معنی آن است که استقلال از او سلب شده و او این حق را ندارد تا خود تعیین کننده حد و مرز ارتباطی اش با دیگران باشد.

‏برای آن که این مسئله به راحتی اتفاق نیفتد، کودکان از نخستین روزهای زندگی باید این اجازه را داشته باشند که نیاز خویش را نسبت به حفظ فاصله یا نزدیکی با دیگران بیان کنند. چون اگر کودکی نتواند یا اجازه نداشته باشد آن چه که می خواهد یا نمی خواهد را به زبان آورد، خیلی زود فواموش می کند که او باید برای نیازش در خصوص نوازش و محبت دیگران مقرراتی وضع کند و در این صورت، دیگران به راحتی او را به هر کاری که بخواهند مجبور می کنند.

زمانی تصور می کردم وقتی در اوج ناز و نوازش فرزند دو ساله ام، باسن او را به آرامی گاز می گیرم، بیشترین لذت را برایش ایجاد می کنم. نمی دانم چند مرتبه «نه گفتن» های او را که با کِرکِر خنده همراه بود، نشنیده گرفتم تا زمانی که راه افتاد، با عصبانیت به من خیره شد و با لحن تندی گفت: «مامان، این کار را نکن!» من در آن لحظه خیلی خجالت کشیدم و ناراحت شدم از این که بر چه اساسی نیاز خود را نیاز او دانستم. البته قبلا هم می توانستم «نه گفتن» او را بشنوم، اما به علت تصور اشتباهم نمی خواستی این کار را بکنم و آن تصور این بود: «هر چیزی که برای من لذت بخش است، حتما برای او هم هست!»

نیت فرد بزرگ سال؛ عامل تعیین کننده در سوء استفاده جنسی از کودکان

کودکان به نوازش و تماس بدنی نیاز دارند؛ کسی نمی تواند این مسئله را انکار کند. اما بزرگ ترها همیشه از خود می پرسند که تا کجا اجازه دارند پیش بروند؟ برخی از پدران و مربیان از برقراری تماس بدنی با کودکان پرهیز دارند، زیرا می ترسند مردم فکر کنند که آن ها می خواهند از کودکان سوء استفاده کنند. به همین دلیل، معمولا پدران وظیفه تعویض پوشک نوزاد را به مادران وامی گذارند. ولی آیا این گونه موارد هم می تواند به سوء استفاده جنسی از کودکان منجر شود؟

آن چه مسلم است، والدین معمولا درباره ی فرزندان خود، دارای احساس مالکیت بوده و مسئولیت پذیرند و بهترین ها را برای آن ها آرزو کرده در جهت نیل به اهداف عالی خود، تلاش می کنند. ولی این مسئله مانع کودک آزاری و سوء استفاده جنسی از کودکان نمی شود. در جوامعی که بنیان خانواده بر محور آموزه های اخلاقی، انسانی است، این نوع حوادث کمتر اتفاق می افتد. معمولا اگر چنین چیزی پیش بیاید، در مورد فرزندان مشترک یک پدر و مادر نیست. معمولا کودکانی که با مادر خوانده یا پدرخوانده زندگی می کنند، بیشتر در معرض این گونه اتفاقات قرار می گیرند. مثلا کودکان دختر که با ناپدری زندگی می کنند یا فرزندان پدرخانواده از همسر قبلی، بیشتر در معرض خطر هستند.

‏بنابراین خانواده هایی که دارای فرزندان چندگونه هستند فرزندان قبلی پدر یا مادر فعلی، باید بیش از برقراری زندگی مشترک، خط و مرزهای لازم را برای هم معین نمایند و در صورت رسیدن به توافق، پیمان زناشویی جدید ببندند.

‏بنابراین نبت فرد بزرگ عامل تعیین کننده در پیشگیری یا وقوع چنان حوادثی می تواند باشد.

سوء استفاده جنسی از کودکان

احساسات کودک؛ عامل تعیین کننده در سوء استفاده جنسی از کودکان

‏‏سوزانا تعریف می کند: روزهای تعطیل برای ما خیلی زیباست. من و برادرم یوناس اجازه داریم به تختخواب مامان و بابا برویم. آن ها حسابی ما را ناز و نوازش می کنند و ما هم روی تخت بالا و پایین می بریم. پدر و مادر از این خوشحال اند که مجبور نیستند سر کار بروند و ما هم خیلی وقت داریم. گاهی اوقات من سرم را تو سینه مامان مخفی می کنم و بابا را نیشگون می گیرم. هر چهارتایمان در روزهای تعطیل از کنار هم بودن حسابی لذت می بریم؛ این وضعیت خیلی عالیه. با این حال، وقتی چهار نفری به تختخواب می رویم یا وقتی هوا گرم است و با لباس نازک و خنک دنبال هم می دویم؛ به نظر مادر بزرگ کار خیلی زشتی می کنیم. اما به نظر من که کار ما کاملا عادی و بدون مشکل است.

‏‏خوابیدن در تخت خواب، آن هم با بچه ها؟ آیا این کار درست است؟ (برای دریافت پاسخ اینجا کلیک کنید) سوزانا خیلی بی طرف و بی غرض این چیزها را تعریف می کند. او از نزدیکی به پدر و مادر و از گرمای بدنشان لذت می برد و احساس امنیت خاطر و آسودگی می کند.

‏پوشیدن لباس های خنک در خانه چیز عجیبی به نظر نمی رسد و می تواند یکی از رسوم خانوادگی در روزهای تعطیل باشد. این مسائل به خودی خود هیچ رابطه ای با سوء استفاده جنسی از کودکان ندارند؛ حتی اگر به نظر مادر بزرگ خیلی هم زشت باشند. اما اگر سوزانا دیگر میل نداشته باشد روزهای تعطیل با بقیه اعضای خانواده درون یک تختخواب بخوابد یا از پوشیدن لباس نازک خجالت بکشد، آن وقت شرایط می تواند تغییر کند.

‏در صورتی که والدین سوزان به این مسئله بی اعتنا باشند و اصرار کنند که او طبق سنت قبلی رفتار کند؛ در واقع از اختیارات و اقتدار والدین بودنشان استفاده کرده اند تا کودک را مجبور سازند که برخلاف نیازهایش در خصوص تماس بدنی رفتار کند. اوضاع وقتی وخیم تر می شود که والدین فقط به منظور تحریک جنسی خود به دنبال تماس بدنی و نزدیکی با کودکان خود باشند.

‏این بدان معنی است که همواره کودکان تعیین کننده هستند و باید مشخص کنند که کدام موقعیت ها و تماس های بدنی برای آن ها خوشایند و مطلوب و کدام یک نامطلوب هستند. به عبارت دیگر خود کودک متوجه می شود که سوء استفاده چه وقت آغاز می گردد؛ صرف نظر از این که نیت و قصد بزرگ سال از نزدیکی به او سوء استفاده باشد یا نه. زیرا کودکان شم بی نظیری برای تشخیص موقعیت های نامطلوب و نادرست دارند.

‏وظیفه فرد بزرگسال برای پیشگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان ، توجه به این گونه علائم از سوی کودک و احترام گذاردن به آن هاست و او نیز باید انگیزه ها و نیازهایش را برای خود روشن سازد. نزدیک شدن، محبت، بغل کردن و امثال این ها مواردی هستند که برای رشد کودک لازم اند. اگر والدین کودک و دیگر بزرگ ترهای آشنا با او، این تمایل و توانایی را داشته باشند که این موارد را به عنوان غذای روح کودک به او بدهند، او را بسیار خوشحال خواهند کرد. اما زمانی که از این نیازها به منظور ارضای جنسی بزرگسالان استفاده گردد، صدمه به کودک آغاز می شود. این امر «سهوا» و «بدون خواست» بزرگ سالان اتفاق نمی افتد. از هر عمل یا موقعیتی که برای کودک ناخوشایند بوده و به منظور تحریک جنسی و یا ارضای بزرگ ترها باشد، باید خودداری گردد.

نکته هم دیگر در خصوص ‏سوء استفاده جنسی از کودکان این واقعیت است که کودک به استقبال هو نوع محبت و نوازشی که فکر کند برایش شادی می آورد، خواهد رفت. البته وقتی احساس کند که همه دوستش دارند و بهترین چیزها را برایش می خواهند. این موارد برای دانستن این که چه چیزی سوءاستفاده هست یا نیست، تعیین کننده اند:

* تقاضا برای انجام اعمالی که به تنهایی و یا عمدتا .و مسیر ارضای جنسی فرد بزرگ سال باشد.

* قصد و نیت بزرگسال.

* احساسات خود کودک.

چند نکته مهم در  پیشگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان:

برای پیشگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان، آنها را تشویق کنید تا تماس هایی را که دوست ندارد، رد کند و آن ها را نپذیرد. در مواردی که کودک مایل نیست کسی به او دست بزند، از او حمایت کنید؛ حتی اکر این کار باعث رنجش پدر و مادر بزرگ، اقوام یا دوستان شود.

 برای پیشگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان، کودک را در تصمیم گیری های خانوادگی سهیم کنید، به ویژه وقتی که این تصمیمات به او هم مربوط می شود؟ برای مثال تصمیم گیری در خصوص اوقات فراغت و تعطیلات.

 برای پیشگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان، گاهی اوقات «نه گفتن» یا جمله ی «من نمی خواهم» را از جانب فرزندتان بپذیرید.

 «نه گفتن» آگاهانه: ‏«نه گفتن« یک امکان است. با این وجود شکل های دیگری از ابراز نظر هم وجود دارد که می توانند به «نه گفتن» اجازه رشد دهند. آدم می تواند با دست ها، چشم ها، صورت و تمام بدنش «نه» بگوید. آموزش “نه گفتن” به کودکان می تواند نقش مهمی در پیشگیری از سوء استفاده جنسی از کودکانداشته باشد.

مقالات خواندنی دیگر

کودک‌ آزاری ناشی از فشارهای اقتصادی: نشانه‌های کودکان در معرض خطر

سوالات جنسی کودکان را کی و چگونه پاسخ دهیم؟ همراه با فیلم

 

نظرات