معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

در مقاله پیشین به انواع اسباب بازی ها و بازی های با قاعده و تاثیرات آنها بر رشد کودکان پرداختیم. در این مقاله می آموزیم که اساب بازی و بازی های مناسب کودکان پیش از دبستان دارای چه ویژگیهایی هستند و با چه معیارهایی آنها را انتخاب کنیم. همچنین در بخش دوم مقاله به مهمترین نکاتی که در چیدمان اسباب بازی ها در مهد کودک و پیش دبستانی ها باید رعایت شود، اشاره کردیم. با مهد کودکان همراه باشید.

 

ملاک های برای انتخاب اسباب بازی ها و بازی های با قاعده

زمانی که برای انتخاب و خرید وسائلی برای بخش اسباب بازی ها و بازی های با قاعده برنامه ریزی می کنید، ملاک های زیر را مورد توجه قرار دهید.

ایمنی. اولین و ابتدایی ترین شرط برای تمام اسباب بازیها این است که از ایمنی لازم برخوردار باشند و با استانداردهای کمیسیون ایمنی مصرف کننده آمریکا، مطابقت کنند. از انتخاب اسباب بازی هایی که لبه یا نوک تیز یا قطعات کوچکی دارند، که ممکن است صدمه وارد کنند یا بلعیده شوند، پرهیز کنید.

استحکام. به دلیل آنکه مواد و اسباب بازیهایی که در برنامه کودکان هستند، به دفعات مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین باید از وسائلی که برای استفاده در خانه هستند، مقاوم تر باشند و استحکام بیشتری داشته باشند، مثلا جورچین های ساخته شده از چوب یا پلاستیک از جورچین های مقوایی بادوام ترند.

ساختار. اسباب بازی ها باید خوش ساخت باشند و به درستی عمل کنند. تمام قطعات یک جورچین یا قطعات یک اسباب بازی باید به خوبی با هم جفت و جور شوند. تمام قطعات یک بازی لوتو یا دامینو باید بی عیب و سالم باشند. اسباب بازیهایی که از مواد مختلف مانند پلاستیک، فلز، پارچه و لاستیک، ساخته شده اند به کودکان تجربه حسی خوبی می دهند.

انعطاف پذیری. اسباب بازی هایی که قطعات آنها با هم چفت و بست و دست سازی می شوند، کارهای متفاوتی انجام می دهند. هراندازه که اسباب بازیها انعطاف پذیر باشند، موارد استفاده از آن بیشتر می شود و توجه کودکان را مدت طولانی تری جذب می کنند، زیرا می توانند توجه و مهارت بیشتری به وجود آورند.

قیمت. قیمت یک اسباب بازی باید با قابلیت استفاده آن مطابقت داشته باشد. بعضی از اسباب بازیهای گران قیمت ممکن است ارزش آن را داشته باشند، زیر می توانند به گونه های مختلف مورد استفاده قرار گیرند و دوام بیشتری دارند. قبل از خرید  این سوال ها را از خود بپرسید: آیا این اسباب بازی می تواند به گونه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد؟ آیا این اسباب بازی می تواند با بالا رفتن مهارت کودکان، همچنان مورد استفاده قرار گیرد؟ آیا کودکان با سنین مختلف می توانند از این اسباب بازی استفاده کنند؟

ارزش ها (چند فرهنگی/ بدون جنسیت/ بدون خشونت). اسباب بازیها به کودکان ارزش هایی را منتقل می کنند. تصاویر و عکس های روی آنها نباید کلیشه ای باشند و باید نقش ها و تجربه های گوناگونی را منعکس کنند، مثلا یک جورچین که مربوط به افرادی است که به جامعه کمک می کنند، می تواند شامل عکس هایی از زنان دکتر و آتش نشان های زن باشد. به شدت تاکید می کنیم که اسباب بازیهایی که خشونت را تشویق می کنند، انتخاب نکنید.

درجه پیچیدگی: اسباب بازی ها از نظر پیچیدگی در سطوح مختلفی قرار می گیرند. در آغاز سال، احتمالا نیاز به اسباب بازیهای ساده دارید. به تدریج و با رشد مهارت کودکان، می توانید از اسباب بازیهای پیچیده تری استفاده کنید. اسباب بازیها و سرگرمی ها باید چالش برانگیز باشند، ولی مایوس کننده نباشند و باعث دلزدگی نشوند.

 معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

اسباب بازی ها و سرگرمی هایی که باید از آنها اجتناب کرد

اسباب بازیها و سرگرمی ها، موجب بازی می شوند. وقتی اسباب بازیها به درستی انتخاب شوند، می توانند موجب بازی های خلاق و ذهنی شوند. از طرف دیگر بعضی اسباب بازیها می توانند آثار مضری بر رشد کودک داشته باشند. در تاروس ( مقاومت آموزگاران در برابر تفریحات ناسالم کودکان) ، راهنمای اسباب بازی، خانم دیانا لوینپیشنهاد می کند اسباب بازیهایی مانند موارد زیر را در اختیار کودکان قرار ندهید:

اسباب بازی هایی که فناوری الکترونیکی را در مرکز توجه بازی قرار می دهند.

√ اسباب بازی هایی که دختربچه ها را به توجه زیاد ظاهر خود تشویق می کنند.

√ اسباب بازی هایی که بر خشونت یا رفتار و گفتار جنسی تاکید دارند.

√ اسباب بازی هایی که با محصولات تجاری و تبلیغاتی ارتباط دارند.

√ اسباب بازی هایی که با برنامه های تلویزیون، سینما، بازی های ویدیویی برای نوجوانان یا بزرگسالان ارتباط دارند.

√ اسباب بازی هایی که بازی را با شکلات یا غذاهای ناسالم مرتبط می کنند.

اگر فضای بخش اسباب بازی ها و سرگرمی ها جذاب باشد و همچنین شلوغ نباشد، کودکان خود به خود جذب این بخش می شوند. درهم و برهم بودن اسباب بازیها، احتمالا باعث استفاده نکردن آنها می شود، زیرا کودکان نمی توانند به راحتی آنچه می خواهند دریابند. بنابراین روش شما در مورد انبار کردن و در دسترس گذاشتن این وسایل مهم است.

معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در مهد کودک و پیش از دبستان

محل نگهداری هر اسباب بازی یا سرگرمی را با برچسب مشخص کنید. بدین ترتیب کودکان می توانند آنچه نیاز دارند را پیدا کنند و پس از بازی به محل خود برگردانند. برچسب را چند گونه می توانید انجام دهید. مثلا از هر اسباب بازی عکس بگیرید، تصویر آن را بکشید یا تصویر آن را از کاتالوگ یا جعبه آن ببرید و جدا کنید، سپس آن را با پلاستیک بی رنگ روکش کنید و در قفسه، جایی که می خواهید اسباب بازی را در آن قرار دهید، بچسبانید.

اسباب بازی و سرگرمی ها را در سطح دید کودکان قرار دهید. به راحتی آنها خواهند دید چه وسائلی موجود است.

وسائل را در گروه هایی طبقه بندی کنید. جورچین ها در یک قسمت، سوزنی ها و قطعات آن را در یک قسمت وغیر.

اسباب بازی های آسیب دیده را بردارید. این اسباب بازی ها یا آنهایی که قطعاتی از آنها گم شده است را بردارید تا بعدا تعمیر یا جانشین شوند.

اسباب بازی های اضافی را در جای دیگری نگهداری کنید. برای ذخیره سازی، اسباب بازیهای اضافی را در خارج از بخش اسباب بازیها و سرگرمی ها، مثلا در قفسه معلم ها یا در قسمت بالایی قفسه ها بگذارید.

از ظروف پلاستیکی برای استفاده بهتر از فضا استفاده کنید. گردآورنی ها، آجرک های رومیزی یا اسباب بازیهایی که دارای قطعات گوناگون هستند و جورچین ها را داخل این ظرف ها بگذارید تا از فضا بهتر استفاده شود و کودکان نیز به راحتی بتوانند آنها را ببینند.

جعبه سرگرمی ها را زیاد روی هم نچینید. اگر شما سه جعبه سرگرمی یا بیشتر از سه تا را روی هم قرار دهید، اغلب موارد، هنگامی که کودکان بخواهند جعبه زیری را بیرون بکشند روی زمین می ریزند.

از اسباب بازی به درستی محافظت کنید. اسباب بازیها و سرگرمی ها به هرحال فرسوده و کهنه می شوند. با روکش کردن (سلفون کشیدن) قطعه های مقوایی، آنها را بهتر حفظ کنید. اگر قطعه ای از جورچین گم شده، می توانید خودتان قطعه ای مشابه آن درست کنید. شستشوی هرجند وقت یکبار غطعات پلاستیکی و چوبی نه تنها آنها را جذاب تر می کند، بلکه در بعضی موارد با دوام تر نیز می کند. در پایان، یک سبد برای قطعات گم و پیدا شده بگذارید. به مرور زمان، می توانید از این قطعات همراه با گردآوردنی ها برای جور کردن، طبقه بندی کردن، طرح کشیدن و یا تزئین ساختمان های ساخته شده با آجرک ها استفاده کنید.

مقالات پیشنهادی:

بازی با شن و ماسه و آب و تاثیرات آن بر رشد و یادگیری کودکان

انواع اسباب بازیها و بازی های با قاعده و تاثیرات آنها بر رشد کودکان

بازی برای کودکان ۱ تا ۳ ساله: بیش از ۶۸۰ بازی برای کودکان در مهد و خانه

بازیهای تخیلی کودکان و هر آنچه والدین باید از آن بدانند

انواع تجهیزات بازی کودکان در مهد کودک ها و پارک ها

نظرات