برنامه درسی خلاق و انواع اسباب بازی ها و بازی های با قاعده و تاثیرات آنها بر رشد کودکان

انواع اسباب بازی ها و بازی های با قاعده و تاثیرات آنها بر رشد کودکان

بخش اسباب بازی ها و بازی های با قاعده در یک مرکز پیش دبستانی شامل پازل ها (جورچین ها)، گرد آوردنی ها، بازی های باهم جور کردنی و بازی های دیگری می شود که کودکان می توانند با آنها روی میز، کف اتاق یا روی قفسه هایی که بخش ها را از هم جدا می کنند، بازی کنند. انواع کلی بازی های با قاعده دو گروه هستند: بازی های به اصطلاح رومیزی و بازی های جسمانی حرکتی. کودکان باید در هر دوی این بازی ها، رفتار فیزیکی و کلامی خود را کنترل کنند و از قواعد تعیین شده پیروی کنند.

اسباب بازی ها و بازی های با قاعده به کودکان امکان مناسبت های آرامی را می دهد و کودکان می توانند به تنهایی ، با یک دوست، معلم یا پدر و مادر داوطلب یا با گروه کوچک بازی کنند. کودکان هنگامی که با اسباب بازی ها و بازی های با قاعده، بازی می کنند تمام زمینه های رشدی خود را گسترش می دهند. در ادامه به تاثیرات اسباب بازی ها و بازی های با قاعده بر جنبه های مهم رشد و تحول کودکان می پردازیم.

تاثیر اسباب بازی ها و بازی های با قاعده بر جنبه مهم رشد کودکان

تاثیر اسباب بازی ها و بازی های با قاعده بر رشد هیجانی_اجتماعی کودکان: کودکان هنگامی که به طور اشتراکی از چیزی استفاده می کنند، یا به نوبت یک بازی را انجام می دهند یا طرح پیچیده ای را می سازند، یاد می گیرند که با یکدیگر همکاری کنند. وقتی کودک وظیفه ای را با استفاده از اسباب بازی های آزمون و خطا مانند پازل ها، جعبه های جور کردنی و حلقه های روی هم چیدنی با موفقیت به انجام می رسانند، اعتماد به نفس خود را افزایش می دهند.

تاثیر اسباب بازی ها و بازی های با قاعده بر رشد جسمانی کودکان: کودکان هنگامی که کارت، قاب با اشکال دوخت را با نخ می دوزند یا چوب میخ ها را در سوزنی چوبی قرار می دهند، تطبیق حرکات چشم و دست را تمرین می کنند. هنگامی که کودکان مهره ها را نخ می کنند یا با مکعب هایی که به هم متصل می شوند ( در ایران چینه) چیزی درست می کنند، مهارت عضلات کوچک را افزایش می دهند.

تاثیر اسباب بازی ها و بازی های با قاعده بر رشد شناختی کودکان: هنگامی که کودکان با لگو چیزی می سازند یا با قطعات نقش دار طرحی را به وجود می آورند، ساخت و ساز و ابداع کردن را تجربه می کنند و مهارت حل مسئله به صورت خلاق را به کار می برند. همچنین مهارت های ریاضی تازه ایجاد شده خود، مانند شمارش، گروه بندی، با هم جور کرده، ایجاد طرح و طبقه بندی را توسعه می دهند. در حقیقت بخش اسباب بازی و سرگرمی ها اغلب به صورت مرکز فعالیت های ریاضی کلاس شما در می آید.

تاثیر اسباب بازی ها و بازی های با قاعده بر رشد زبانی کودکان: کودکان برای شرح دادن اینکه چگونه قطعات پازل ها را در کنار هم می گذارند یا چیزها و قطعات گوناگون را چگونه با هم جور می کنند، از کلمات استفاده می کنند. آنها اندازه ها، شکل ها، رنگ های اشیاء را در هنگام بازی با هم مقایسه می کنند. همچنین هنگام استفاده از مهره ها، سوزنی های چوبی، جورچین ها، دو به دوها و گردآوردنی ها، مهارت خواندن را فرا می گیرند. این مهارت شامل حرکت از چپ به راست، تشخیص و تمایز چشمی و با هم جور کردن اشیاء مشابه می شود. کودکان هنگامی که از حروف مغناطیسی و قطعاتی به شکل الفبا استفاده می کنند، حروف را کشف می کنند. سپس آنها را بارها با هم ردیف می کنند تا یک کلمه بسازند.

انواع اسباب بازی ها و بازی های با قاعده و تاثیرات آنها بر رشد کودکان پیش دبستان

انواع اسباب بازی ها و بازی های با قاعده

تاثیر اسباب بازی ها و بازی های با قاعده را می توان به چهار گروه دسته بندی کرد: خودآزما، وسائل سازنده، اسباب بازی های استفاده آزاد، گردآوردنی ها و بازی های تعاونی.

اسباب بازی ها و بازی های با قاعده خود آزما و سازنده: قطعات این اسباب بازی ها می توانند به هم وصل شوند، مثلا یک جورچین. کودک هنگام استفاده از این وسائل فورا متوجه می شود که آیا قطعات به هم درست متصل شده اند. اسباب بازی های خودآزما شامل موارد زیر می شوند:

اشکال هندسی طبقه بندی؛ جورچین ها: چوبی، پلاستیکی، مقوایی و پازل های درشت؛
حلقه هایی با اندازه مختلف که دور یک میله قرار می گیرند (مانند حلقه هوش)؛ وسائل خود مهارت آموز شامل باز و بسته کردن دگمه یا زیپ، یا وسائل به هم وصل شونده؛
جعبه ها، جالباسی ها، فنجان ها و میله ها.

 

اسباب بازی ها و بازی های با قاعده با استفاده آزاد: این اسباب بازی ها شامل وسائلی می شوند که روش درست یا غلطی برای استفاده از آنها وجود ندارد. آنها را می توان به گونه های مختلف با هم ترکیب و استفاده کرد و این امر کاملا بستگی به خلاقیت کودک و میزان رشد او دارد. این اسباب بازی ها باعث پیشرفت در حل مسئله و ابتکار عمل می شوند. بسیاری از آنها برای رشد مهارت های حرکتی و هماهنگی چشم و دست مفیدند. آنها به طور طبیعی برای رشد مهارت و درک مفاهیم ریاضی مناسب هستند. اسباب بازی های استفاده آزاد شامل موارد زیر می شوند:

تابلوهای ماهوتی؛ میله های کوئیزنر؛
قطعات لگو، آدمک ها و شکل نماها؛ قطعات چوبی (پارکت)؛
مکعب های رنگی، چوبی یا پلاستیکی؛ حروف و اعداد مغناطیسی؛
مهره های رنگی، قاب یا اشکال دوخت با نخ برای نخ کردن؛ صفحه هندسه آور؛
چوب میخ ها و صفحه چوب میخ ها. قطعات چوبی هندسی؛
مکعب ها و حلقه های متصل شونده؛

 

اسباب بازی ها و بازی های با قاعده گردآوردنی : این وسائل مانند وسائل آزاد، می توانند به گونه های مختلف و غیر مشخص با هم ترکیب شوند. تفاوت در این است که این وسائل شامل مجموعه هایی از اشیاء مشابه هستند. مجموعه های جالب، کودکان را تشویق می کند که آنها را به گونه های ابتکاری از هم تفکیک کرده، مقایسه و جور کنند. نمونه هایی از گردآوردنی ها به شرح زیرند:

پاک کن ها؛ در بطری؛
پیچ و مهره ها؛ دگمه ها؛
سربندهای پلاستیکی (مانند سربندهای پلاستیکی بسته نان)؛ کلیدها؛
درپوش ها؛ قاشق های پلاستیکی(برای قهوه و غیره)؛
قطعات کوچک پلاستیکی نمونه رنگ. جعبه های کوچ؛
اسباب بازی های کوچک؛

 

اسباب بازی ها و بازی های با قاعده تعاونی: این وسیله ها کودکان را به همکاری با یکدیگر برای جفت و جور کردن تصاویر، اعداد، نمادها و اشیاء تشویق می کنند. در این وسائل، برد و باخت مطرح نیست، اما برای کودکان فرصت هایی را به وجود می آورند تا مهارت های اجتماعی خود را رشد دهند و در عین حال مهارت های تشخیصی دیداری آنها نیز رشد می کند. بازی هایی از این دسته به شرح زیرند:

بازی های جور و نظیر کردنی؛ لوتوها؛
بازی های کارتی؛ دامینوها؛
بازی هایی با صفحه های خاص. بازی های تمرکز و دقت؛

 

مقالات پیشنهادی:

بازی با شن و ماسه و آب و تاثیرات آن بر رشد و یادگیری کودکان

معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

بازی برای کودکان ۱ تا ۳ ساله: بیش از ۶۸۰ بازی برای کودکان در مهد و خانه

بازیهای تخیلی کودکان و هر آنچه والدین باید از آن بدانند

انواع تجهیزات بازی کودکان در مهد کودک ها و پارک ها

نظرات