ماهه سوم2 738x349 - سه ماهه سوم بارداری: تغییرات در جنين، مادر و پدر

سه ماهه سوم بارداری: تغییرات در جنین، مادر و پدر

سه ماهه سوم بارداری دوره رشد نامیده می شود زیرا جنین رشد می کند و از نظر اندازه و شکل، شبیه نوزاد می شود. اگر چه هر چقدر زمان تولد نوزاد به زمان پیش بینی شده نزدیک تر باشد، احتمال زنده ماندن او بیشتر است اما معمولا نوزادانی که در این دوره به دنیا می آیند زنده می مانند. همزمان با رشد جنین، بیشتر به زایمان، مشکلات جسمی آن و همین طور لذت در آغوش گرفتن نوزاد فکر می کنید.

‏تغییرات در جنین در سه ماهه سوم بارداری

‏در اواخر بارداری، شش های جنین کامل می شوند. پادتن های شما از جفت به جنین منتقل می شود و ایمنی کوتاه مدتی در مقابل بیماری هایی که بدن شما به آن مقاوم است ایجاد می کند. ناخن های جنین به سرانگشت های او می رسند و حتی شاید نیاز به کوتاه شدن داشته باشند. موهای سر او رشد می کنند و کرک های روی بدن ناپدید می شوند. جوانه های دندان های دائمی پشت جوانه های دندان های موقتی پدیدار می شوند.

‏در سه ماهه سوم بارداری، جنین دوره های خواب و بیداری دارد. ممکن است در واکنش به نور و صدای شدید حرکت کند. او صداهایی مانند صدای شما و همسرتان، گردش خون جفت، غاروغور معده شما، ضربان قلب شما و صداهای دیگر (مثل موسیقی یا پارس سگ ها) را می شنود و با آن ها آشنا می شود. بعد از تولد، کودک به مداهای که می شناسد با چرخاندن سر به سمت منبع صدا واکنش نشان می دهد. به علاوه، صداهایی شبیه به صدای جفت که در رحم شنیده می شود (مثل صدای شلپ شولوپ آب در ظرف شویی، صدای جاروبرقی یا پنکه یا صداهای شبیه سوت) اغلب کودک بی قرار را آرام می کنند.

همان طور که جنین رشد می کند و وزن او بیشتر می شود فضای کمتری برای حرکت کردن به اطراف خواهد داشت و شما فقط حرکات دست و پای او را احساس می کنید. وقتی مکسکو می کند شما ممکن است فقط یک سری حرکات موزون را احساس کنید. در اواخر این دوره، جنین معمولا در وضعیت دلخواه ‏خود باقی می ماند، یعنی سر جنین به سمت پایین است. ماما یا پزشک، شکم شما را لمس می کند و از روش لمس کردن برای تشخیص موقعیت جنین استفاده می کند.

تغییرات در جفت و رحم در سه ماهه سوم بارداری

‏در این دوره از بارداری تغییراتی رخ می دهد که باعث آماده شدن شما برای زایمان و شیردهی می شود. این تغییرات موجب آماده شده کودک برای تولد نیز می شود. گردنه رحم نرم تر می شود، رحم به اکسی توسین حساس تر می شود و شما انقباض های بیشتری احساس می کنید. حجم مایع آمنیوتیک از یک و نیم لیتر در ماه هشتم به حدود یک لیتر در هنگام زایمان کاهش می یابد.

 

تغییرات در مادر در سه ماهه سوم بارداری

‏درسه ماهه سوم بارداری، رحم بزرگ تر می شود که ممکن است باعث تنگی نفس یا درد در دنده های پایینی شود. ترشح زیاد پروژسترون و فشار روی رحم ممکن است باعث سوء هاضمه، سوزش معده، واریس در رگ های پا، هموروئید یا ورم در قوزک پا شود. همچنان که رباط ها برای زایمان شل می شوند و جنین سنگین تر می شود مرکز ثقل بدنتان تغییر می کند و در نتیجه، فشار بیشتری به کمرتان وارد می شود (برای آگاهی از راه های جلو گیری از کمردرد و درمان آن به فصل یازده مراجعه کنید).

‏ممکن است در سه ماهه سوم بارداری دانه های قرمز رنگ کوچکی (که عروق عنکبوتی نامیده می شوند) روی پوست بالاتنه ظاهر شوند و همزمان علائم کشیدگی پوست را روی شکم، ران ها یا پستان هایتان ببینید. این علائم هنگام بارداری قرمز رنگ هستند اما بعد از زایمان سفید و براق می شوند. برخی خانم ها سعی می کنند با استفاده از لوسیون ها و روغن های مختلف از به وجود آمدن این لکه ها جلوگیری کنند اما تاکنون شواهدی مبنی بر مؤثر بودن این محصولات ارائه نشده است.

‏نزدیک به دو هفته قبل از زایمان، جنین درون حفره لگن می افتد. این حالت، سبک شدگی (Lightening‏) نامیده می شود و باعث می شود فشار کمتری روی دیافراگم احساس کنید و تنفس برای شما راحت تر می شود. در عوض، چون جنین فشار بیشتری به مثانه وارد می کند تکرر ادرار شما شدیدتر می شود. از پستان برخی خانم ها آغوز ترشح می شود و در برخی دیگر هیچ آغوزی ترشح نمی شود که هر دو طبیعی است.

هیجان های مادر در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری ممکن است بیشتر به زایمان و کودک فکر کنید و نگران باشید. در مورد ‏افکار و ترس های خون با مراقبتان صحبت کنید و در کلاس های آمادگی برای زایمان شرکت کنید. صحبت کردن با دیگر مادران می تواند آگاهی دهند و اطمینان بخش باشد با این حال ممکن است خاطرات برخی از آن ها ترس شما را دوچندان کند. این موضوع در مورد سایت های اینترنتی نیز صدق می کند. از منابع معتبر استفاده کنید و از خواندن داستان های ترسناک دوباره بارداری و مراجعه به سایت های هشدار دهنده بپرهیزید. دیدگاه های منطقی داشته باشید تا آگاهی به دست آورید و بی جهت نگران نشوید.

‏در سه ماهه سوم بارداری، بیش از هر وقت دیگر احساس خستگی می کنید. اگر جای راحتی داشته باشید ممکن است بیشتر بخوابید. حمام آب گرم و ماساژ ملایم برای شما لذت بخش خواهد بود. به مرور زمان که شکمتان بزرگ تر می شود و باعث می شود که مثل گذشته چابک نباشید بیشتر به همسرتان و دیگران وابسته می شوید.

‏زمانی که به مسؤولیت های مادر بودن فکر می کنید ممکن است به روش هایی که پدر و مادرتان برای تربیت شما استفاده کرده اند فکر کنید. شاید برخی از روش های آن ها را در پرورش کودک خود به کار بگیرید و برخی دیگر را استفاده نکنید.

‏در سه ماهه سوم بارداری،نگرانی های شما درباره سلامت خود و فرزندتان افزایش می یابد به ویژه اگر بارداری پرخطری داشته باشید. در نظر داشته باشید که سبک زندگی سالم و مراقبت های مداوم تا حد زیادی این نگرانی ها را از بین می برد. اگر بیش از حد نگران هستید و نگران از بین رفتن یا صدمه دیدن کودک هستید ترس ها و نگرانی های خود را با همسر، مراقب، خویشاوند و یا دوست نزدیکتان در میان بگذارید. صحبت کردن راجع به ترس هایتان نه تنها ضرری ندارد بلکه در میان گذاشتن نگرانی هایتان با فردی مطمئن، شما را آرام می کند و کمک می کند تا احساس بهتری پیدا کنید.

 

جدول تغییرات سه ماهه سوم بارداری در جنین، جفت و رحم

سن جنین

سی و یک هفتگی سی و پنج هفتگی

سی و هشت تا چهل و دو هفتگی

تغییرات در جنین * بین ۳۵ تا ۴۰ سانتیمتر است.

* وزن او بین ۱ تا ۲ کیلو و ۶۰۰ گرم است

* چربی در بدن ذخیره می شود.

* فعال است

* حرکت تنفس را انجام می دهد

* به صدا واکنش نشان می دهد

* بین ۴۰ تا ۴۵ سانتیمتر است

* بین ۱ کیلو و نیم تا ۲ کیلوو نیم است

* دوره هایی از خواب و بیداری را سپری می کند.

* ممکن است سردر پایین قرار بگیرد (وضعیت زمان تولد)

* استخوان جمجمه نرم و انعطاف پذیر است

* آهن در کبد ذخیره می شود

* بین ۴۸ تا ۵۳ سانتیمتر است

* وزن او بین ۲ کیلو و ۴۰۰ گرم تا ۳ کیلو و ۴۰۰ گرم است

* میزان چربی بدن بیشتر می شود و چروک پوست کمتر می شود

* کرک های روی پوست از بین می رود

* شش ها تکامل یافته اند

* به سرعت پادتن های مختلف را از بدن مادر می گیرد

* وضعیت تولد را به خود می گیرد (یعنی سر به سمت پایین)

* ممکن است از رحم وارد لگن شود.

تغییرات در جفت و رحم * رحم به اندازه ۳ انگشت بالاتر از ناف است * رحم دقیقاً زیر استخوان قفسه سینه و دنده هاست

* انقباضات رحم بیش از قبل است

* قطر جفت ۱۲ تا ۱۶ سانتیمتر، ضخامت آن ۱ سانتیمتر و وزن آن ۴۰۰ گرم است

* انقباضات افزایش چشمگیری دارد

* دهانه رحم نرمتر و نازکتر می شود میزان مایع آمنیوتیک کاهش می یابد

 

جدول تغییرات سه ماهه سوم بارداری در مادر و پدر

تغییرات جسمی معمول در مادر * سوزش معده یا مشکل در هضم غذا

* تنگی نفس

* تکرر ادرار

* مورمور شدن یا بی حسی دست ها

* علائم کشیدگی پوست و خارش پوست زیر شکم

* احساس گرمای بیشتر و تعرق زیاد

* افزایش ترشح شیر

* کمردرد

* خواب سبک یا بی خوبی

* عروق عنکبوتی

* هموروئید (بواسیر)

* واریس

* تورم در قوزک پا

* کم خونی

* افزایش وزن کلی بین ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم

تغییرات هیجانی معمول در مادر * اشتیاق و دودلی درباره آمادگی برای تولد کودک

* ترس از زایمان

* احساسات متفاوت درباره تغییرات بدنی

* کلافگی و سردرگمی

* وابستگی بیشتر به دیگران

* کاهش میل جنسی

* خوشحالی از نزدیک شدن به پایان بارداری

* عدم تمرکز

* نگرانی از درد زایمان و مسوولیت های پدری و مادری

احساسات مشترک مادر و پدر * تغییرات مداوم در روابط جنسی

* ترس از صدمه دیدن کودک هنگام نزدیکی

* هیجان از نزدیک شدن زمان تولد نوزاد

* آمادگی ذهنی و عاطفی برای تولد کودک انتخاب نام برای نوزاد

* احساس انتظار، نشاط، هیجان و نگرانی به صورت همزمان

 

مقالات مرتبط:

چهار هفته اول بارداری:  چه تغییراتی در جنین رخ می دهد؟  چه تغییراتی در مادر رخ می دهد؟

ماه های دوم و سوم بارداری:  چه تغییراتی در جنین رخ می دهد؟  چه تغییراتی در مادر رخ می دهد؟

سه ماه دوم بارداری: چه تغییراتی در جنین رخ می دهد؟ چه تغییراتی در مادر رخ می دهد؟

هفته های آخر بارداری: هفته های سی و نهم تا چهلم: چه تغییراتی در جنین رخ می دهد؟  چه تغییراتی در مادر رخ می دهد؟

هفته چهل و یک بارداری و بعد از آن: زایمان دیررس: دلایل کدامند؟  چه تغییراتی در مادر و جنین رخ می دهد؟

 

 

نظرات