علائم هشدار دهنده و تاثیرات اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال

علائم هشدار دهنده و تاثیرات اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال

اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال،اعتیاد به لپ تاپ و تبلت و اینترنت یکی از اصلی ترین مشکلات پدر و مادرها است. بر این اساس آشنایی با علائم هشدار دهنده و پیامدها و تاثیرات اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال برای والدین ضروری است. در سایت مهد کودکان ما مجموعه مقالاتی را آماده کرده ایم که در هشت قسمت به طور کامل به بررسی تمامی ابعاد و جنبه های اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال ، اعتیاد به گوشی موبایل، اعتیاد به لپ تاپ و تبلت و بازی های کامپیوتری می پردازیم. همچنین راهکارهایی نیز ارائه داده ایم. هشت راهکار ارائه شده در هشت نوشته به ترتیب به قرار زیر می باشند:

۱) راهکار اول برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : از موبایل و فضای مجازی به عنوان پرستار و نگه دارنده کودک استفاده نکنید
۲) راهکار دوم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : به کودک خود استفاده مسئولانه از فضای مجازی و موبایل را بیاموزید
۳) راهکار سوم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : باید مراقب بود که اعتیاد کودکان به گوشی و دیگر ابزارهای دیجیتال، چگونه خانواده را تحت تأثیر خود قرار می دهد
۴) راهکار چهارم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : عوامل خطر در کودک را شناسایی کنید
۵) راهکار پنجم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری :کودک تشویق شود که به فعالیت های دیگر بپردازد
۶) راهکار ششم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : علائم هشدار دهنده اعتیاد را فرا بگیریم
۷)  راهکار هفتم برای درمان اعتیاد به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : هنگام مشاهده مشکلات، مداخله صورت گیرد.
۸) راهکار هشتم برای درمان و پیشگیری اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : وضع قوانین برای هر سن

در این مقاله به بررسی راهکار ششم برای پیشگیری از اعتیاد کودکان به فضای مجازی و بازی های کامپیوتری می پردازیم:

راهکار ششم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال: علائم هشدار دهنده اعتیاد را فرا بگیریم

علائم هشدار دهنده ویژه ای وجود دارند که ممکن است حاکی از شروع اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال باشد. رایانه می تواند در هنگامی که کودکان از آن برای انجام فعالیت های مدرسه شان استفاده می کنند مفید باشد اما زمانی که در اینترنت سرگردان می شویم، زمان های زیادی را در فیس بوک و بازی ها می گذرانیم یا به مشاهده فیلم های یوتیوب و آپارات می پردازیم، با شرایط سالمی روبه رو نیستیم. اکثر کودکان حدود سه ساعت در روز را به مشاهده تلویزیون می پردازند. اگر ساعات اختصاص یافته به نشستن روبه روی نمایشگرهای لپ تاپ، تبلت یا تلفن های همراه، به ساعات مشاهده تلویزیون اضافه شود، ساعاتی که کودکان درگیرند به حدود پنج تا هفت ساعت می رسد.

قرار گرفتن زیاد در برابر مانیتورها (نمایشگرها اعم از تبلت، لپ تاپ، موبایل و …) می تواند منجر به خطرات متعددی شود که مهمترین آنها عبارتند از :

۱) افزایش خطر چاقی کودکان
۲) مشکلات کودک در به خواب رفتن و بد خوابی در شب
۳) احتمال افزایش مشکلات توجه و حواس پرتی در کودک
۴) احتمال افزایش اضطراب و افسردگی در کودک
۵) ضعف عملکرد در فعالیتهای کار و مدرسه
۶) از بین رفتن تدریجی روابط اجتماعی طبیعی (غیر آنلاین)
۷) کاهش توانایی های اجتماعی در تعاملات طبیعی و غیر آنلاین
۸) مشکلات سلامت ناشی از بی توجهی نسبت به بدن

هنگامی که کودکان، زمان های زیادی را به فعالیت های آنلاین در فضا مجازی می پردازند معمولا اولین چیزی که تحت تأثیر قرار می گیرد رتبه های تحصیلی کودک است. همچنان که در فهرست بالا دیده شد مشکلات جدی می تواند ناشی از زمان فراوانی باشد که کودکان پشت مانیتورها می نشینند و از ابزارهای دیجیتال استفاده می کنند.

بسیار مهم است که والدین از علائم هشدار دهنده اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال آگاه باشند. خصوصا باید علائم مربوط به اعتیاد به بازی ها، بیشتر مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی پسران یا دختران با هوش برای اعتیاد به بازیهای آنلاین و حضور فراوان در برابر مانیتورها مستعدترند. بازیها، شرایطی را برای فرد فراهم می آورد که بتوانند تجسمات و آنچه در ذهن دارد را بیرون بریزد. به ویژه در میان نوجوانان و کودکانی که از نظر تحصیلی شرایط مناسبی ندارند و در مدرسه دست کم گرفته می شوند ممکن است به بازی، به عنوان جایی برای ماجراجویی و تحریک ذهنی، روی بیاورند. این نوع بازی ها، افرادی را که در سیستم هدف گزینی و تحصیلی خود دچار سردرگمی و پیچیدگی هستند، وسوسه می نماید.

در واقع با این نوع بازی هایی که بازیکن درگیر فعالیت هایی می شود تا ویژگی هایی در او رشد کند که بتواند از یک مرحله به مرحله بالاتر برود و با به دست آوردن عناصری مثل اسلحه و زره در بازی پیشرفت کند باعث می شود احساس ارزشمندی کند. بازیکنان می توانند ساعت ها خود را در بازی پنهان کنند و برای به دست آوردن مهارت ها یا سلاحهای بیشتر تلاش و تقلا کنند. والدین باید مراقب علائم اولیه هشدار دهنده اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال باشند.

علائم هشدار دهنده و تاثیرات اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال

این مسئله شامل کودکانی می شود که وقتی به اینترنت وصل نیستند به طور افراطی به اینترنت فکر کنند. آنها در مورد این که وقتی بار دیگر به بازی می پردازند چه کنند، رؤیاپردازی می نمایند. حتی اغلب در مورد آنچه در بازی انجام می دهند صحبت می کنند یا وقتی به رختخواب می روند در مورد دنیای آنلاین خودشان می اندیشند.

اغلب کودکان در مورد مدت زمانی که به بازی آنلاین می پردازند به دیگران دروغ می گویند. همچنین کودکان، اینترنت و بازی آنلاین را به عنوان شکلی از فرار از مشکلات مورد استفاده قرار می دهند. بنابراین والدین باید مراقب هر گونه تغییر در شخصیت کودکان که حدس زده می شود در استفاده از اینترنت به منظور فرار روانی رخ دهد، باشند.

علاوه بر افت تحصیلی و کسب رتبه های ضعیف در مدرسه که به خاطر اختصاص زمان های زیاد به حالت آنلاین اتفاق می افتد (که کودک برای امور درسی از رایانه استفاده نمی کند) والدین باید مراقب کودکانی باشند که به مدت طولانی از رایانه استفاده می کنند، کلاس های مدرسه را به خاطر استفاده آنلاین از دست می دهند، هوس های زیادی برای استفاده از رایانه نشان می دهند و علائم ترک تحصیل را نشان می دهند، یعنی وقتی نمی توانند آنلاین باشند یا آنلاین بودن آنها قطع یا محدود می شود، مضطرب یا تحریک پذیر و عصبی  می شوند .در واقع، وقتی والدین دسترسی فرد را به اینترنت محدود می کنند نا فرمان، پرخاشگر و خشن می شوند و این اصلی ترین نشانه ای است که مرتبط با اعتیاد به اینترنت است .

نظرات