در بارداری 738x492 - فواید ورزش ورزش در دوران بارداری

فواید ورزش ورزش در دوران بارداری

‏زمانی که بارداری باعث خستگی بیش از اندازه، ناراحتی و کلافه شدن شما می شود، ورزش کردن آخرین راه حل خواهد بود. ورزش در دوران بارداری به شما احساس شادابی و سلامتی می دهد.

‏فعالیت بدنی متعادل و منظم در طول بارداری باعث سفت، قوی و مقاوم شدن ماهیچه های شما می شود. ورزش در طول بارداری از کمردرد جلو گیری می کند، از شدت ناراحتی های جسمی در زمان بارداری می کاهد و میزان انرژی، خلق وخو و خود پنداره شما را بهبود می بخشد. در سه ماهه سوم بارداری، ورزش منظم باعث ترشح اندروفین (نوعی مسکن طبیعی) می شود که هنگام زایمان به کاهش درد کمک می کند.

 

فواید کلی ورزش در طول بارداری

‏در سال زایمان (از زمان بارداری تا سه ماه پس از زایمان) و بعد از آن، ورزش منظم علاوه بر حفظ تناسب اندام، فواید دیگری نیز دارد. ورزش باعث بهبود سلامت روانی، هیجانی، روانی و اجتماعی شما می شود. همچنین باعث بهبود شرایط بارداری، زایمان و پس از زایمان می شود.

فواید جسمی ورزش در دوران بارداری

‏ورزش مناسب موجب تقویت ماهیچه هایی می شود که در بارداری و زایمان نقش مهمی دارند. این ماهیچه ها شامل ماهیچه ها لگنی، شکمی و کمر هستند. ورزش در طول بارداری باعث بهبود تنفس، گردش خون و وضعیت بدنی می شود. همچنین ورزش می تواند ناراحتی های دوراز بارداری مانند یبوست، سوزش معده، تنگی نفس، گرفتگی ماهیچه ها، خستگی، ورم قوزک پا و بی خوابی را کاهش

دهد. به علاوه، حفظ تناسب اندام در طول بارداری و بعد از زایمان به شما کمک می کند تا توان و قدرت بدنی از دست رفته را دوباره به دست آورید و زودترز به وزن طبیعی برگردید.

فواید ذهنی و هیجانی ورزش در دوران بارداری

‏ورزش منظم، استرس و خستگی را کاهش می دهد. ورزش های هوازی (ایروبیک) باعث آزاد شدن اندرو فین (شکن طبیعی برای کاهش درد) می شود که سبب شادابی، کاهش نوسانات خلق و خو (که ناشی از میزان ترشح هورمون هاست) و کاهش احتمال خطر ابتلا یا تشدید افسردگی و دیگر اختلال های خلقی در دوران بارداری و بعد از آن می شود.

‏فواید معنوی ورزش در دوران بارداری

‏صرف نظر از باورهای معنوی که دارید فعالیت هایی مانند مراقبه، آرمیدگی یا دعا کردن به شما کمک می کند تا در آرامش به مسائل مهم فکر کنید، به تغییراتی که در شما رخ می دهند افتخار کنید و بیشتر با جنین ارتباط برقرار کنید. بهترین زمان برای مراقبه، آرمیدگی، تصویر سازی ذهنی، یوگا یا دعا بعد از ورزش هوازی (ایروبیک) است، یعنی زمانی که بدن در حالت آرامش است.

فواید اجتماعی ورزش در دوران بارداری

‏در زمان بارداری بیش از همیشه نیازمند کمک دیگران هستید و می خواهید که به احساساتتان توجه شود. با گفت وگو کردن با دیگر زنان باردار، دوباره بارداری، زایمان، بعد از زایمان و مراقبت های نوزاد مطالب زیادی یاد می گیرید.

‏ایجاد انگیزه برای ورزش در دوران بارداری

ورزش در طول بارداری

در طول بارداری تغییراتی در میزان انرژی بدنی به وجود می آید و انگیزه تان برای ورزش نیز کاهش یا افزایش می یابد. گاهی احساس می کنید که بهتر است ورزش کنید اما بهانه ای برای ورزش نکردن پیدا می کنید. اگر چنین احساسی دارید فکر کردن به فواید ورزش می تواند انگیزه لازم را در شما به وجود بیاورد. اگر نیاز به انگیزه بیشتری دارید راه های دیگری برای ایجاد انگیزه ورزش در دوران بارداری وجود دارد. مثلا بیشتر تمایل دارید فعالیت های لذت بخش را انجام دهید. بنابراین اگر به رقصیدن علاقمند هستید در کلاس های رقص شرکت کنید یا در منزل با موزیک شاد برقصید. اوقاتی از روز را که برای ورزش تناسب تر است انتخاب کنید و برای ورزش کردن برنامه ریزی کنید. ممکن است در دوره های مختلف بارداری مشکلات جسمی خاصی داشته باشید. برای مثال اگر بعد از غذا خوردن سوزش شدید معده ‏دارید بهتر است زمان دیگری را برای ورزش کردن انتخاب کنید (مثلا وعده غذا ی خود را سبک تر کنید و هنگام ورزش از داروی ضد اسید معده استفاده کنید).

‏گاهی شنیدن حرف های دلگرم کننده یا گوش دادن به موسیقی دلخواه به شما انگیزه می دهد. حتی گاهی کارهایی که دوست ندارید (مانند گردگیری منزل) لذت بخش می شود اگر با موسیقی مورد علاقه شما همراه شود. اگر تشویق یا موسیقی به شما انگیزه می دهد این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا احتمالا در هنگام زایمان بتواند از این طریق در شما انگیزه ایجاد کند.

‏اگر به علت احساس ضعف یا کمردرد مایل به ورزش کردن نیستید به خاطر داشته باشید که ورزش باعث تسکین این دردها و دیگر مشکلات جسمی و هیجانی می شود. اگر در تنظیم وقت خود برای ورزش مشکل دارید در کلاس ثبت نام کنید یا مربی خصوصی ورزش بگیرید یا برای انجام تمرینات ورزشی با شخص دیگر برنامه ریزی کنید. انجام فعالیت های ورزشی. انگیزه شما را بیشتر می کند و در نتیجه، وقت بیشتری برای ورزش اختصاص می دهید.

برای خواندن انواع ورزش های مناسب در دوران بارداری اینجا کلیک کنید.

نظرات