فناوری در پیش از دبستان: 7 اصل به کارگیری فناوری در پیش از دبستان

فناوری در پیش از دبستان: ۷ اصل بکارگیری فناوری در پیش از دبستان

در مقاله قوانین استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال بر اساس سن به میزان استفاده مجاز کودکان از فناوری ها مانند موبایل، تبلت و غیره به تفکیک سن کودکان اشاره شد. در این مقاله پس از ارائه مقدمه در خصوص کاربرد فناوری در پیش از دبستان ، ۷ اصلی که انجمن ملی آموزش کودکان خردسال آمریکا یعنی NAEYC برای به کارگیری فناوری در پیش از دبستان تعریف کرده است، اشاره خواهیم کرد. با مهد کودکان همراه باشید.

کاربرد فناوری در پیش از دبستان

تا اواسط قرن بیستم، برای اینکه کودکان عضو مفیدی برای جامعه باشند، می بایست دانش ریاضی و ارتباطی آنها را پرورش داد. در نیمه دوم قرن بیستم، برای این که شخصی، عضو مفیدی از جامعه باشد، علاوه بر ریاضی و ارتباطات، آگاهی از فناوری نیز برای او ضروری شد. در حال حاضر فناوری در پیش از دبستان به روش های گوناگون مشاهده می شود مانند: DVD ، ابزار ضبط صدا و تصویر، دوربین دیجیتال، برنامه های رایانه ای، اینترنت، اسباب بازی های الکترونیکی و تلویزیون. هم چنین انواع مختلفی از فناوری های کمک آموزشی، از کودکان دارای ناتوانی حمایت می کنند. از نظر فناوری سواد مناسب شامل یادگیری یک زبان، تکنیک ها و مهارت ها است؛ این یادگیری از دوران اولیه کودکی آغاز می شود.

تجارب رایانه محدود و نظارت شده برای رشد و نمو کودکان خردسال سودمند است. برای مثال، زمانی که کودکان ضمن کار با رایانه به تعامل با دیگران می پردازند، رشد اجتماعی و هیجانی خود را ارتقاء می بخشند. مخصوصا این که، آنها بیشتر صحبت می کنند و احساسات مثبت خود را بروز می دهند. رایانه، از تعامل میان کودکان دارای ناتوانایی و کودکان عادی حمایت می کند؛ و از نظر شناختی کار با رایانه در کودکان خردسال منجر به رشد زبان و بازی مشارکتی در آن ها می شود (کلمنت و ساراما،۲۰۰۳). نرم افزار رایانه ای از رشد مهارت های سوادآموزی کودکان حمایت می کند؛ کتاب داستان های رایانه ای این توانایی بالقوه را دارند که شکاف میان کودکانی که در خانه برای آن ها کتاب خوانده می شود و آن هایی که از آن محرومند را می پوشانند.

۷ اصل به کارگیری فناوری در پیش از دبستان از منظر NAEYC

استفاده از فناوری در پیش از دبستان نیز مثل هرچیز دیگری باید مناسب با رشد کودکان خردسال باشد. به عبارتی دیگر، تجارب فناوری کودکان شیرخوار و نوپا باید کاملاً محدود گردد، برای اینکه آنها از طریق حواسشان یاد می گیرند و به تجارب فعال و چندحسی نیاز دارند. کودکان از سن سه سالگی می توانند از تجارب فناوری محدود و نظارت شده برخوردار باشند.

فناوری در پیش از دبستان

انجمن ملی آموزش کودکان خردسال آمریکا (NAEYC) اصول هفت گانه زیر را در زمینه به کار گیری فناوری در پیش از دبستان (کودکان سه تا هشت) سال بیان کرده است. هرچند این اصول بیشتر مربوط به به کارگیری فناوری رایانه ای است، اما می توان به دیگر فناوری ها مانند تبلت و چند رسانه ای نیز تعمیم داد:

۱) مربیان دوران اولیه کودکی می بایستی از تجارب حرفه ای خود استفاده کنند و مشخص نمایند که آیا استفاده از فناوری از نظر فردی، فرهنگی و تحولی برای کودکان مناسب است؟ این که ما از ماهیت کودکان خردسال چه می دانیم و چگونه آنها یاد می گیرند را پیش از انتخاب وبه کارگیری فناوری در پیش از دبستان ، را یاد بگیریم.

۲) این که استفاده از فناوری در پیش از دبستان چگونه رشد اجتماعی و شناختی را مورد حمایت قرار می دهد را در نظر بگیرند. کودکان زمانی به رایانه علاقمند می شوند که چیزهایی که اتفاق می افتد را درک کنند. همچنین، زمانی که نرم افزارها پیچیدگی فزاینده ای داشته باشند، می تواند منجر به رشد شناختی کودکان شود. از آن گذشته، مطالعات نشان داده اند که کودکان از تجارب یارانه ای مشارکتی و کمک خواستن از یکدیگر لذت می برند، و به نظر می رسد درخواست کمک از همسالان را بیش از بزرگسالان ترجیح می دهند.

۳) بهتر است رایانه در محیط یادگیری معمولی قرار گیرد و به عنوان ابزاری برای حمایت از فرایند یادگیری استفاده شود. برای این که رایانه ها ابزاری برای یادگیری هستند، و “زمان رایانه” جدا از فعالیت های کلاسی است، بهتراست تنها برای دوره های کوتاه مدت آموزش مهارت ها استفاده شود (مثل آموزش استفاده از صفحه کلید).

۴) مربیان دوران اولیه کودکی باید دسترسی برابر به رایانه ها را افزایش دهند. مطالعات نشان می دهند که دختران، دانش آموزان آفریقایی-آمریکایی و دانش آموزان فقیر، از رایانه کمتر استفاده می کنند و میزان دسترسی یا ترغیب به استفاده از رایانه در آن ها پایین است.

۵) فناوری در پیش از دبستان باید تنوع فرهنگ ها، زبان ها ومیراث های قومی کودکان را در نظر بگیرد.

۶) مربیان و والدین دوران اولیه کودکی بایستی از فناوری مناسب و کاربردهای آن برای همه کودکان حمایت کنند. این امر بایستی بر دسترسی آسانتر به نرم افزار، به روز رسانی آسان، اطلاعاتی پیرامون مزایای نرم افزارهای مناسب و به روز رسانی آسان، اطلاعاتی پیرامون مزایای نرم افزارهای مناسب متمرکز شود. نرم افزار می بایستی توانایی های مختلف را فراهم آورده، تجارب مشارکتی را پشتیبانی کند، عدم خشونت را نشان دهد و از اشتراک اطلاعات حمایت کند. این حمایت باید همچنین از سیاست های ملی، ایالتی و محلی برابری دسترسی به فناوری برای کودکان خردسال و خانواده شان حمایت کند.

۷) مربیان دوران اولیه کودکی باید شرکت کنندگان فعالی در دنیای فناوری باشند و در دوره های آموزشی عمیق و دقیق حضور یابند تا بتوانند درباره فناوری تصمیمات مناسب اتخاذ کنند.

چند نکته مهم در استفاده از نرم افزارها و فناوری در پیش از دبستان و مهدکودک

هنگامی که کودکان سه تا پنج ساله داستان هایی را می آفرینند و آن ها را داخل نوار ضبط می کنند یا به بزرگسال جهت تایپ دیکته می کنند، سطح زبانشان توسعه می یابد، شخصی که کلمات کودکان را تایپ می کند باید اطمینان حاصل کند که کودک در وضعیتی قرار گرفته است که می تواند کلمات را هنگام تایپ شدن مشاهده کند. این کار رشد کودکان خردسال را در زمینه چاپ، حروف، دانش لغات و واج شناختی تقویت می کند. آن ها باید تشویق شوند که داستان هایشان را به تصویر بکشند.

برنامه های مناسب نرم افزاری برای کودکان سه تا پنج ساله وجود دارند که میان لغات و تصاویر آن ها ارتباط برقرار می کنند. در این وضعیت هم، کودکان با مشاهده کلمه و تصویر آن، سواد خود را تقویت می کنند. این داستان ها در نرم افزار رایانه، پویانمایی شده و تصاویری دارند که باعث می شوند شخصیت ها زنده به نظرآیند. برنامه هایی که هدفشان طراحی، الگوسازی و طبقه بندی اشیاء است نیز مناسب بوده و یادگیری ریاضی را تقویت می کنند. مربیان دوران اولیه کودکی می بایستی مطمئن شوند که این برنامه ها قابل انعطاف هستند و کنترل بیشتری به کودک می دهند؛ برنامه نباید حالت کاربرگ رایانه ای داشته باشند.

مقالات مرتبط

قوانین استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال بر اساس سن

اعتیاد به گوشی و فضای مجازی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟

علائم هشدار دهنده و تاثیرات اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال

هشت روش برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری

اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی در کودکان: دلایل، پیامدها و آمارها

نظرات