7 - آموزش تنها خوابیدن به کودکان با روش دکتر فِربِر بخش دوم

آموزش تنها خوابیدن به کودکان با روش دکتر فِربِر بخش دوم

در بخش اول این مقاله با روش دکتر فربر برای آموزش تنها خوابیدن به کودکان آشنا شدید (برای خواندن بخش اول این مقاله اینجا کلیک کنید). در این بخش به ارائه نکات تکمیلی برای آموزش تنها خوابیدن به کودکان می پردازیم

زمان های ذکر شده در جدول ۱ (بخش اول) تاکنون نتیجه بخش بوده است و بیشتر پدران و مادران به هیچ مشکلی روبرو نشده اند. ولی تغییر زمان های مندرج در این برنامه نیز امکان پذیر است.

.jpg - آموزش تنها خوابیدن به کودکان با روش دکتر فِربِر بخش دوم

 • شاید مادری مدت زمان صبر کردن را بسیار طولانی بداند. در این صورت می توان از تمام زمان ها مدت دو دقیقه کاست. بعد از این که این زمان به پنج دقیقه رسید، دیگر نیازی به افزایش این مدت زمان نیست. حتی اگرکودک را کمتر از پنج – شش دقیقه در حال گریه رها کنید باز هم می توانید نتیجه ای مثبت بگیرید.
 • برخی از والدین، برخلاف دسته قبل، حتی مدت زمان صبر کردن را افزایش می دهند. این در صورتی است که حضور والدین نه تنها کودک را آرامتر نمی کند، بلکه او را عصبی تر نیز می سازد. حتی پروفسور فربر هم که این روش را ابداع کرده است، مدت زمان صبر کردن بیشتری را پیشنهاد می کند.
 • نتیجه گرفتن از برنامه ی فوق، به مدت زمان صبرکردن بستگی ندارد. مهم این است که قاطع و جدی باشید و مدت زمانی معقول را برای صبر کردن در نظر بگیرید. سعی کنید در طول اجرای برنامه، از تغییر دادن زمان ها خودداری کنید.
 • ‏برنامه ریزی قبلی بسیار مهم است. کودک قاطعیت پدر و مادر را د‏ر اجرای برنامه حس می کند و د‏ر نتیجه، در مبارزه با آنان برای رسیدن به نیازهای خود، زودتر کوتاه می آید.

ما پیشنهاد می کنیم برنامه فوق در طول روز و شب اجرا شود. قدرت فراگیری کودکان بسیار بالاست و با اجرای این برنامه د‏ر هر نوبت خواب، کودک با سرعت بیشتری به تنها خوابیدن در تخت عادت می کند.

 

اجرای دو مرحله ای روش دکتر فربر در آموزش تنها خوابیدن به کودکان

برخی از پدران و مادران با اجرای برنامه ی فوق در طول روز و شب مخالفند و نمی خواهند کودکشان را تحت فشار بگذارند. در این صورت، می توان برنامه ی فوق را طی دو مرحله اجرا کرد:

 1. د‏ر مرحله ی اول، برنامه فقط در طول روز اجرا می شود ‏و اگر کودک در طول شب بیدار شد، پدر و مادر بی درنگ نیازهای او را بر طرف می کنند. بیشتر کود‏کان بعد از چند روز، شب ها نیز بهتر خواهند خوابید.
 2. گاهی کودک در طول روز بی هیچ مقاومتی به تنهایی به خواب می رود. ولی در طول شب بارها بیدار می شود و گریه می کند. در این حالت، باید مرحله ی د‏وم را پیاد‏ه کرد ‏که شامل اجرای برنامه د‏ر طول شب نیز هست. در صورت پیاده کردن این روش، معمولا مدت زمان بیشتری طول می کشد تا کودک عادت کند به تنهایی به خواب برود و بی وقفه بخوابد.

در صورتی که مشکلاتی در اجرای برنامه آموزش تنها خوابیدن به کودکان پیش بیاید، والدین می توانند از چند نکته زیر کمک بگیرند:

 1. انتخاب زمانی مناسب برای اجرای برنامه بسیار حائز اهمیت است. برنامه را حداقل دو هفته قبل از رفتن به مسافرت شروع کنید، زیرا کودک برای پذیرفتن عادت های خواب جدید، به زمان نیاز دارد. تغییر جا و مکان کودک باعث می شود که برنامه به نتیجه مورد نظر منتهی نگردد. برعکس، تغییرجا و مکان در همان ابتدای زمان اجرای برنامه، مثلا تغییر محل خواب کودک از اتاق خواب والدین به اتاق خود، می تواند بسیار مفید باشد.
 2. پدر و مادر می توانند طی مدت اجرای برنامه، به نوبت از کودک خود مراقبت کنند، ولی در طول یک شب نباید جای خود را به دیگری بدهند. بهتر است یکی از طرفین که در اجرای برنامه مصرتر است، مسئولیت روز اول را به عهده بگیرد. سعی کنید در این مدت تحت تاثیر احساسات خود قرار نگیرید.
 3. اگر به علت کمبود جا، تخت کودک در اتاق پدر و مادر باشد، چند راه حل وجود دارد. بسیاری از پدران و مادران ترجیح می دهند خودشان در اتاقی دیگر بخوابند و بعد از این که فرزندشان به راحتی خوابید، دوباره به اتاق خود بازگردند. عده ای نیز کودک خود را در اتاقی دیگر می خوابانند. البته در این مورد لازم است کودک به تغییرمحل عادت کند. راه دیگر،کشیدن پرده ای در اتاق خواب، بین تخت کودک و تخت پدر و مادر است به طوری که کودک نتواند پدر و مادرش را ببیند. حتی اگر تخت کودک به صورت قبلی نیز در اتاق پدر و مادر باشد، امکان اجرای برنامه وجود دارد ولی پدر و مادر باید تحمل زیادی داشته باشد.خواب6 300x200 - آموزش تنها خوابیدن به کودکان با روش دکتر فِربِر بخش دوم
 4. حضور برادر یا خواهری در اتاق کودک، اجرای برنامه را قدری مشکل تر می کند. در صورت وجود اتاقی اضافی، می توان برادر یا خواهر کود‏ک را برای مدتی در اتاق دیگر خواباند تا گریه های شبانه ی کودک، خواب او را مختل نکند. اگر چین امکانی وجود ندارد، می توان علی رغم حضور خواهر یا برادر در اتاق کودک، برنامه را اجر کرد. تجربه ی دو قلوها، امکان این را که اجرای برنامه مفید واقع شود‏، ثابت می کند.
 5. قبل از اجرای برنامه، زمان صبر کردن را مشخص کنید. می توانید بین یک تا شش دقیقه یا سه تا ده ‏دقیقه را انتخاب کنید. زمان اجرای برنامه نیز باید از قبل تعیین شود ‏که آیا ففط در طول روز باشد یا در تمام شبانه روز.
 6. اگر کودک شما طی اجرای برنامه بیمار شد، مثلا تب کرد یا به سرماخوردگی مبتلا شد، باید بلافاصله برنامه را به بمد از بهبود وضعیت جسمانی کود‏ک موکول کنید. وقتی کودک بیمار است، باید در هر زمینه ای یاری اش دهید و از تغییر داد‏ن عادت هایش صرف نظر کنید. بعد از این که کودک سلامت خود را بازیافت، می توانید د‏وباره ‏برنامه را از ابتدا پیاده‏ کنید.گاهی اجرای برنامه در زمان های مختلف و به دفعات، امکان پذیر است. البته هر بار کودک سریع تر به برنامه عادت می کند. هرقدر شرایط محیطی کودک در حین اجرای برنامه سفت باشد، باید پدر و مادر با قوه ‏تخیل خود‏، برای پیداکردن راه ‏مناسب تر تلاش کنند.

مقاله پیشنهادی: آموزش تنها خوابیدن به کودکان با روش دکتر فِربِر بخش اول

 

نظرات