آموزش جامع سواد مالی به کودکان: بخش سوم: کالاها، نیازها، خواسته

آموزش جامع سواد مالی به کودکان: بخش سوم: کالاها، نیازها، خواسته

در بخش و قسمت های پیشین این مقاله، به مفهوم سواد مالی، اهمیت آموزش آن به کودکان، مفهوم پول (بخش اول)، روش های پول درآوردن (درآمدزایی)، دسمتزد و مهارت های مدیریت پول  و پس اندازه (بخش دوم) را به شما آموزش داده ایم. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چگونه و با چه شیوه ای مفاهیم مهم مربوط به سواد مالی یعنی کالاها، خدمات، نیازها، خواسته ها و  و همچنین مدیریت و هماهنگ ساختن نیازها با خواسته ها را به کودکان آموزش دهیم.

کالاها و خدمات یکی از مهمترین ایده ها در علم  اقتصاد می باشند. علم اقتصاد مطالعۀ چگونگی استفاده از منابع برای فراهم کردن کالاها و خدمات است. نوجوانان قادرند از دانش و درک شان کالاها و خدمات برای مفاهیم اقتصادی پیشرفته تر همچون عرضه و تقاضا استفاده کنند. ولی برای کودکان با سنین پایین تر ما می توانیم از مفاهیم ساده تر  برای تمایز گذاشتن کالا و خدمات استفاده کنیم. بطور مثال بگوییم کالاها، اشیا هستند و خدمات شامل اعمال می باشند.

کالاها = اشیا
خدمات = اعمال

آموزش مفهوم کالا به کودکان

کالاها چیزهایی هستند که ساخته یا رشد کرده اند و چیزی است که شما  می تواند استفاده یا مصرف کنید. یک راه خوب برای توضیح مفهوم کالا به کودکان این است که به آنها بگویید کالاها چیزهایی هستند که شما می توانید لمس کنید. از کودک تان بخواهید تا به اطراف اتاق خانه نگاه کند و کالاهایی که اظراف خود می بیند را نام ببرد. این فهرست ممکن است شامل موارد زیر باشد:
کتاب ها
رایانه
ظرف ها
مبل
تابلوها
فرش
کالاها چیزهایی هستند که افراد یا برای یکبار (مانند شکلات) یا بارها و بارها (اسباب بازی) استفاده می کنند. برخی کالاها مونتاژ یا ساخته شده اند- برای نمونه، لباس ها، اتومبیل ها و رایانه ها. کالاهای دیگر رشد کرده اند مانند میوه و سبزی ها. به آنها توضیح دهید که بسیاری از کالاها از منابع طبیعی ساخته شده اند، برای نمونه از درختان برای ساختن مداد، کاغذ، مبل استفاده شده است؛ از کتان برای تولید لباس و از مس برای ساختن سیم و سکه ها استفاده شده است.

آموزش مفهوم خدمات به کودکان

یک خدمت، کاری است که شخصی برای شخص دیگر انجام می دهد. در حالی که کالا یه شی هست، خدمت یک عمل است. کودک تان ممکن افرادی را دیده باشند که به آنها کمک می کنند. از  آنها بخواهید از افرادی نام ببرند که به نوعی به آنها کمک می کنند. این فهرست می تواند شامل موارد زیر باشند:
ناظم مدرسه
کتابدار
پلیس
معلمان
نانواها
مکانیک های ماشین
سرآشپزها
دندانپزشک ها
پزشک ها
کشاورزها
آرایشگرها
پرستارها
خلبان ها
تاسیساتی ها

کالاهایی از خدمات

برخی افراد و شرکت ها خدماتی فراهم می کنند که منجر به کالا می شود. برای مثال، یک سرآشپز خدمت درست کردن غذا را فراهم می کند که افراد می خرند و می خورند، و کشاورزها خدمت کاشت و برداشت محصولاتی را فراهم می کنند که افراد می خرند و استفاده می کنند. خدمات و کالاها می تواند برای کودکان جوان تر گیج کننده باشد، بخصوص زمانی که تمایز آنها سخت می شود، مانند تمایز میان سرآشپز و غذا. برای کنترل فهم کودکان، شما می توانید تعدادی از کالاها و خدمات را نام ببرید(برای مثال، کتاب) و از کودک تان بپرسید:

این کالا است یا خدمت؟ (کالا)
چه کسی می تواند از آن استفاده کند؟ (هر کسی)
چرا می خواهند از آن استفاده کنند؟ (برای یادگیری، برای لذت بردن، و غیره).

آموزش سواد مالی به کودکان: نیازها و خواسته ها

ارتباط میان نیازها و خواسته ها مفهوم مهمی برای درک کودکان است. نیازها چیزهایی هستند که ما باید برای زنده ماندن داشته باشیم ، چیزهایی که بدون آنها واقعا نمی توانیم زنده بمانیم. از سوی دیگر، خواسته ها، چیزهایی هستند که ما مایلیم داشته باشیم، ولی برای زنده ماندن ضروری نیستند. بعضی از خواسته ها و نیازها مستلزم هیچ گونه هزینه ای نیستند؛ برای مثال، همۀ ما به هوا نیاز داریم ولی پولی برای آن پرداخت نمی کنیم. بعلاوه، همه ما ورزش کردن نیاز داریم و می توانیم در اطراف محل زندگیمان بدویم، در حالی هیچ پولی پرداخت نمی کنیم. ولی، بسیاری از نیازها و خواسته مستلزم پرداخت پول می باشد.

نیازها= چیزهایی که ما نیاز داریم برای زنده ماندن
خواسته ها=: چیزهایی که ما دوست داریم داشته باشیم

نیازها شامل:
لباس
مراقبت بهداشتی
غذا
پناهگاه
وسایل حمل و نقل و مانند آنها…

مثال هایی از خواسته ها شامل:
گوشی هوشمند
وسایل الکترونیکی (مانند، آی پد، تبلت و …)
جواهرات
مجله ها
فیلم ها
تلویزیون
اسباب بازی ها
بازی های ویدئویی و مانند آن ها…

بیشتر افراد شغل هایی دارند که به واسطۀ آن پول در می آورند و می توانند چیزهایی که نیاز دارد و برخی چیزهایی که می خواهند را بخرند. جز اینکه، شما پول زیادی داشته باشید (که البته تعداد کمی از افراد پول زیاد دارند)، برای اینکه بتوانی پول خودت را عاقلانه خرج کنی باید تفاوت بین نیازها و خواسته ها را درک کنی. از سوال پرسیدن از کودک تان بحثی را شروع کنید. برای مثال از آنها بپرسید اگر والدین شما همه پولی که دارند را برای خرید اسباب بازی صرف کنند، دیگر چیزی برای خرید خرید غذا یا نیازهای مهم دیگر باقی نمی ماند. به آنها توضیح دهید که اگرچه هر کسی دوست دارد اسباب بازی بخرد، شما باید پول های تان را در ابتدا برای خرید نیازهای تان همچون، پناهگاه، غذا، سیستم گرمایشی و مانند آنها پرداخت کنیدو بعدا به برای خواست هایتان در نظر بگیرید.

تشخیص میان نیازها و خواسته ها

تشخیص میان نیازها و خواسته ها می تواند مشکل باشد. خانواده تان از اتومبیل به منظور بردن کودکان به مدارس، رفتن به سر کار، رفتن برای خرید کردن، و غیره استفاده می کنند. در بیشتر موارد، افراد به یک اتومبیل نیاز دارند. اما، در بسیاری از موارد، افراد دوست دارند ماشینی داشته باشند که بزرگتر و گران تر از آن چیزی باشد که نیاز دارند. بنابراین اگر چه داشتن اتومبیل نیاز است، ولی در واقع یک خواسته می باشد. پول های اضافی که برای خرید اتومبیل لوکس و بزرگتر هزینه می شود، می توانست برای چیزهای دیگری پس انداز یا خرج شود.

مثال دیگر غذا است. همۀ ما به منظور رشد و سلامتی به غذا نیاز داریم. برای مثال، ما به پروتئین، میوه ها و سبزیجات برای گرفتن انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی که برای زنده ماندن لازم است، نیاز داریم. ما همچنین به نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای زنده ماندن نیاز داریم. اما آیا به بستنی نیاز داریم؟ آیا به نوشابه نیاز داریم؟ اگر چه ما به غذا و آب برای زنده ماندن نیاز داریم، اما به بستنی یا شکلات ها نیاز نداریم، بنابراین این چیزها، خواسته ها هستند.

نیازها و خواست ها همچنین از شخصی به شخص دیگر یا خانواده به خانواده متغیر است، و این می تواند برای بچه ها گیج کننده باشد. برای مثال برای یک خانواده با دو بزرگسال و یک کودک، یک اتومبیل کوچک می تواند کافی باشد.خانوادۀ همسایه ممکن است دو بزرگسال و شش کودک باشند، مطمئنا این خانواده به یک اتومبیل بزرگتر و احتمالا گرانتر نیاز دارد. بطور مشابه خانه ها نیز همینگونه می باشد، یعنی خانواده ای با تعداد افراد بیشتر به خانۀ بزرگیتر نیاز دارد.

شما می توانید با بحث درباره موردهای مختلفی که اطراف تان هستند و پرسیدن اینکه کدامیک خواسته و کدامیک نیاز هستند به قدرت تمییز یا تشخیص کودکان در ارتباط با نیازها و خواست ها کمک کنید. یا زمانی که در حال خرید هستید، از کودکان بخواهید کدامیک از اینها نیازها یا خواسته ها هستند. برای نشان دادن اینکه برای هر هفته یا ماه مقدار محدودی از پول برای خرج کردن وجود دارد، یک دایره ای بکشید و آن را به قسمت ها مختلف تقسیم کنید که هر قسمت هزین هایی همچون هزینه های خانه سازی، غذا،  و لباس را نشان می دهد و اینکه چقدر برای خواسته ها باقی مانده است. کودک تان ممکن است دوست داشته باشد آن را رنگ کند. چارت شما ممکن است شبیه به شکل زیر باشد:

Untitled - آموزش جامع سواد مالی به کودکان: بخش سوم: کالاها، نیازها، خواسته

در این مرحله لازم نیست کودکان کوچکتر هر چیزی را دربارۀ بودجه خانوادگی بدانند. آنها تنها نیاز دارند بفهمند که بودجه محدودی جهت پرداخت برای کالاها و خدماتی که خانواده ات نیاز و می خواهند، وجود دارد.

پایان بخش سوم آموزش سواد مالی به کودکان

بخش چهارم : آموزش سواد مالی به کودکان: بخش چهارم: خرج کردن و پس انداز کردن

 

سایر بخش ها
بخش اول: آموزش جامع سواد مالی به کودکان: ویژه والدین و مربیان: بخش اول
بخش دوم: آموزش جامع سواد مالی به کودکان: بخش دوم: بدست آوردن پول

نظرات