آموزش جامعه سواد مالی به کودکان: بخش دوم: بدست آوردن پول

آموزش جامع سواد مالی به کودکان: بخش دوم: بدست آوردن پول

در بخش اول این مقاله تعریف و اهمیت آموزش سواد مالی به کودکان و همچنین چگونگی آموزش بعضی از مفاهیم مانند انواع پول و مبادله پایاپای را توضیح دادیم. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که روش های پول درآوردن (درآمدزایی)، دسمتزد و مهارت های مدیریت پول و پس اندازه چگونه به کودکان آموزش دهیم؟

کودکان کوچکتر می دانند که شما پول تان را از کیف پول یا دستگاه خودپرداز دریافت می کنید، اما ممکن است نفهمند که پول در درجۀ اول باید در ازای کاری بدست آید. به آنها توضیح دهید که بزرگسال در ابتدا باید شغلی پیدا کنند و در ازای آن شغل می توانند پول دریافت کنند که به آن درآمد گفته می شود. گاهی اوقات افراد در ازای هر ساعت کار پولی دریافت می کنند (دستمزد) و گاهی اوقات هم صرف نظر از ساعات کار مقدار مشخصی پول دریافت می کنند(حقوق).

مهارت های متفاوتی برای برای هر شغل نیاز است، و اغلب مردم بر اساس علایق و مهارت شان شغل خود را انتخاب  می کنند. برخی افراد برای یادگیری مهارت های مشخص دورۀ تحصیلات عالی را می گذرانند(مانند، پزشکان، مهندسان، معلمان)؛ برخی دیگر مهارت ها را از طریق تجربه یاد می گیرند.

برای کودکان ماهیت شغل تان را تبیین کنید و چگونه به شما پول پرداخت می شود(نیازی به بیان جزییات پولی نیست). برای مثال، شما ممکن است بگویید، ” من در مطب دندانپزشکی کار می کنم، و دستمزدم را در ازای هر ساعت کار دریافت می کنم و در هفته حدود ۴۰ ساعت کار می کنم. در پایان هر هفته دستمزدم را دریافت می کنم. خانواده مان از پول برای خرید چیزهایی که نیاز داریم و می خواهیم استفاده می کنند. ما همچنین مقدار از دستمزد هفتگی و ماهانه مان برای استفاده های بعدی پس انداز می کنیم”.

به کودکان توضیح دهید که گاهی اوقات بزرگسالان ( و حتی نوجوانان) از استعداد ویژه شان برای شروع یک کسب و کار استفاده می کنند. افرادی که خودشان کسب و کار راه می اندازند، کارفرما نامیده می شوند. وقتی شما یک کارفرما هستید، شما رییس خودتان هستید و باید تصمیمات مهم زیادی بگیرید، و ممکن است درآمد یکسانی برای هر ماه یا هفته کسب نکیند. انواع متفاوتی از کارفرمایان وجود دارند، از افرادی که یک شیرینی فروشی باز می کنند تا کسانی که شرکت سفرهای فضایی راه اندازی می کنند.

زمانی که کودکان فهمیدند که افراد باید با کارشان پول بدست آورند، آنها ممکن است به یادگیری اینکه آنها هم چطور می توانند  چه در زمان حال و چه در آینده کار کنند و پول بدست آورند، علاقه مند شوند. برای الان، شما می توانید با کودک تان درباره یک پاداش، یا انجام کار ویژه اطراف خانه و حیاط برای کسب مقدار کمی از پول صحبت کنند. غالبا کودکان برای جشن تولد و برخی مراسم ها و تعطیلات پول دریافت می کنند. کشف همه راه های پول درآوردن برای کودکان هیجان انگیز خواهد بود. شما می توانید روحیه کارفرمایی کودکان تان را با بحث دربارۀ هر گونه ایده ای که او برای کسب و کارهای کوچک دارد پرورش داده و خلاقیت شان را تشویق کنید. برای مثال اگر کودک تان می خواهد یک ایستگاف فروش آبمیوه باز کند به او کمک کنید- اما همۀ کار را انجام ندهید، بلکه مسیر را برایشان فراهم کنید و پیشنهادهایی برای ایجاد تجارب یادگیری ارزشمند بدهید.

بدون شک، غالب کودکان برای پولی که خودشان در می آورند ارزش بسیار زیادی قائلند. به عبارت دیگر، اگر پول توجییبی شان از جانب والدین باشد خرید اسباب بازی بسیار ضروری خواهد بود ولی اگر پول را با کار و فعالیت خودشان  بدست آورده باشند، زندگی بدون اسباب بازی هم بسیار زیبا ادامه خواهد یافت. حتی اگر از کودکان بخواهیم مقداری از پولی که خودش کسب کرده را برای خرید کالای مورد نیازش صرف کند، آنها ممکن از خرید آن اجتناب کنند.

پاسخ به سوالات کودکان درباره شغل آینده شان

بسیار از کودکان دوست دارند دربارۀ شغل دورۀ بزرگسالی شان صحبت کنند. به آنها خاطر نشان کنید که لازم نیست در حال حاضر تصمیمی بگیرند، و آنها را با پرسیدن سوالاتی مانند موارد زیر به تفکر وا دارید:
موضوعات مورد علاقه ات در مدرسه کدامند؟
چرا به این موضوعات علاقمند هستی؟
آیا می توانی به مشاغل مربوط به این موضوعات فکر کنی؟
سرگرمی های مورد علاقۀ تو کدامند؟
آیا می توانی به راهی برای تبدیل این سرگرمی ها به شغل فکر کنی؟

در حالیکه بسیاری از والدین بسیار علاقه مند به شنیدن این هستند که کودکانشان می خواهند دکتر یا مهندس شوند، توجه به علاقه و اشتیاق شان برای هر ایده ای که دارند بسیار مهم است، حتی اگر آرزوی کاری شان برای شما خطرناک یا مسخره به نظر آید. بخاطر بسپارید تغییرات فراوانی میان زمان حال و زمان تعیین مسیر شغلی اش رخ خواهد داد. بنابراین بسیار خوب خواهد بود که به کودکان اجازه دهید بطور آزادنه ایده های مختلفی را در ذهن شان جستجو کنند، و بجای اینکه دربارۀ علایق ویژه شان قضاوت کنید، می توانید دربارۀ آنها صحبت کنید و البته محتاط باشید تا جملاتی مخربی را بکار نبرید، ” نمی خواهی آن کار را انجام بدهی. آیا می دانی چند سال از مدرسه ات باقی مانده؟” یا ” عجب فکر بدی. تو هرگز نمی توانی پول در بیاوری”، این جملات می تواند باعث آسیب به اعتماد به نفس و خلاقیت کودک تان شود. گوش کنید، بحث کنید و به کودکان اجازه دهید نتایج خودشان را بیان کنند. واکنش شما می تواند تاثیر پایداری داشته باشد.

دادن پول به کودکان به عنوان پاداش

یک پاداش هفتگی می تواند یک ابزار عالی برای کمک به یادگیری مهارت های مدیریت پول کودکان باشد. از آنجایی که کودکان فرصت کمی برای بدست آوردن پول دارند، یک پاداش پولی، نیازه آنها به پس انداز کردن را ارضا می کند. این مقدار پولی که شما به کودک تان می دهید بستگی به عوامل مختلف همچون وضعیت مالی تان و اینکه کودک تان چه مقدار پول را می تواند مدیریت کند بستگی دارد. جشن تولد بهترین فرصت برای دادن افزایش پاداش ها می باشد.

پول دادن به کودکان بخاطر انجام کارهای روزمره

برخی معتقدند که پرداخت پاداش بر اساس انجام کارهای روزمره مشخص بسیار خوب است، چرا که به آنها اجازه می دهد تا ارتباط بین کار و پرداختی شان را ببینند. برخی دیگر معتقدند که کودکان پرداخت پول به ازای کمک به خانواده و نهادینه شدن اینکار باشد.

نکتۀ مهمی که در ارتباط با پاداش دادن برای انجام کارهای روزمره یا کارهای خانه وجود دارد، پایداری است؛ اگر پاداش به کارهای روزمره مرتبط نیست از پرداخت خودداری کنید بخاطر اینکه کارها را انجام نخواهند داد. دادن پاداش به کودک تان تا تمام انجام کارها به تعویق بیاندازید یا حداقل مقدار کمی از پاداش را برای هر قسمت از کار بپردازید.

پایان بخش دوم آموزش سواد مالی به کودکان

بخش سوم : آموزش جامع سواد مالی به کودکان: بخش سوم: کالاها، نیازها، خواسته

 

سایر بخش ها
بخش اول: آموزش جامع سواد مالی به کودکان: ویژه والدین و مربیان: بخش اول
بخش چهارم: آموزش سواد مالی به کودکان: بخش چهارم: خرج کردن و پس انداز کردن

نظرات