رشد اجتماعی و عاطفی کودک 9 ماهه تا 12 ماهه

رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه و بازی هایی برای تقویت آن

در این نوشته ابتدا به چند نکته مهم در خصوص ویژگی های مربوط به رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه اشاره می کنیم و سپس فعالیت ها و بازی هایی را پیشنهاد می دهیم که انجام آن به رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه کمک می کند و در واقع باعث تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه می شود. پس اگر کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه دارید این مقاله خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم

نزدیک شما بودن کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه موجب می شود تا او احساس ایمنی و اطمینان کند

کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه شما هنوز عاشق این است که تا حد امکان در آغوشتان باشد. او دوست دارد به شما بچسبد، برایش کتاب بخوانید، و وقتی روی زمین دراز می کشید بر روی شما چهار دست و پا برود. کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه شما دوست دارد همیشه با شما باشد. این اشتیاق با احساس اضطراب جدایی و پیوند عمیق عاطفی با شما تشدید می شود. او را با خود نگاه دارید تا احساس امنیت کند.

در این سن کودکتان برای خودش بازی می کند اما تا زمانی که شما در کنارش و در محدودی دیدش باشید. حتما زمانی را برای بازی کردن به تنهایی به او اختصاص دهید. اگرچه وسوسه می شوید که در تمام دقایق با او باشید چون عاشق این کوچولی بامزه هستید، بهتر است وقتی که او دلش می خواهد و سرحال است بگذارید برای خودش بازی کند. به این ترتیب او یا می گیرد خودش را سرگرم کند. در غیر این صورت او برای سرگرم شدن به شما وابسته می شود که این کار خسته کننده و ناسالم است.

کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه شما دوست دارد شما را بخنداند و از بودن در کانون توجه شما لذت می برد. وقتی او می خواهد توجه شما را جلب کند ممکن است با دو دستش دو طرف صورت شما را بگیرد و به سمت خودش برگرداند تا او را نگاه کنید. شاید هنگام بازی یک اسباب بازی را به طرف شما بگیرد اما در واقع انتظار دارد بلافاصله و خیلی زود آن را به او پس بدهید. شاید به نظر برسد می خواهد شریک شدن را آغاز کند اما این مهارت تا یک سال بعد یا حتی دیرتر آشکار نخواهد شد.

رشد اجتماعی و عاطفی کودک 9 ماهه تا 12 ماهه

اضطراب جدایی و ترس از غریبه های کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه شما هم چنان ادامه دارد، پس به یاد بسپارید هنگام روبرو شدن با آدم های جدید او را نزدیک خود نگه دارید. اگر در خانه منتظر آمدن دوستانتان هستید قبل از ورود ایشان فرزندتان را بغل کنید تا از دردسر جلوگیری شود.

فعالیت هایی برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، با او بازی کنید! خوش باشید! در حضورش شاد باشید و بگذارید هر روز احساس محبوب بودن بکند.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، به او عشق بورزید. عشق بی قید و شرط موهبتی گرانبها است. اگر او حس کند صادقانه دوستش دارید و فقط به خاطر خودش به او توجه می کنید احساس امنیت خواهد کرد و اعتماد به نفسش افزایش می یابد.

* با حمل کودکتان با آغوش بند یا کوله پشتی او را نزدیک خودتان نگه دارید. تا حد امکان او را حمل کنید چون دوست دارد نزدیک بدنتان باشد.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، همیشه به گریه اش توجه کنید. این کار را با عشق و مبحت انجام دهید. او هنوز به کمک شما نیاز دارد تا هر آن چه در دنیایش خراب است را درست کنید. گاهی فقط حضور شما شرایط را بهتر می کند.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، او را ببوسید، او را در آغوش بگیرید، و به هم بچسبید. فرزندتان را لمس کنید. او را ماساژ دهید.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود،  او را در آغوش بگیرید و برایش کتاب بخوانید. او دوست دارد به شکل ها و نوشته های رنگی نگاه کند و به صدای آرامش بخش شما گوش دهد.

رشد اجتماعی و عاطفی کودک 9 ماهه تا 12 ماهه

* با کودکتان صحبت کنید. آنچه در طول روز انجام می دهید و درباره اش فکر می کنید را برایش توضیح دهید.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، او را زیر نظر بگیرید و سعی کنید تمایلات اجتماعی او را بفهمید. بعد روی نقاط قوتش کار کنید. به کودک اجتماعی تان زمان زیادی برای کار گروهی، بازی دسته جمعی یا حضور یک پرستار پر انرژی اختصاص دهید. به کودک آرام و درونگرای تان زمان بیشتری برای آرامش، در قبل و پس از برخورد با دیگران اختصاص دهید.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، به احساسات او احترام بگذارید. وقتی شاد است یا ناراحت در کنارش باشید. سعی کنید در زمان حال با بچه تان باشید، به جای آن که درباره ی پروژه بعدی تان فکر کنید یا کارهایی که پس از رسیدن به منزل باید انجام دهید.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، برای او مسخره بازی در آورید. صداهای خنده دارد در آورید، شلوارتان را روی سرتان بکشید، تظاهر کنید می خواهید انگشتانش را بخورید. با این کارها کودکتان شاد می شود و انجام دادنشان هم لذت بخش است! کودکان در این سن خنده ای جذاب دارند. صدای این خنده شادترین صدا بر روی زمین است!

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، به یک گروه بازی ملحق شوید. با سایر خانواده ها قرار بازی بگذارید. حتی اگر فرزندتان خیلی با بچه های دیگر سرگرم نشود، با بزرگسالان دیگر مشغول خواهد شد. این کار به شما هم، فرصتی برای ارتباط با سایر والدین می دهد.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، در حضور افراد جدید او را نزدیک خودتان نگه دارید. (این افراد جدید شامل پدر بزرگ و مادر بزرگ هم می شود، در صورتی که فرزندتان مدتی ایشان را ندیده باشد). از فرد جدید بخواهید به آرامی نزدیک شود و تازمانی که فرزندتان از حضورش احساس آرامش نکرده باشد خیلی نزدیک نشود.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، برای دیدن جهان بیرون، با او از خانه بیرون بروید. او دوست دارد هر جا که می روید با شما باشد و از دیدن چیزهای به ظاهر معمولی مثل گل ها شگفت زده می شود. وقتی با او بیرون می روید دنیا را با نگاه تازه خواهید دید.

* برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودک ۹ ماهه تا ۱۲ ماهه خود، وقتی برای گردش، ملاقات یک دوست یا انجام کاری به بیرون از منزل می روید کودکتان را همراه ببرید تا دنیا را ببیند. در حالی که او را در کنار خود یا در آغوش دارید بیرون بروید.

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه

رشد زبانی کودک ۹ تا ۱۲ ماهه و تقویت آن با چند فعالیت
شناخت و افزایش رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه با چند فعالیت ساده
فعالیت هایی برای افزایش توانایی ذهنی کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه
اصولی که در غذا دادن به کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه باید رعایت کنید

نظرات