رشد اجتماعی و عاطفی کودکان 4 تا 5 ساله

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله: ابعاد و ویژگی ها

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله دارای ویژگی ها و ابعاد متعددی است که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد

فرزندتان در کارهای خانه داری شرکت می کند، درباره شان حرف می زند، و آن ها را تقلید می کند

یکی از ویژگی های مربوط به رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله خلاقیت آنهاست. در واقع کودک چهار تا پنج ساله تان بسیار خلاق است. بازی نمایشی او مفصل تر شده است و ممکن است شامل دوستان و اجسام خیالی باشد. در این نمایش او قطعاً بداهه پردازی نیز می کند. ممکن است کاسه سالاد شما کلاه تازه ی او باشد، و او خوشحال خواهد شد اگر اجازه دهید به هر چه می خواهد دسترسی داشته باشد. او نمایش می دهد که در یک بستنی فروشی کار می کند یا تحویل دهنده ی کالا است یا برای خرید به فروشگاه می رود. او دیگر فقط «خانه بازی» نمی کند.

کودکتان با خوشحالی نمایش نامه های خیالی مفصل تری را می آفریند و آنها را خودش، با خواهر و برادرانش، یا با دوستانش اجرا می کند. شاید از شما بخواهد در نمایش شرکت کنید. (این یک روش عالی برای فهم این مطلب است که کدام رویدادها در زندگی او اهمیت بیشتری داند و نیز این که برداشت او از آن ها چیست.) او هنوز در سنی است که ممکن است همیشه نتواند تفاوت بین واقعیت و بازی نمایشی را درک کند. این اتفاق در چند سال آینده روی خواهد داد.

برای رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله خود، کمک او در امور خانه داری را به صورت یک عادت در آورید

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان 4 تا 5 ساله

در این سن ممکن است کودکتان علاقه بیشتری برای کمک در خانه داری نشان دهد، به ویژه اگر از سن پایین تر به این کارها تشویق شده باشد یا به او اجازه ی شرکت داده شده باشد. اگر از او بخواهید در تمیز کردن کمک می کند. او از این که در کارهای مهم به او اعتماد می شود لذت می برد، مثلا در بیرون بردن ظرف کود گیاهی و خالی کردن آن در محل مناسب. او در چیدن میز غذا کمک می کند و می تواند بشقابش را پس از خوردن غذا تمیز کند.

وقتی وظایف خانه داری بخشی از زندگی معمولی فرزندتان را تشکیل دهند این برای تمام افراد خانواده خوب است. در حالت مطلوب می توانید هنگامی که فرزندتان توان و علاقه کمک را نشان می دهد (معمولاً حدود دو سالگی) از او در خواست کمک کنید اما اگر تاکنون این کار را نکرده اید، هنوز خیلی دیر نیست. از درگیر شدن او در کارها استقبال کنید و به زودی خواهید دید که کمک کردن برایش یک عادت می شود.

سعی کنید بفهمید او از چه کارهایی خوشش می آید. اگر او جاروبرقی کشیدن را دوست دارد بگذارید این کار را بکند. مهم نیست که او نتواند تمام ذرات را از روی فرش پا کند؛ چیزی که اهمیت دارد خواست او برای کمک کردن است. تا سال بعد یا کمی بیشتر او به اندازه ی کافی جاروبرقی کشیدن شما را می بیند و این کار را به خوبی یاد خواهد گرفت.

جنبه دیگر رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله  مربوط به مهارت های کلامی و ارتباطی آنهاست. کودک ۴ تا ۵ ساله شما یک گفتگو کننده ماهر است که از مکالمات جدی لذت می برد و همواره می پرسید «چرا؟» و نهایت تلاشش را می کند تا جهان پیرامونش را درک کند. او می خواهد هر چیزی که می بیند، می شنود، و تجربه می کند را بفهمد. او پز دادن را آغاز می کند و به موفقیت هایش (کوچک و بزرگ) افتخار می کند. «بابا! من همه ساندویچمو خودم !» «مامان ببین دارم تاب سواری می کنم!» ممکن است او شروع به تعریف جوک هایی کند که تازه شنیده است، اگرچه ممکن است همیشه بامزه نباشند. به نظر او آن ها خیلی خنده دارند. احتمالاً برای شما هم!

تقلد و الگوبرداری از دیگر جنبه های مهم رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله  است.کودکتان هنگام صحبت کردن از آهنگ کلام، جملات حالات چهره، و خوشامد گویی های بزرگسالان تقلید می کند. در این سن شما بسیار از رفتارهای خودتان را در او خواهید دید! با الگوسازی مناسب برای او و یاد آوری این نکته که دفعه ی بعد هنگام عصبانیت می تواند از چه کلماتی استفاده کند، او یاد می گید خشمش را بیشتر به صورت کلامی ابراز کند تا جسمانی. گاهی اوقات او در این مورد عملکرد مناسبی ندارد ولی در مجموع در حال پیشرفت است. به یاد داشته باشید سال ها طول می کشد تا او به این مهارت عادت کند.

هنوز ممکن است فرزندتان بر سر موضوعات «کوچک» جارو و جنجال راه بیاندازد، اما به یاد داشته باشید آن چه به نظر شما کوچک می آید ممکن است برای او بسیار مهم باشد. درست مثل خودتان : بعضی روزها به سختی می توانید خودتان را کنترل کنید و چیز ساده ای مثل ریختن قهوه تان ممکن است باعث شود از خشم منفجر شوید یا اشک تان سرازیر شود. یک ببیننده ممکن است گمان کند شما دیوانه اید که یک فنجان قهوه چنین واکنشی را در شما بر می انگیزد. این حالت شبیه کودکتان است. شما از هر آن چه درون او می گذرد خبر ندارید. پس موضوع به ظاهر پیش پا افتاده ای که باعث خشم او شده است شاید آخرین قطره از موانع و ناراحتی هایی باشد که کاسه صبر او را لبریز کرده است. در این دقایق با مهربانی با او برخورد کنید و حمایتی که لازم دارد را از او دریغ نکنید تا بتواند دوباره تعادل احساساتش را به دست آورد. این کارها برای پرورش و تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله  لازم است.

اکنون فرزندتان به سنی رسیده است که اگر در محیطی آشنا و راحت قرار گیرد می تواند مدتی کوتاه را بی حضور شما بدون گریه کردن سپری کند. اگر نمی تواند بدون گریه کردن دور از شما بماند او را وادار به این کار نکنید. وقتی او آماده باشد و هنگامی که احساس امنیت کند، خودش با آرامش و شادی این کار را انجام خواهد داد. او این روزها بهتر می تواند با احساساتش کنار بیاید و برای بیان نظر ارتش در اغلب اوقات و به طرز کارآمدتری از واژگان استفاده می کند.

وقتی فرزندتان با خوشحالی با شما خداحافظی می کند ممکن است مدت کوتاهی بتواند بدون حضور شما کارهایش را انجام دهد. برای رسیدن یه این نقطه عطف به او فشار نیاورید. بگذارید فرزندتان وقتی آماده شد از شما جدا شود.

ترس و رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله : در چهار یا پنج سالگی ترس های جدیدی بروز می کنند

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان 4 تا 5 ساله

اگر دیدید که کودکتان به تازگی از چیزهایی می ترسد که در گذشته مشکلی با آن ها نداشت، تعجب نکنید. این بخشی از روش رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله  است. فیلم هایی که تاکنون چندین بار تماشا کرده است ممکن است او را بترسانند و او دیگر دوست ندارد آن ها را ببیند. شاید او از تاریکی بترسد یا از هیولاهایی که در کمدش یا زیر تختش قایم شده اند وحشت کند. اگر با مفهوم مردن و مرگ آشنا شده باشد شاید از این که قرار است شما بمیرید بترسد. این ترس های تازه با افزایش درک او از مفهوم خطر همراهند.

مطمئن باشید که کودکتان از این مرحله گذر خواهد کرد ولی مهم است که این ترس ها را بشناسید و با او درباره شان حرف بزنید. لازم است از او سوال های جهت دار بپرسید تا ترسش را بشناسید. شاید در آغاز ارتباط بین دیدن یک پرونده مرده در پارک و سفت چسبیدن فرزندتان به شما و مشکل خوابیدن در همان شب را متوجه نشوید. هنگامی که با آرامش از او می پرسید نگران چه چیزی است، ممکن است بفهمید که او درباره مرگ فکر می کند، مرگ خودش و شما. شاید او از این می ترسد که اگر بخوابد ممکن است صبح بیدارنشود، با شناخت ترس او بهتر می توانید به او اطمینان خاطر بدهید.

فرزندتان با دیگر کودکان ارتباط بیشتری برقرار می کند.

گاهی فرزندتان ترجیح می دهد با دیگر کودکان بازی کند و گاهی دوست دارد تنها بازی کند. او داشتن قرارهای منظم بازی با دوستان را خیلی دوست دارد و متوجه خواهید شد که روز به روز اجتماعی تر می شود. او برای بازی به گروه کودکان آشنا و غریبه نزدیک می شود. بیشتر اوقات، وقتی از او خواسته شود شریک می شود و نوبت را رعایت می کند و با دوستانش، خواهر و برادرانش، و والدین یا بزرگسالان دیگر چانه می زند و معامله می کند. او اغلب اوقات با هم سالانش همکاری می کند اگرچه هنوز گاهی ممکن است حالت ریاست مآبانه یا پرخاش داشته باشد. فرزندتان ازبازی با دوستانش لذت می برد و به سایر کودکان بسیار علاقمند است. او حتی در پارک یا زمین بازی با کودکان نا آشنا هم بازی می کند. او روزبه روز اجتماعی تر می شود.

هنگامی که سایر کودکان به کمک نیاز دارند، صدمه دیده اند و ناراحت یا خشمگین هستند ممکن است متوجه شوید فرزندتان سعی می کند آنها را دلداری بدهد و خوشحال کند. او کم کم می فهمد چه چیزی احساسات را بر می انگیزد و یاد می گیرد که ممکن است گاهی احساسات آدم های با او فرق داشته باشد : «من خوشحالم ولی امیرحسین ناراحته». در این سن او تجربه خودش را با دیگران مقایسه می کند: «چرا ماهان می تونه این کارو بکنه ولی من نمی تونم؟»

مهارت حل مسئله و رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله

کودکتان هنگام تلاش برای پیدا کردن راه حل یک مشکل، کم کم به جای این که بی درنگ از یک بزرگسال کمک بخواهد با کودکان دیگر هم فکری می کند. او هنوز در مواقع لزوم از یک بزرگسال کمک در خواست می کند ولی بیشتر میل دارد که در درجه اول خودش یا با کمک هم سالانش مشکل را حل کنند.

کودکتان به آزادی و پشتیبانی مداوم شما نیازمند است

یکی از جنبه های رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله ،رشد استقلال در این دسته از کودکان است. مانند تمام آدمها، فرزندتان نیاز دارد که احساس ارزشمند بودن بکند. او به فرصت هایی برای کسب استقلال بیشتر، و موقعیت های بیشتری برای تصمیم گیری شخصی و افزایش اختیار نیاز دارد. هر گاه توانستید این فرصت ها را به او بدهید. لازم است او تصمیم گرفتن را تجربه کند. لازم است او آزادانه آن چه می خواهد را انتخاب کند (و با پیامده ای انتخابش روبرو شود). اگر انتخاب او ممکن است با نتیجه ای منفی همراه باشد بهتراست تجربه خودتان را برای اطلاع در اختیارش بگذارید. اما در نهایت باید اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد. او اینگونه یاد می گیرد که خودش باشد. او اینگونه یاد می گیرد که مستقل باشد.

giphy - رشد اجتماعی و عاطفی کودکان 4 تا 5 ساله: ابعاد و ویژگی ها

 

مقالات تخصصی مربوط به رشد کودکان ۴ تا ۵ ساله

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۴ تا ۵ ساله را با این فعالیت ها تقویت کنید
ویژگی های رشد فیزیکی کودکان ۴ تا ۵ ساله و فعالیت هایی برای تقویت آن
رشد زبانی کودکان ۴ تا ۵ ساله و چند فعالیت برای تقویت آن
رشد ذهنی کودکان ۴ تا ۵ ساله: ویژگی ها و فعالیت هایی برای تقویت آن

نظرات