فناوری در پیش از دبستان

قوانین استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال بر اساس سن

امروزه استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال، اعتیاد به لپ تاپ و تبلت و اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری به یکی از اصلی ترین مشکلات پدر و مادرها بدل شده است. بر این اساس در سایت مهد کودکان ما مجموعه مقالاتی را آماده کرده ایم که در هشت قسمت به طور کامل به بررسی تمامی ابعاد و حیطه های استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال، دنیای مجازی،اعتیاد به لپ تاپ و تبلت و بازی های کامپیوتری می پردازد، به دلایل اشاره می کند و در نهایت راهکارهایی نیز ارائه می دهد. هشت راهکار ارائه شده در هشت نوشته به ترتیب عبارتند از:

۱) راهکار اول برای درمان اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : از موبایل و فضای مجازی به عنوان پرستار و نگه دارنده کودک استفاده نکنید
۲) راهکار دوم برای درمان اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری : به کودک خود استفاده مسئولانه از فضای مجازی و موبایل را بیاموزید
۳) راهکار سوم برای درمان اعتیاد به گوشی و فضای مجازی  و بازی های کامپیوتری : باید مراقب بود که اعتیاد کودکان به گوشی و دیگر ابزارهای دیجیتال، چگونه خانواده را تحت تأثیر خود قرار می دهد
۴) راهکار چهارم برای درمان اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری در کودکان : عوامل خطر در کودک را شناسایی کنید
۵) راهکار پنجم برای درمان اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری در کودکان :کودک تشویق شود که به فعالیت های دیگر بپردازد
۶) راهکار ششم برای درمان اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری در کودکان: علائم هشدار دهنده اعتیاد را فرا بگیریم
۷) راهکار هفتم برای درمان اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری در کودکان : هنگام مشاهده مشکلات، مداخله صورت گیرد.
۸) راهکار هشتم برای درمان و پیشگیری از اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری در کودکان : وضع قوانین برای هر سن

در این مقاله به بررسی راهکار هشتم برای پیشگیری از اعتیاد به گوشی و فضای مجازی و بازی های کامپیوتری در کودکان می پردازیم:

افزایش روز افزون استفاده از ابزارهای دیجیتال 

در مطالعه پیمایشی که در سال ۲۰۱۳ بر روی ۱۴۶۳ مورد از والدین  انجام شد مشخص گردید کودکانی که از ابزار رسانه ای دیواری استفاده و یا با آن بازی می کنند روزانه به طور متوسط یک ساعت و هفت دقیقه وقت خود را با آن سپری می نمایند. طی دو سال گذشته ۴۳ دقیقه به این زمان اضافه شده است. زمان اختصاص یافته برای مشاهده تلویزیون چند دقیقه کاهش اما زمان استفاده از دستگاه های تلفن های همراه افزایش یافته است.

آکادمی آمریکایی بیماریهای کودکان، هشدارهای مکرری به والدین داده است که کودکانشان را محدود کنند تا در معرض رسانه ها قرار نگیرند  این آکادمی” زمان بدون مانیتور” را توصیه کرده است، بدین معنا که برای کودکان زیر دو سال، هیچ گونه دستگاه رسانه دیداری (از تلویزیون گرفته تا تلفن همراه) استفاده نشود و برای کودکان بزرگتر، این دسترسی تنها کمتر از یک یا دو ساعت در روز باشد.

اعتیاد به مانیتور (نمایشگر)

اکثر کودکانی که روزانه حدود هفت یا هشت ساعت در برابر مانیتورها قرار دارند، از اعتیاد به مانیتور رنج می برند. پژوهش ها به طور مکرر تاثیر این اعتیاد بر مغز را نشان می دهد. هنگامی که کودکان بیش از حد مجاز به تمامی انواع فناوری از جمله موبایل دسترسی پیدا می کنند و زمان زیادی صرف آنها می کنند دچار مشکلات متعددی می شوند. هم چون مشکلات کاستی توجه، افزایش حواس پرتی، تمرکز ضعیف و مشکلات اجتماعی در سایر کودکان از این جمله اند.

اینک، کودکان برای عمده بازی های خود متکی به فناوری هستند. به طور جدی چالش هایشان برای ایجاد خلاقیت و پرورش تجسم در حال محدود شدن است. این مسئله رشد حسی و حرکتی ایده آل را نیز دچار مشکل می سازد. بدن های نشسته و بی تحرک که توسط محرک های آشفته و بی نظم حسی، بمباران می شوند در مراحل رشدی کودک تأخیر  ایجاد می نماید. بدتر آنکه، وقتی والدین تلاش می کنند استفاده کودکان از مانیتورها را متوقف یا کنترل کنند با بی اعتنایی و سرپیچی آنها مواجه شده و در مواردی نیز خشونت دیده می شود.

وضع قوانین برای استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال برای هر سن

والدین برای پیشگیری و مداخله به موقع از اعتیاد به موبایل و ابزارهای دیجیتال چه می توانند انجام دهند؟ تا زمانی که فناوری از فرد جدا نشده باشد، اعتیاد به موبایل و ابزارهای دیجیتال همچنان باقی خواهد ماند. والدین باید در سنین ابتدایی که نیاز به وضع قوانین و رعایت آن است قدرت پیشگیرانه داشته باشند.

قوانین تا سن دو سالگی : هرگز / هیچ جا

در این سنین هیچ فناوری دیداری مورد استفاده قرار نمی گیرد (شامل تلفن های همراه، رایانه و تلویزیون). بارها در انجمن روان شناسی آمریکا تذکر داده شده که در این سن کودکان از هیچ دستگاهی که مانیتور داشته باشد استفاده نکنند. تعهد والدین به این توصیه حیاتی است. هرگونه زمانی که صرف حضور کودک در مقابل مانیتور گردد به ارتباط اجتماعی، رشد او و دلبستگی اش به والدین و سایر اعضای خانواده آسیب می زند. اگر آنها به طور کامل از فناوری جدا شوند زمان خواهند داشت که ارتباطشان را با سایرین گسترش دهند.

قوانین استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال بر اساس سن

قوانین مربوط به سه تا پنج ساله ها: یک ساعت در روز

در این سن، می توان فناوری را تحت نظارت دقیق والدین به کودکان معرفی کرد. اجازه دهید که دوباره این جمله تکرار شود، تحت نظارت دقیق والدین. به این خاطر این جمله مورد تأکید است که اغلب، والدین ممکن است استفاده کودکان از موبایل یا تبلت را به عنوان عامل نگه دارنده یا پاداش رفتار خوب در اختیار کودک قرار دهند. این سن، زمانی حیاتی و اساسی در رشد کودکان است که رفتارهای اجتماعی را فرا گیرند. والدین باید کودکان را درگیر فعالیت های غیر رایانه ای کنند و از استفاده کودکان از موبایل  یا دستگاه هایی همچون آیپدها و لپ تاپ ها جلوگیری کنند. در صورتی که کودکان در معرض استفاده فراوان از مانیتورها و موبایل و غیره قرار گیرند دچار رفتارهای پرخاشگرانه و تکانشگری (رفتار هایی هستند که فرد بدون فکر کردن بلافاصله عمل کند عمل بدون فکر) می شوند. والدین باید استفاده کودکان از موبایل  یا فناوری را در محل های عمومی خانه مشاهده کنند و جلوی بازی های ویدئویی زیاد و دیدن تصاویر پورنو (مشاهده عکس و فیلم های غیر اخلاقی ) را بگیرند.

قوانین مربوط به پنج تا ۱۲ ساله ها: استفاده با نظارت

کودکان نیاز دارند که بین فناوری و رفتار جسمانی و اجتماعی تعادل ایجاد کنند. در ایالات متحده آمریکا، بحران چاقی عمده ای وجود دارد که عمدتا ناشی از نشستن کودکان در برابر تمامی فناوری هایی است که اطراف آنها می باشد. استفاده کودکان از موبایل  یا سایر ابزارهای دیجیتال باعث می شود که نتوانند ورزش کنند

حال که کودکان مراحل رشد جسمانی را سپری کرده اند و می توانند بدون اینکه بیفتند، بدوند، بپرند و خم شوند، استفاده کودکان از موبایل  یا سایر ابزارهای دیجیتال ممکن است مانع رشد صحیح جسمانی آنها شود. بازی هایی هستند که همه اعضای خانواده می توانند انجام دهند (مثل بازی های ایکس باکس). این موضوع بسیار دارای اهمیت است که حضور در برابر مانیتور، تجربه ای از یک پیوند خانوادگی نیز باشد. اگر والدین درباره محتوای بازی مطمئن نیستند، باید از نظام های رتبه دهی ملی یا جهانی اطلاع داشته یا ابزارهای بررسی آن را مورد استفاده قرار دهند تا بتوانند در مورد مناسب بودن آن برای سن فرزندانشان قضاوت کنند[۱]. هنوز نظارت بر کنترل و اجتناب از دستگاههای چند کاره، دشوار است اما اگر استفاده ای صورت می گیرد والدین می توانند دو ساعت در روز را زیر نظر جدی خود به گونه ای که دسترسی به بازی های ویدئویی و فیلم های مستهجن مسدود شود، مجاز بدانند.

مقالات مرتبط

فناوری در پیش از دبستان: ۷ اصل بکارگیری فناوری در پیش از دبستان

اعتیاد به گوشی و فضای مجازی در کودکان را چگونه درمان کنیم؟

علائم هشدار دهنده و تاثیرات اعتیاد کودکان به فضای مجازی و دیجیتال

هشت روش برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری

اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی در کودکان: دلایل، پیامدها و آمارها

[۱] در ایران بنیاد ملی بازی های رایانه ای وظیفه غیر رسمی انتشار و وضع «نظام ملی رده بندی سنی بازی های را دارد. یکی از معتبر ترین نظام ها برای محتواهای خارجی Pan European Game Information است.

نظرات