رجیو امیلیا: آشنایی با تاریخچه و ویژگی های مهم مدارس رجیو امیلیا

رجیو امیلیا: آشنایی با تاریخچه و ویژگی های مهم مدارس رجیو امیلیا

در مقاله رویکردهای برنامه درسی در پیش از دبستان، به طور خلاصه رویکرد آموزشی رجیو امیلیا معرفی شد. همچنین در مقاله رویکرد آموزشی رجیو در تربیت اوان کودکی توضیحات کاملی در خصوص ویژگی های برنامه درسی مدارس رجیو امیلیا ارائه شد. در این مقاله به بررسی تاریخچه شکل گیری مدارس رجیو امیلیا و همچنین چندتا از ویژگی ها خاص این مدارس خواهیم پرداخت. با مهد کودکان همراه باشید.

تاریخچه مدارس رجیو امیلیا

رویکرد رجیو امیلیا و آموزشگاه های آن، در شهری کوچک در شمال ایتالیا، گسترش یافت. برای این آموزشگاه ها خدمت رسانی به کودکان و خانواده ها اهمیت داشت. رجیو امیلیا شهری مرفه است که سنت بانکداری، تجارت و تولید آن، پیشینه ای دیرینه دارد و به دوران رومیان می رسد. پیرامون شهر رجیو را روستاهایی که دارای کشتزارهای کوچک هستند، گرفته است. رجیو امیلیا همواره وضعیتی داشته که مسئولیت اجتماعی درآن جدی گرفته می شده است و از همه انتظار می رود در نهاد های محلی کاری به عهده بگیرند.

نخستین کودکستان شهر به سبک رجیو در سال ۱۹۴۵ در پایان جنگ جهانی دوم باز شد. این بخش از ایتالیا در پی جنگ ویران شده و بسیاری از جوانان کشته شده بودند. در روستای کوچک ویلاسلا در پیرامون رجیو امیلیا ، پس از فروش یک تانک، چند اسب و کامیونی رها شده، مقداری پول به انجمن داده َشد. روستاییان باید به بازسازی زندگی خود می پرداختند و تصمیم گرفتند کار را با ساختن یک کودکستان آغاز کنند. آن ها بر این باور بودندکه با ساخت کودکستان نوپدید که کودکان را جدی بگیرد و به آن ها باور داشته باشد، کودکان شان فردایی بهتر خواهند داشت.

در سال ۱۹۶۰، شورای محلی یا شهرداری رجیو امیلیا مسئولیت مدیریت و گسترش شبکه ای از کودکستان را برای کودکان ۳ تا ۶ ساله بر پایه رویکرد رجیو امیلیا بر عهده گرفت.

رجیو امیلیا: آشنایی با تاریخچه و ویژگی های مهم مدارس رجیو امیلیا

در سال ۱۹۷۰، این شبکه با گشایش نخستین مرکز نونهالان ۳ ماهه تا ۳ ساله گسترش یافت. این گسترش در پاسخگویی به نیاز مادرانی بود که دارای فرزندان کوچک تر بودند و می خواستند سرکار خود بازگردند.

در سال ۱۹۹۱، مجله آمریکایی “نیویورک”نام مدرسه دیانا را در فهرست ده مدرسه برتر جهان قرار داد. این موضوع توجه بسیاری را به رویکرد رجیو امیلیا در جهان جلب کرد. در سال ۱۹۹۴، سازمان کودستان رجیو امیلیا به این توجه پاسخ داد و تورهای مطالعاتی بین المللی برگزار کرد.

لوریس مالاگازی بنیانگذار مدارس رجیو امیلیا

مهم ترین فردی که در گسترش روش رجیو امیلیا نقش داشت، لوریس مالاگازی بود. در سال ۱۹۴۵ لوریس مالاگازی آموزشگر دبستانی در رجیو امیلیا بود. زمانی که خبر های مربوط به کودکستانی را که ویلاسلا در دست ساخت بود، شنید، با دو چرخه به سوی آن روستا شتافت تا ببیند در آن جا چه خبر است. هنگامی که به سخنان زنی جوان گوش فرا داد و پی برد که کودکستان برای مردم آن روستا تا چه اندازه اهمیت دارد، تصمیم گرفت درباره کودکان کوچک بیشتر بداند.

از این رو به آموختن روانشناسی پرداخت. لوریس مالاگازی تا زمان مرگ خویش در سال ۱۹۹۴ زندگی خود را وقف گسترش آنچه ما اکنون با عنوان رویکرد رجیو امیلیا می شناسیم، کرد.

چگونگی گسترش رویکرد آموزشی رجیو امیلیا، از فرهنگ محیط پیرامون تاثیر می پذیرد. مردم رجیو امیلیا از احوال پرسی باهم، گفت و گو و سهیم شدن در اندیشه ها و نظرهای یکدیگر در طول روز لذت می برند. تغییر، برای آن ها هراس برانگیز شمرده نمی شود. کودکان و بزرگسالان پذیرای نظرهای نو هستند و از به کارگیری روش های گوناگون برای این کار خرسند می شوند. با راهنمایی لوریس مالاگازی، کارکنان مراکز نونهالان و کودکان، نمونه هایی از روش های مناسب سراسر جهان را مطالعه کرده اند. آن ها در گسترش رویکرد آموزشی رجیو امیلیا از دیدگاه های فکری و زبانی ماریا مونته سوری و ژان پیاژه تاثیر گرفته اند. (برای مقایسه مونته سوری و رجیو ایملیا به مقاله «رجیو امیلیا (مالاگازی) و مونته سوری: مهمترین تفاوت ها و تشابهات» مراجعه کنید)

کارگاه آنلاین رجیو امیلیا و DAP یا عمل مناسب با تحول

گرایش آن ها به پژوهش های ویگوتسکی در زمینه ارتباط میان تعامل اجتماعی و رشد شناخت، به تاکید برآموزش گروهی انجامیده است. همچنین از بسیاری هنرمندان، دانشمندان، نویسندگان، شاعران و هم چنین اندیشمندان نیز تاثیر پذیرفته اند و بیشتر کودکستان های رجیو امیلیا به نام ایشان نام گذاری شده اند، همچون پائولو فریره، میکل آنژ و پابلو نرودا. کارشناسان نامدار آموزش آمریکایی، جروم برونر و هوارد گاردنر، به کار آموزشگران در رویکرد رجیو امیلیا علاقه مند شده اند و به اجرای برنامه های پژوهشی در زمینه افزایش آگاهی از چگونگی یادگیری و اندیشه کودکان پرداخته اند.

مالاگازی بنیانگذاری رویکرد آموزشی رجیو امیلیا

سازماندهی در مدارس رجیو امیلیا

در خود شهر رجیو امیلیا و پیرامون آن، ۲۳ کودکستان شهری و ۲۶ مرکز نونهالان قرار دارد.

کودکان به طور منظم در طول هفته در کودکستان ها و مراکز نونهالان حضور می یابند. از سن سه سالگی به بعد کودکان پنج روز در هفته تمام وقت در کلاس حاضر می شوند.

به طور معمول زمان کلاس ها از ساعت ۹ تا ۱۵:۳۰ است و کلاس هایی با زمان طولانی تر از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۸:۲۰ بعداز ظهر نیز برای پدران و مادران کارمند تشکیل می شوند.

شیفت های کاری به گونه ای سازماندهی شده اند که تمامی کارکنان، هنگام صبح که مرکز شلوغ تر است، حضور داشته باشند. نسبت شمار بزرگسالان به کودکان به استاندارد بریتانیا نزدیک است.

برنامه کاری کارکنان در مدارس رجیو امیلیا به شکلی طراحی می شود که بتوانند به طور منظم یکدیگر را ملاقات کنند و به شکل روزانه یا هفتگی، مشاهده ها، اطلاعات و نظرهای خود را باهم در میان بگذارند.

مالاگازی بنیانگذاری رویکرد آموزشی رجیو امیلیا

نقش کارکنان در مدارس رجیو امیلیا

نقش برخی کارکنان در آموزشگاه های رجیو امیلیا ، بسیار شبیه نقش همکاران شان در آموزشگاه های دیگر در بریتانیاست. اما نقش برخی نیز با یکدیگر بسیار تفاوت دارد.

آموزشگر در مدارس رجیو امیلیا

در روش رجیو امیلیا، واژه “آموزشگر” برای کاvمندانی به کار برده می شود که در بریتانیا به عنوان مربی از آن ها یاد می شود. آموزشگران دونفری کار می کنند. آن ها باهم برنامه ریزی می کنند و هنگام بازی و کار با کودکان به شکل گروهی از آن ها پشتیبانی می کنند.

هم گروه دوتایی از آموزشگران از زمان آغاز دوره در مرکز با شاگردان به کار می پردازند تا زمانی که به کودکستان یا دبستان وارد شوند. این کار به آموزشگران امکان می دهد که کودکان و خانواده آن ها پیوندی استوار برقرار کنند.

آتلیاریستا (آموزشگاه فنی) در مدارس رجیو امیلیا

هر کودکستان و مرکز نونهالان یک آموزشگر فنی دارد. آموزشگر فنی دارای مهارت و علاقمند به کارهای خلاق است. او ممکن است هنرمند، موسیقی دان، طراح حرکت های موزون، عکاس، زمین شناس یا کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد. آموزشگران فنی، به آموزشگران دیگر در اجرای پروژه و برنامه ریزی دراز مدت برای کودکان کمک می کند. او همچنین مهارت های خلاق خود را با آموزشگران و کودکان به اشتراک می گذارد.

بداگوجیستا (کارشناس تعلیم و تربیت) در مدارس رجیو امیلیا

شبکه کودکستان ها و نونهالان شهری، با گروهی از کارشناسان تعلیم و تربیت هماهنگ است. هر کارشناس تعلیم و تربیت مسئولیت شمار اندکی از کودکستان ها و نونهالان را به عهده دارد. کارشناسان تعلیم و تربیت به برنامه ریزی کاری، تربیت آموزشگر و ملاقات مادران و پدران می پردازند و همواره با آموزشگران درباره برنامه ها و محیط درسی مشورت می کنند.

ارزش های اصلی در مدارس رجیو امیلیا

شش بخش باقی مانده، هریک به ترتیب به یکی از ارزش های رجیو امیلیا می پردازند. در زیر به آن ها اشاره شده است:

روابط
 خلاقیت
 محیط
 زمان
 یادگیری و تدریس
 روش یاد دادن بازخورد محور

مقالات مرتبط:

• رجیو امیلیا (مالاگازی) و مونته سوری: مهمترین تفاوت ها و تشابهات
• رویکرد آموزشی خواهران مک میلان در آموزش به کودکان
• دیدگاه فرهنگی-تاریخی ویگوتسکی در حوزه تربیت اوان کودکی (پیش از دبستان)
 روش آموزشی والدورف در تربیت اوان کودکی: تاریخچه، مبانی و اصول

•  ماهیت و مفهوم چارچوب برنامه درسی پیش از دبستان (اوان کودکی)
•  رویکرد بانک استریت در تربیت اوان کودکی: آشنای با دیدگاه لوسی اسپراگ میچل
•  الگوی مونته سوری در آموزش
•  الگوی های اسکوپ
•  برنامه درسی خلاق در پیش دبستان:تاریخچه، مبانی نظری و ویژگیها
•  روش مناسب به لحاظ تحولی (DAP) در آموزش به کودکان
• رویکردهای برنامه درسی در پیش دبستان: شش رویکرد مهم

نظرات