خواندن و نوشتن در پیش دبستان شامل 5 مهارت است

خواندن و نوشتن در پیش دبستان شامل ۵ مهارت است

یکی از سوالات پرتکرار والدین و همچنین مربیان عزیز اینکه که آیا ما میتونیم در دوره پیش دبستان، خواندن رو به کودکان آموزش بدیم؟ پاسخ اینه: شما مجاز به آموزش خواندن یا نوشتن به کودکان نیستید به دو دلیل:

۱- این آموزشها جز اهداف و برنامه های دوران دبستان هستش و در پایه اول دبستان کودکان هم خواندن و هم نوشتن رو یاد میگیرن ۲- آموزش حروف الفبا با ویژگیهای تحولی و رشدی کودکان سازگار نیستش. پس لطفا با این کار، کودکی رو از کودکان نگیریم. یادمون نره: نام کودک امروز است.

خوب پس نقش دوره پیش از دبستان در حوزه خواندن یا نوشتن چیه؟ جواب اینه: آموزش مهارتهای پیش سوادآموزی یعنی اون دسته از مهارتهایی که پیش نیاز یادگیری خواندن و نوشتن هستش و با تسلط یافتن بر این مهارتها، کودکان در آینده یعنی درو دوره ابتدایی خواندن و نوشتن رو خیلی سریع تر، راحت و بهتر یاد میگیرن

به اینا سوادآموزی اولیه گفته میشه. متخصصان بهش سواداموزی در حال ظهور یا در حال تکوین یا emergent literacy میگن این مفهوم یعنی اینکه مهارت خواندن و نوشتن به یکباره و در شش یا هفت سالگی بروز پیدا نمیکنه بلکه از زمان تولد کودکان در حال یادگیری مهارتهای مربوط به خواندن و نوشتن هستن. بنابراین در کل دوره خردسالی ما باید این مهارتهارو به طور غیر متسقیم آموزش بدیم

در ادامه این فیلم به ۵ مهارت پیش سواد آموزی که باید در اون کودکی یعنی قبل از اینکه کودک وارد مدرسه بشه، آموزش بدیم پرداخته شده

۱- آگاهی به متن کتاب:

آگاهی به متن کتاب، شامل درک این موضوع است که واژه های چاپ شده بر کاغذ، دارای مفهوم هستند و در پیوند با زبانی که با آن سخن می گوییم. برای یادگیری این مهارت خواندن لازم است:

– به کودک خود بیاموزید چگونه کتاب را درست نگه دارد.

– هنگام خواندن کتاب با کودکتان، بر این موضوع تاکید کنید که از آغاز کتاب به پایان و از راست به چپ می خوانید و به او اجازه دهید تا ورق بزند.

– در حالی که کودکتان در آشپزخانه به شما کمک می کند، هنگامی که دستور غذا را می خوانید به اسامی روی جعبه های مواد غذایی، قوطی ها و مواد لازم برای تهیه غذا اشاره کنید.

– هنگامی که با او در ماشین هستید، به علائم راهنمایی رانندگی و فروشگاه ها اشاره کنید و برایش بخوانید.

۲- آگاهی به الفبا:

آگاهی به الفبا، به کودک کمک می کند حروف الفبا را تشخیص دهد و نام و صدای هرکدام را بداند. برای یادگیری این مهارت خواندن لازم است:

– آهنگ الفبا را با یکدیگر بخوانید. با هم تمرین کنید که هر بار از یک حرف، خواندن را آغاز کنید.

– فعالیت هایی را انتخاب کنید که کودکان هر دو گروه حرفهای چسبان و حرف های غیر چسبان را فراگیرند.

– کودک را تشویق کنید تا پیوستگی میان نامهای حروف الفبا و صدای آنها را یاد بگیرد.

– با قطعه های اسباب بازی با خمیربازی حروف الفبا را بسازید.

۳- آگاهی آواشناسی (واج شناختی):

ممکن است به نظر دشوار برسد؛ اما بسیار ساده است. آگاهی به آواشناسی (واج شناسی توانایی شنیدن و تشخیص صداها و آواهای گوناگونی است که در واژگان بیان می شوند. برای یادگیری این مهارت لازم است:

– تعداد زیادی شعرهای کودکانه و کتاب شعر تصویری را به همراه کودکتان بخوانید.

– بازی های همراه با دست زدن و شعر انجام دهید. (مانند: اتل متل توتوله، نون بیار کباب ببر)

– شعارهای کودکانه را با تغییر دادن حرف نخست برخی واژه ها بخوانید. برای نمونه: شادربزرگ مهربون / نا پارچه های رنگارنگ/ فوخته برام عروسکی بانمک و خیلی قشنگ

– بازی هایی انجام دهید که کودک را تشویق به شناسایی واژه هایی کند که با یک حرف خاص آغاز می شوند. برای نمونه، من با چشمم یک ارنگ را می بینم که با حرف «ق» شروع می شود.

222 - خواندن و نوشتن در پیش دبستان شامل 5 مهارت است

۴- درک شنیداری:

درک شنیداری، قابلیت درک معنی واژه های شنیده شده و برقراری ارتباط با آنها است. یک کودک با درک شنیداری بالا، دامنه واژگان گسترده ای خواهد داشت و همچنین درک او از جهان اطرافش همواره در حال افزایش خواهد بود. برای یادگیری این مهارت لازم است:

– هر روز با کودکانتان بلندخوانی کنید. کتابهایی را بخوانید که با علایق کودکتان همخوانی داشته باشد تا کودک درک کند که یادگیری خواندن سودمند است.

– کودکان را از سنین پایین تشویق کنید تا با کتاب تعامل داشته باشند.

– در داستان خوانی های کتابخانه ها شرکت کنید. بگذارید کودک شما ببیند که از کتاب خواندن لذت می برید.

– بلندخوانی را به یک فعالیت مشترک لذت بخش تبدیل کنید.

۵- انگیزه برای خواندن:

انگیزه برای خواندن، اشتیاق و کشش کودک برای خواندن است. کارهایی که برای تشویق کردن کودک می توانید انجام دهید:

– کتاب های تخیلی و غیرتخیلی برای کودک خود بخوانید.

– هنگام خواندن، پرسشهایی با پایان باز بپرسید. به عنوان نمونه «فکر میکنی اگر به صفحه بعد برویم چه اتفاقی می افتد؟» یا «چرا آن پسر بیرون رفت؟»

– از اتفاق های روزمرہ زندگی استفاده کنید تا دامنه واژگان کودکتان را گسترده تر سازید.

– تشویق به بازی ها و داستان پردازی های خلاقانه کنید.

مقاله مرتبط:

آگاهی واج شناختی چیست و چرا آموزش آن در پیش از دبستان مهم است؟

نظرات