در زمان بارداری 1 - روش صحیح خوابیدن در زمان بارداری همراه با تصاویر

روش صحیح خوابیدن در زمان بارداری همراه با تصاویر

با بزرگ تر شدن شکم ممکن است دراز کشیدن و خوابیدن در زمان بارداری نیز برای شما سخت شود. در این مقاله اصول صحیح دراز کشیدن و خوابیدن در زمان بارداری را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید

شاید در اواخر بارداری هنگام خوابیدن به پشت، احساس سوزش قلب یا تنگی نفس کنید. برای کاهش این ناراحتی ها به پهلو بخوابید و از بالشی استفاده کنید که به شما حالت نیمه خوابیده بد‏هد. همچنین می توانید چند بالش زیر شانه، پهلو و پاهایتان قرار دهید و با تکیه دادن به آنها به پهلو بخوابید.

خوابیدن به پشت در زمان بارداری ممکن است باعث سرگیجه و ضعف شود. اگر چنین احساسی داشتید به پهلو بخوابید یا بلند شوید. در برخی زنان خوابیدن به پشت در اواخر بارداری باعث کاهش فشار خون می شود‏، به این صورت که رحم به سیاهرگ شکمی (که خون را از پاها به قلب می برد) فشار می آورد و باعث پایین آمدن فشار خون می شود. با تشدید این مشکل، میزان خونی که در جفت جریان دارد پایین می آید و در نتیجه میزان اکسیژنی که به جنین می رسد نیز کمتر می شود. به همین د‏لیل، متخصصان به زنان باردار توصیه می کنند که بعد از ۲۶ ‏هفتگی به پهلو بخوابند.

خوابیدن در زمان بارداری

‏بهترین حالت برای خوابیدن در زمان بارداری: معروف به حالت SOS که سر واژهِ ی “خوابیدن به پهلو” ( Sleep On Side) می باشد

هنگام خوابیدن در زمان بارداری، یک بالش بین پاها و بالشی دیگر زیر سر خود ‏قرار د‏هید تا بدن در حالت تعادل قرار گیرد. در اواخر بارداری می توانید بالش کوچکی زیر شکم خود بگذارید. برخی زنان هنگام دراز کشیدن به پهلو و متمایل کردن بدن به سمت جلو راحت ترند. برای خوابیدن به این صورت، بالشی روبه روی خود قرار دهید، پای زیرین خود را به صورت افقی روی زمین و پای دیگر را خم کنید و روی بالشی قرار دهید، دست زیرین خود را روی بالش و دست دیگر را از آرنج خم کنید و کنار صورت قرار دهید (تصویر بالایی)

مراحل دراز کشیدن در زمان بارداری در تصویر زیر نشان داده شد

خوابیدن در زمان بارداری

خوابیدن به پهلو ممکن است باعث درد یا ورم پهلو شود. برای حل این مشکل، روی قسمت دردناک، کیسه یخ بگذارید.

 

‏بلند شدن در زمان بارداری:

بعد از دراز کشیدن با بزرگ تر شدن شکم، بلند شدن از روی زمین یا تخت، سخت تر می شود. در حالت عادی ابتدا می نشینید و بعد بلند می شوید اما با بزرگ شدن شکم این حرکت باعث درد در ناحیه شکم و کمر می شود. روش بهتر ‏بلند شدن در زمان بارداری این است که به یک سمت بچرخید، پای زیرین خود را لبه تخت بگذارید، آنگاه بنشینید و بعد بلند شوید.

برای ‏بلند شدن در زمان بارداری مراحل زیر را انجام دهید :

۱- به پهلو بچرخید، پهلوها و زانوهایتان را خم کنید. از بازوها برای بلند کردن بالاتنه استفاده کنید.

۲- به دست ها و زانوهایتان تکیه دهید. یک پا را جلوی خود روی زمین قرار دهید و زانوی دیگر را نیز روی زمین بگذارید.

۳- روی پاها بایستید. برای تعادل بیشتر، دست خود را روی زانوهایتان بگذارید یا به چیز محکمی تکیه دهید.

 

مقالات مرتبط

اصول ایستادن و نشستن در زمان بارداری

بلند کردن اجسام سنگین در زمان بارداری:چند توصیه مهم

تغذیه مناسب در دوران بارداری

 

نظرات