فواید شیر مادر برای مادر و کودک

اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانند

اصول شیردهی به نوزاد یکی از مواردی است که دانستن آن برای همه مادران شیرده ضروری است. بنابراین در این مقاله اصول شیردهی به نوزاد را در چند بخش مورد بررسی قرار می دهیم

۱) شیردهی بر اساس تقاضا

شیردهی براساس تقاضا به این معناست که هر وقت که کودک گرسنه بود به او شیر بدید نه براساس جدول زمانی.

گرسنگی برای کودک خردسال شما یک احساس جدید است. در رحم به طور مداوم غذا به او می رسید، اما وقتی متولد شد، باید دوره طولانی بدون غذا سر کند. دستگاه گوارش او نابالغ تر از آن است که وعده های غذایی پرحجم و با فواصل طولانی را تحمل کند. در ابتدا باید وعده های غذایی او به دفعات زیاد و هر بار مقدارکم باشد.

یکی از اصول شیردهی به نوزاد این است که وقتی کودک برای شیر گریه می کند، دلیلی وجود ندارد که او را منتظر بذارید. تنها حاصل این کار آن خواهد بود که کودک به قدری ناراحت می شودکه از مک زدن امتناع می کند. بنابراین مجبور خواهید بود که او را آنقدر آرام کنید تا به شیر خوردن راضی شود. پاسخ دادن به نیاز های کودک موجب لوس شدن او نمی شود. در هفته های نخست، معمولا دلیل بیدار شدن و گریه کردن او خالی بودن معده اوست. به تدریج که دستگاه گوارش او تکامل می یابد و معده او رشد می کند، هر بار مقدار بیشتری شیر خواهد خورد و فاصله زمانی بین وعده های شیر خوردن او طولانی تر خواهد شد.

 

۲) کودک هرچند وقت شیر خواهد خواست؟

کودک شما هر وقت به شیر نیاز داشته باشد، درخواست خواهد کرد، و در ابتدا دفعات آن زیاد خواهد بود. در روز های اول تولد الگوی زمانی منظمی برای شیر خواستن وجود ندارد. تا روز سوم یا چهارم، شیر خواستن کودک هر دو یا سه ساعت یک بار می شود و ممکن است حدود هر هشت ساعت در طول روز و به دفعات زیاد اما هر بار به مدت کم، از سر شب تا زمان خواب به کودک شیر داده شود.

در طول شب، ممکن است دویا سه بار به کودک شیر بدهید چون بعید است نوزاد زیر شش ماه بتواند بیش از پنج ساعت پشت سرهم بخوابد و از گرسنگی بیدار نشود. معمولا کودکانی که با شیر مادرتغذیه می شوند به دفعات بیشتری شیر می خورند تا کودکانی که با بطری تغذیه می شوند، زیرا شیر مادر آسانتر و سریعتر از شیر خشک هضم می شود.

تا سه ماهگی، احتمالا شیر خوردن کودک شما تقریبا منظم می شود و هر چهار ساعت یکبار شیر خواهد خورد، یعنی پنج بار در طول روز و یک یا دوبار درشب، اگر او را با بطری تغذیه کنید احتمالا سریع تر خواهید توانست نظم هر چهار ساعت یک بار را برقرار کنید.

۳) شیر مادر با ویتامین D کامل می شود

شیر مادر با ویتامین D کامل می شود

تغذیه نوزاد با شیر مادر مطمئن ترین راه برای رشد و نمو کامل او است. شیر مادر به طور اختصاصی نیازهای بدن نوزاد را بر آورده می سازد و نسبت های دقیقی از مواد مغذی برای رشد بدن و مغز نوزاد را دارا است.

همزمان با رشد نوزاد ترکیب شیر مادر تغییر می کند تا ترکیب مناسبی از مواد مغذی را در اختیار او بگذارد. همچنین، شیر شما از نوزادتان در برابر عفونت ها محافظت می کند زیرا حاوی پادتن ها و دیگر ساز و کارهای محافظ در مقابل عفونت ها است.

یکی دیگر از نکات مربوط به اصول شیردهی به نوزاد این است که اگرچه شیر مادر بهترین است، اما میزان کافی ویتامین D را برای رشد نوزادتان فراهم نمی کند. بنابراین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند به نوعی مکمل ویتامین D نیاز دارند. در مورد برخی تماس نوزاد با نور خورشید، به مدت ۱۵ دقیقه در روز برای تامین مقدار کافی ویتامین D بس است (اگرچه نوزادانی که پوستشان تیره تر است به زمان بیشتری نیاز دارند).

برخی نوزادان تماس کافی با نور خورشید برای تامین مقدار لازم ویتامین D را ندارند. برای نمونه، در برخی عرض های جغرافیایی نور خورشید پیش ساز ویتامین D در پوست نوزاد را به ویتامین D قابل استفاده تبدیل نمی کند به این دلیل، توصیه می شود تمام نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در سال نخست زندگی مکمل های خوراکی ویتامین D دریافت کنند. شیر خشک ها با ویتامین D غنی می شوند پس نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند نیاز به دریافت مکمل ندارند.

 

۴) بگذارید نوزاد سینه را در دهان بگیرد:  

1 300x200 - اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانند

در یک شیردهی مناسب دهان نوزداتان باید کاملاً باز باشد و بیشتر هاله پستان (قسمت پر رنگ تر اطراف نوک پستان) را گرفته باشد. این مسئله یکی از  اصول شیردهی به نوزاد است. مطمئن شوید لب نوزاد به پایین کشیده نشده باشد. باید بیشتر هاله ی پستان در دهان نوزاد قرار داشته باشد تا بدین ترتیب نوک پستان به گلوی نوزاد نزدیک تر شود.

زبان نوزاد به جلو فشار می آورد تا شیر را از پستان به نوک آن بکشد و بدین ترتیب یر به گلویش سرازیر می شود. اگر نوزادتان در وضعیت درستی قرار نداشته باشد (مقدار کافی از هاله ی پستان در دهان او نباشد)، فقط قادر به مکیدن نوک پستان خواهد شد. این کار غیر موثر است زیرا یر را به نوک پستان منتقل نخواهد کد، و نیز درد خواهد داشت! زیاد!

یکی دیگر از اصول شیردهی به نوزاد این است که شیردهی نباید درد داشته باشد. بار اول که نوزاد پستان را به دهان می گیرد ممکن است با چند ثانیه ناراحتی همراه باشد، ولی بعد از آن با راحتی و آسودگی بیشتری همراه است. اگر شیر دادن شما با درد همراه باشد ممکن است نوزادتان در وضعیت درستی قرار نگرفته باشد. اگر برای شیر دادن هنوز مشکل دارید بهتر است در جستجوی کمک بر آیید.

در بسیاری از موارد پزشکان آموزش خاصی برای شیردهی ندیده اند پس ما توصیه می کنیم به جای مراجعه به پزشک بهتر است نزد یک مشاور شیردهی بروید که از تبحر کافی برخوردار است. فرزندتان هنگام شیر خوردن از سینه به صورت و چشمان تان خیره می شود. از هر نوبت شیر دادن به عنوان زمانی ویژه برای برقراری پیوند عاطفی استفاده کنید.

از سینه شیر دادن به فرزندتان چندین فایده دارد. این کار موجب تماس پوست تان با پوست کودک تان می شود، تماس چشمی بین شما و او بر قرار می شود، و پیوند عاطفی بین شما محکم تر می شود. هم چنین شیردهی از سینه غذای کاملی را در دمای مناسب به کودک تان ارائه می کند. و پادتن های دفاعی بدن تان را به او می رساند که از او در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کنند.

ویدئوی روش شیردهی به نوزاد

۵) موارد خاص در شیردهی به نوزاد

الف) شیردهی به کودکان نارس

نارس 300x169 - اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانند

کودکان نارس معمولا کم اشتها ترند اما به دفعات بیشتر شیردهی نیاز دارند. این گونه کودکان معمولا زیاد می خوابند و ممکن است حتی اگر نیاز به شیر داشته باشند بیدار نشوند و شیر نخواهند. بنابراین هر سه ساعت یکبار کودکتان را بیدار کنید و به او شیر دهید.

اگر بتوانبد وقتی کودکتان در بیمارستان است شیر خودتان را بدوشید و برای اونگه دارید. می توانید به محض اینکه او را به خانه آوردید با شیر خودتان تغذیه کنید. همیشه برای کودک آسان نیست که به خوردن شیر از نوک پستان انسان عادت کند. برای کمک به او، قبل از شیردهی کمی از شیر خودتان را بدوشید تا نوک سینه بیرون بزند و کمی شیر سینه تان را روی آن بمالید تا کودک طعم آن را بچشد.

ب) شیردهی به دوقلوها

قلو 300x200 - اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانند

شیردهی به دوقلوها با شیر مادر کاملا امکان پذیر است. در آغاز هر بار به یکی از آنها شیر بدهید؛ بعدا که اطمینان بیشتری پیدا کردید، در خواهید یافت که به آسانی می توان به هر دو آنها شیر داد، به این صورت که پاهای هر یک از آنها را زیر یکی از بازوهایتان قرار گیرد و سرهایشان رو یکف دست هایتان باشد.

 

۶) بلع هوا و تخلیه آن (آروغ زدن نوزاد)

اعم از اینکه کودکتان را با شیر خود تغذیه کنید یا با بطری، به او این امکان را می دهید که هنگام مکث برای استراحت، اگر هوایی بلعیده باشد آن را به بیرون بدهد. هوایی که کودک می بلعد ممکن است موجب احساس سیری کاذب او شود. اگر ظرف حدود نیم دقیقه آروغ نزد، دیگر تلاشی نکنید، زیرا احتمالا نیاز به خارج کردن هوا در آن وعده ندارد.

برای کمک به کودک تازه متولد شده در خارج کردن هوا (آروغ زدن نوزاد)، او را روی شانه تان قرار دهید و به سمت جلو خم کنید ( سر او را باگذاشتن دستتان در زیر چانه او نگه دارید). به احتمال زیاد کودک مقداری شیر نیز بالا  می آورد، بنابراین یک تکه پارچه تمیز دم دست داشته باشید.

در هر سنی، نگه داشتن کودک روی پاها یا دستهایتان در حالی که صورتش رو به پایین است، ممکن است به خروج هوا از معده او  و به آروغ زدن نوزاد کمک کند.

از حدود سه ماهگی به بعد، که کودک شما می تواند به مدت کوتاهی بنشیند، کمی بالا و پایین پراندن او در روی پاهایتان در حالی که پشت او را میمالید آروغ زدن نوزاد شما کمک می کند و می تواند هوای بلعیده شده را بیرون بدهد.

 

مقالات مرتبط: از شیر گرفتن نوزاد

 

 

نظرات