‏احتمال باردار شدن در دوران شیردهی و تاثیر آن بر بارداری و کودک

‏احتمال باردار شدن در دوران شیردهی و تاثیر آن بر شیر مادر و نوزاد

اگر زمانی که در دوران شیردهی هستید، باردار شوید باید در مورد ادامه یا قطع شیردهی تصمیم بگیرید. اما باردار شدن در دوران شیردهی تاثیر منفی خاصی بر نوزاد یا شما ندارد. در واقع شیردهی تاثیر منفی روی بارداری شما ندارد و نوزادانی که مادران آنها در طول بارداری، کودک دیگری را شیر داده اند معمولا هم وزن نوزادانی هستند که مادران آنها شیردهی را قطع کرده اند.

ممکن است نشانه ها اولیه باردری مانند التهاب نوک پستان ها و خستگی باعث اختلال در شیردهی شوند. به علاوه، هورمون هایی که در طول بارداری تولید می شوند باعث کاهش حجم شیر و تغییر طعم آن می شوند که ممکن است موجب بی میلی کودک به شیر خوردن شود اما به طور کلی، اگر سالم باشد و تغذیه خوبی داشته باشید در شیردهی مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.

احتمال باردار شدن در دوران شیردهی

‏ باردار شدن در دوران شیردهی با احتمال خیلی کمی اتفاق می افتد. به طور معمول تا زمانی که کودک را شیر می دهید احتمال باردار شدن بسیار کاهش می یابد. در موارد زیر احتمال باردار شدن کمتر از ۲ ‏درصد است:

۱) کودک زیر ۶ ماه است.

۲) تا ۵۶ ‏روز پس از زایمان عادت ماهیانه نداشته اید.

۳) به صورت مکرر کودک را شیر می دهید (حداقل هر ۴ ‏ساعت در روز و هر ۶ ساعت

‏در شب).

۴) به ندرت به کودک غذا و نوشیدنی های مختلف می دهید.

پیشگیری از باردار شدن در دوران شیردهی

‏پس از این که کودک شروع به غذا خوردن کرد شما نیز می توانید از ویژگی ضد باردار شدن در دوران شیردهی بهره بگیرید، به این صورت که قبل از این که به کودک غذا دهید او را شیر بدهید و این کار را در تمام شبانه روز انجام دهید.

‏پس از زایمان ممکن است قبل از داشتن عادت ماهیانه تخمک گداری شروع شود. اگر جلوگیری از بارداری ضروری است یا تمایلی به باردار شدن در دوران شیردهی ندارید، درباره روش های جلوگیری از بارداری از پزشک راهنمایی بخواهید. روش های جلوگیری (مانند کاندوم یا دیافراگم)، وسایل درون رحمی (IUD‏)، قرص های پروژسترون و آمپول پروژسترون در شیردهی تاثیر منفی ندارند. اما استفاده از قرص های ضد بارداری برای جلوگیری از باردار شدن در دوران شیردهی از آنجایی این قرص ها حاوی استروژن هستند باعث کاهش مقدار شیر می شوند. بررسی احتمال باردار شدن در دوران شیردهی به علت نوسان مقدار هورمون ها کمی سخت است اما انجام شدنی است.

مقالات تخصصی مرتبط

۸ مشکل شایع شروع دوران شیردهی و راه حلهایی برای رفع آنها

اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانند

آروغ زدن نوزاد تا استفراغ نوزاد هنگام شیرخوردن: نکاتی مهم برای مادران

افسردگی پس از زایمان: نشانه ها و روش های درمانی و تفاوت آن با غم زدگی

تغذیه مناسب در دوران بارداری به همراه فیلم

نظرات