بازی با کودک 1 تا 3 ساله:680 بازی آموزشی برای رشد همه جانبه کودک: ماه خرداد

بازی با کودک ۱ تا ۳ ساله:۶۸۰ بازی آموزشی برای رشد همه جانبه کودک: ماه خرداد

بازی با کودک یکی از بهترین روش های افزایش و تقویت رشد همه جانبه کودکان است. در سایت مهد کودکان بیش از ۶۸۰ فعالیت و بازی های مفید و آموزشی و در عین حال ساده و کوتاه برای کودکان ۱ تا ۳ ساله به طور رایگان ارائه شده است که همگی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین بازی درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد. برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از این بازی ساده اینجا کلیک کنید. در این نوشته چند فعالیت برای بازی با کودک برای ماه خرداد ارائه شده است. سایر ماه ها را از جدول زیر انتخاب کنید.

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

بازی با کودک برای هفته اول خرداد: بشقاب بازی

بازی با کودک ۱): بشقاب ها

چه بشقابای خوشگلی،

چه بشقابای خوشگلی،

پرشون کنیم از خوردنی.

پرشون کنیم از خوردنی.

سیب بذاریم تو بشقابا.

گیلاس بذاریم تو بشقابا.

پرشون کنیم از خوردنی.

پرشون کنیم از خوردنی.

هنگامی که شما و کودک خوراکی ها را در بشقاب می گذارید، این شعر را بخوانید. با گذاشتن هر خوراکی در بشقاب، نان آن را جانشین نام های قبلی بکنید.

 

بازی با کودک ۱): کلاه جشن تولد

با بشقاب کاغذی برای جشن های مختلف کلاه درست کنید. لبه بشقاب را تا مرکز بشقاب در امتداد یک خط مستقیم با قیچی ببرید و آن را به شکل مخروط تا کنید و لبه ها را چسب بزنید. سپس به همراه کودک آن را نقاشی و روبان تزیین کنید.

 

بازی با کودک ۱): پرتاب بشقاب

این بازی را در حیاط و پارک انجام دهید. به کودک یاد دهید که چگونه بشقاب کاغذی را پرتاب کند. می توانید زیر اندازی را نیز روی زمین پهن کنید و از کودک بخواهید درحالی که بیرون زیر انداز ایستاده است، بشقاب را داخل آن پرتاب کند.

 

بازی با کودک ۱): بشقاب جشن ها

به کودک کمک کنید تا برچسب هایی به شکل ستاره روی بشقاب کاغذی بچسباند و از آن بشقاب برای خوردن میان وعده ها استفاده کند. با چسباندن برچسب هایی مناسب مراسم مختلف روی بشقاب ها، در روز یا شب جشن با آنها از او پذیرایی کنید.

 

بازی با کودک ۱): خوشحال یا غمگین؟

یک صورت شاد روی یک طرف بشقاب کاغذی، و یک صورت غمگین روی طرف دیگر آن بکشید. سپس از این بشقاب مثل عروسک انگشتی برای قصه گویی استفاده کنید.

 

بازی با کودک ۱): قایق شناور

یک گلوله خمیر را وسط یک بشقاب کاغذی مومی بگذارید. کاغذ مستطیل شکلی را به عنوان بادبان به یک چوب بستنی بزنید و داخل خمیر فرو کنید. قایق را داخل آب بیندازید و از کودک بخواهید تا آن را با فوت کردن به بادبان یا ایجاد امواج در آب حرکت دهد.

 

بازی با کودک ۱): تابلو با ماکارونی

ماکارونی رنگی را پخته  را در ظرفی بریزید. بگذارید کودک رشته های ماکارونی را به هرشکلی که می خواهد روی یک بشقاب کاغذی بچیند. وقتی ماکارونی خشک شد، رشته ها را به بشقاب می چسبند و تابلوی کودک شما آماده نمایش است.

 

بازی با کودک برای هفته دوم خرداد: رنگ زرد

بازی با کودک ۱): بله، آن زرد است.

من یه کلاه دارم،

من یه کلاه دارم،

کلاه من زرده، زرده.

من یه کلاه دارم،

من یه کلاه دارم،

کلاه من زرده، زرده.

به جای کلاه نام وسایل دیگر کودک که زرد رنگ هستند نیز استفاده کنید.

 

بازی با کودک ۱): گل های زرد رنگ

با کودک برای قدم زدن بیرون بروید و گل های زرد را پیدا کنید. به او کمک کنید تا چند شاخه گل زرد بچیند و با آن ها یک دسته گل برای تزیین میز بسازد.

 

بازی با کودک ۱): خمیر زرد رنگ

با آرد کمی خمیر درست کنید و چند قطره رنگ زرد به آن اضافه کنید. آن را به کودک بدهید تا اشکال زرد رنگی از آن خمیر بسازد و یک بازی زرد ترتیب دهد.

 

بازی با کودک ۱): نقاشی با رنگ بامزه

قدری پودینگ لیمو روی یک سطح قابل شستشو بریزید. به کودک بگویید تا با انگشتان خود، با رنگ زرد بامزه نقاشی کند.

 

بازی با کودک ۱): علایم راهنمایی و رانندگی، و پیام ها

با کودک رنگ زرد چراغ راهنمایی را پیدا کنید و درباره آن چراغ با او صحبت کنید. زمانی که در ترافیک هستید و چراغ زرد می شود، همه با هم بگویید “زرد یعنی مواظب باش!”

 

بازی با کودک ۱): بازی با ذرت

مقداری ذرت در یک ظرف پلاستیکی بزرگ بریزید و درباره رنگ آن با کودک گفت و گو کنید. سپس از او بخواهید با قاشق و فنجان های پیمانه پلاستیکی با ذرت بازی کند.

 

بازی با کودک ۱): میان وعده های زرد رنگ

با میان وعده های زرد رنگ مانند پودینگ موز یا آناناس از کودک پذیرایی کنید. یا یک تکه موز را با پوست به او بدهید تا خود قبل از خوردن، ابتدا پوست زرد رنگ آن را ببیند و سپس پوست بکند.

 

بازی با کودک برای هفته سوم خرداد: خورشید خانم

بازی با کودک ۱): خورشید کاغذی

به همراه کودک کاغذ زرد رنگی را مانند اشعه خورشید ببرید و روی یک بشقاب کاغذی چسب بزنید. وقتی چسب خشک شد، شکاف بین اشعه ها و لبه بشقاب را قیچی کنید تا یک خورشید کاغذی در داخل بشقاب درست شود.

 

بازی با کودک ۱): لباس های آفتابی

چند نوع پوشک تابستانی و زمستانی را روی هم مقابل کودک توده کنید، برای مثال دستکش، ژاکت، بارانی، لباس شنا، کفش تابستانی و بولیز های آستین کوتاه. سپس به او کمک کنید تا لباس هایی را جدا کند که می تواند زیر آفتاب گرم بپوشد.

 

بازی با کودک ۱): آفتاب طلایی

وقتی آفتاب طلایی بر من می تابد.

من گرم و خوشحالم، بسیار خوشحال.

زمانی که بیرون زیر آفتاب گرم هستید، این شعر را بخوانید.

 

بازی با کودک ۱): آفتاب و سایه

در یک روز آفتابی بیرون بروید و سایه را مشاهده کنید. از کودک بخواهید در آفتاب برقصد و سایه خود را تماشا کند که به همراه او می رقصد. آیا می تواند سایه اش را روی سایه شما بیندازد؟

شکل یک خورشید بزرگ را روی کاغذ زرد رنگی بکشید و با قیچی ببرید. خورشید را کف اتاق بگذارید. سپس اسباب بازی یا وسایل زرد رنگ کودک را در اتاق پخش کنید تا آن ها را پیدا کند. به او بگویید که وقتی چیز زرد رنگی پیدا کرد آن را روی شکل خورشید بگذارد.

 

بازی با کودک ۱): چای آفتاب

یک چهارم شیشه مربا را پر از آب کنید و از کودک بخواهید دو چای کیسه ای با طعم میوه را داخل آن بگذارد. در شیشه را محکم ببندید و سه ساعت آن را زیر آفتاب گرم بگذارید. سپس چای را شیرین کنید و با آن از کودک پذیرایی کنید.

 

بازی با کودک ۱): خورشید خانوم می تابه

خورشید خانوم بیداره،

خورشید خانوم بیداره،

خورشید خانم می تابه.

به کوه و دشت می تابه.

به هرچی هست می تابه

خورشید خانم قشنگه،

گرم و طلایی رنگه،

گرم می کنه زمین رو،

گرم می کنه زمین رو

هنگام شعر خوانی از کودک بخواهید نام های دیگری را هم به جای کوه و دشت بگوید.

 

بازی با کودک برای هفته چهارم خرداد: بازی با چسب

بازی با کودک ۱): آقای چسب

آقای چسب می پره.

آقای چسب می رقصه.

آقای چسب می چرخه.

آقای چسب می چرخه.

آقای چسب می رقصه.

آقای چسب می رقصه.

آقای چسب می چسبه.

این شعر را زمانی که کودک با عروسک انگشتی آقای چسب بازی می کند، بخوانید.

 

بازی با کودک ۱): بسته بندی

یک کاغذ پارچه ای و چسب به کودک بدهید تا یک اسباب بازی کوچک خود را در آن بپیچد. بعد از مدتی از او بخواهید تا حدس بزند داخل این بسته بندی چه چیزی وجود دارد.

 

بازی با کودک ۱): انگشت چسبی

یک قطعه چسب نواری را به شکلی که قسمت چسبناک آن بیرون باشد، دور انگشت کودک بپیچید. سپس از او بخواهید با آن انگشت چیزهای سبک مثل پر، تکه های کاغذ و نخ را جمع کند.

 

بازی با کودک ۱): توپ چسبی

چنانچه کودک بخواهد با خود نوار چسب بازی کند، به جای اینکه از آن برای کارهایش استفاده کند، می توانید مقداری از چسب را باز کنید و با آن یک توپ بسازید. حالا کودک می تواند با این توپ چسبی بازی کند و از نوار چسب برای کار اصلی استفاده کند.

 

بازی با کودک ۱): کلاژ چسب

نوار چسب کاغذی یا چسب برق با رنگ های مختلف را به اندازه های مختلف ببرید و روی میز کار کودک بچسبانید. از کودک بخواهید قطعات چسب را بکند و روی کاغذ محکمی به شکل های دل خواه بچسباند و یک تابلو کلاژ درست کند.

 

بازی با کودک ۱): تخته تعادل

قطعه بندی از چسب کاغذی پهن را کفاتاق بچسبانید. کودک را تشویق کنید تا روی آن راه برود، چهار دست و پا بخزد، روی پنچه ها راه برود و بپرد.

 

بازی با کودک ۱): عروسک انگشتی آقای چسب

انگشت اشاره کودک را با نوار چسب کاغذی بپوشانید و با ماژیک، یک صورت روی آن بکشید. کودک را تشویق کنید تا با عروسک چسبی خودش با شما صحبت کند یا همراه با خواندن شعر “آقای چسب” آن را بچرخاند. و بازی دهد.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات