بازی برای کودکان 1 ساله تا 3 ساله: 26 بازی آموزشی و جذاب: ماه مرداد

بازی برای کودکان ۱ ساله تا ۳ ساله: ۲۶ بازی آموزشی و جذاب: ماه مرداد

بازی بهترین ابزار برای افزایش و تقویت رشد همه جانبه کودکان به خصوص در سه سال اول زندگی است. در سایت مهد کودکان بیش از ۶۸۰ فعالیت و بازی های مفید و آموزشی و در عین حال ساده و کوتاه برای کودکان ۱ تا ۳ ساله به طور رایگان ارائه شده است که تمامی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین بازی درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد. برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از این بازی ها اینجا کلیک کنید. در این نوشته چند فعالیت برای بازی با کودک برای ماه مرداد ارائه شده است. بازی های مربوط به سایر ماه ها را می توانید از جدول زیر انتخاب کنید.

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

بازی برای هفته اول مرداد: با آب چه کنیم؟

بازی شماره ۱): میره پایین، میره پایین!

چند شی سبک و سنگین به کودک بدهید تا با آن ها در تشت آب خود بازی کند. برای مثال یک قطعه سنگ، یک قاشق فلزی، یک حلقه کلید، یک برگ، یک قطعه اسفنج و یک اسباب بازی پلاستیکی، از کودک بخواهید یک یک وسایل را در دست بگیرد و سپس داخل تشت آب بیندازد. توجه او را به این موضوع جلب کنبد که بعضی از آن ها به ته آب می روند و بعضی از آ« ها روی آب می ایستند. کودک را تشویق کنید تا چند بار این فعالیت را تکرار کند.

 

بازی شماره ۱): تشت آب بازی

یک تشت پلاستیکی را پر از آب کنید. چند وسیله بازی قابل استفاده در آب مانند پیمانه های پلاستیکی، اسفنج، قیف، افشانه و قطره چکان را در دسترس کودک قرار دهید. از او بخواهید تا از آن وسایل برای ریختن، پاشیدن، مکیدن و چلاندن آب استفاده کند. (بر این فعالیت کودک نظارت کامل داشته باشید.)

 

بازی شماره ۱): رخت می شورم!

کمی صابون مایع ملایم داخل تشت کوچکی بریزید. از کودک بخواهید لباس های بچگانه را در آب صابون بشوید. سپس آن ها را آب کشی و آویزان کند.

 

بازی شماره ۱): آب پاش

یک آب پاش برای کودک درست کنید تا در تشت آب با آن بازی کند: تعدادی سوراخ اطراف یک لیوان یا سطل کوچک ماست ایجاد کنید. سپس از کودک بخواهید سطل پر از آب کند و ببیند که چگونه آب از سوراخ می ریزد.

 

بازی شماره ۱): ماشین شویی

بگذارید کودک در پر کردن سطل از شلنگ یا شیر آب به شما کمک کند. سپس یک اسفنج به او بدهید و از او بخواهید ماشین ها و اسباب بازیهای بزرگ خود را بشوید.

 

بازی شماره ۱): آب، آب

آب، آب، همه جا آب،

آب، آب، همه جا آب،

روی صورت، روی موها.

روی بینی، روی گوشا.

روی دستا، روی پاها.

آب، آب، همه جا آب.

هنگام خواندن شعر به اعضایی که نام می برید اشاره کنید. پس از چندبار خواندن، از کودک بخواهید او هم آن ها را نشان دهد.

 

بازی شماره ۱): شربت سازی

بگذارید کودک طبق دستور شما آب را با پیمانه در ظرفی بریزد و پودر میوه یا شربت را به آن اضافه کند. سپس آب میوه یا شربت آماده را به عنوان میان وعده میل کنید.

 

بازی برای هفته دوم مرداد: بازی با ماسه

بازی شماره ۱): جعبه کوچک

برای جعبه ماسه ای که قابل حمل و قابل استفاده در داخل و خارج  خانه باشد، یک تشت پلاستیکی عمیق را با ماسه تمیزی پر کنید. سپس وسایل مختلفی برای بازی با ماسه مانند قاشق، قیف، فنجان های پیمانه و ظروف خالی را به کودک بدهید تا با آنها بازی کند. برای بازی در اتاق، پارچه یا رومیزی کهنه ای زیر جعبه پهن کنید.

 

بازی شماره ۱): شانه برای ماسه

این اسباب بازی را برای جعبه ماسه درست کنید: مقوای محکمی را به شکل مستطیل ببرید و یک طول آن را دندانه دندانه قیچی کنید. از کودک بخواهید با این وسیله طرح های مختلفی در ماسه درست کند یا طرح ها را شانه بزند.

 

بازی شماره ۱): چیزی به جای ماسه

اگر ماسه در دسترس ندارید، می توانید با مواد دیگری یک جعبه ماسه درست کنید، برای مثال از برنج، غلات و ذرت می توانید به جای ماسه استفاده کنید. مواظب باشید کودک این مواد را داخل دهان نگذارد.

 

بازی شماره ۱): جستجو برای گنج

صدف یا اسباب بازی پلاستیکی کوچکی را به کودک نشان دهید. سپس درحالی که او چشم هایش را بسته است، آن را در ماسه پنهان کنید. وقتی کودک چشم هایش را باز کرد، از او بخواهید تا آن اسباب بازی را با کندن ماسه پیدا کند. در ادامه بازی، او وسیله ای را پنهان کند تا شما آن را پیدا کنید.

 

بازی شماره ۱): نقاشی با ماسه

حدود سه سانتی متر ماسه کف تشت یا جعبه محکمی بریزید. از کودک بخواهید با انگشت داخل ماسه نقاشی کند یا طرحی بسازد. سپس به او نشان دهید که چگونه وقتی ظرف را به آرامی حرکت می دهیم، نقاشی محو می شود و او می تواند نقاشی دیگری بکشد.

 

بازی شماره ۱): بازی با ماسه خیس

با اضافه کردن کمی آب به ماسه، ماسه خیس درست کنید. سپس چند قالب شیرینی، فنجان های کوچک یا ظروف دیگری به کودک بدهید تا با ماسه خیس، نقش های مختلفی درست کند. از او بخواهید که شکل دست و پای خود را در ماسه چاپ گند.

 

بازی شماره ۱): من ماسه رو دوست دارم.

ماسه، ماسه، ماسه،

ماسه، ماسه، ماسه،

من ماسه رو دوسدارم.

من ماسه رو دوسدارم.

می تونم باهاش بازی کنم.

می تونم باهاش توپ بسازم.

می تونم باهاش کوه بسازم.

هرچی دلم خواست بسازم.

هرچی دلم خواست بسازم.

زمانی که کودک با ماسه بازی می کند، این شعر را بخوانید.

 

بازی برای هفته سوم مرداد: سبزی ها در باغ

بازی شماره ۱): باغو ببینم چه سبزه.

باغبون داره می خنده.

باغبون ما با خنده،

گوجه ها رو میچینه.

گوجه ها رو میچینه.

بچین، بچین، با خنده.

بچین، بچین، با خنده.

هنگام خواندن شعر، با نشان دادن یک باغچه و باغبان یا تصویر آنها، از کودک بخواهید نقش باغبان را نمایش دهد. هربار به جای گوجه فرنگی، نام سبزی دیگری را بگویید و آن را نیز به کودک نشان دهید.

بازی شماره ۱): سلام، آقای سیب زمینی

روی یک طرف سیب زمینی شکل دو چشم، یک بینی و یک دهان را ببرید و در زیر آن یک سوراخ به اندازه انگشتتان ایجاد کنید. سپس وسط یک دستمال سفره کاغذی را سوراخ کنید و انگشت خود را از آن خارج و داخل سوراخ زیر سیب زمینی نمایید و به این ترتیب یک عروسک انگشتی بسازید. از این عروسک برای شعر خوانی، اجرای نمایش و قصه گویی استفاده کنید.

بازی برای کودکان

بازی شماره ۱): برو توی سبد!

کودک را به همراه خود به سبزی فروشیببرید و سبزیجاتی مانند سیب زمینی، هویج و گوجه فرنگی را انتخاب کنید. به کودک کمک کنید تا هنگام برداشتن هر سبزی و گذاشتن آن در سبد خرید، نام آن را بگوید.

 

بازی شماره ۱): سوپ سبزی

بگذارید کودک برای پختن سوپ، در شستن و پوست کردن سبزی هایی از قبیل سیب زمینی، پیاز و هویج به شما کمک کند. سبزیجات را خرد کنید. از کودک بخواهید آن ها را در ظرف بریزد و بعد گوشت یا مرغ را به آن اضافه کند. بگذارید بر کار پختن سوپ نظارت کند. سپس آن را میل کنید. هدف از این نوع فعالیت ها توجه دادن کودک به محیط و آشنا نمودن او با اشیاء و پدیده های محیط است.

 

بازی شماره ۱): چاپ سبزی

در دو ظرف کم عمق، حوله کاغذی تاشده ای را قرار دهید و دو رنگ گواش متفاوت روی آنها بریزید. سیب زمینی یا کدو را نصف کنید. به کودک یاد بدهید که چگونه طرف بریده شده آن ها را داخل رنگ فشار دهد و سپس تصویر آنها را روی کاغذ چاپ کنید.

 

بازی شماره ۱): بشقاب سبزیجات

تصویر چند نوع سبزی را از روزنامه یا مجله ببرید. به کودک کمک کنید تا با برس کمی چسب روی یک بشقاب کاغذی بزند. سپس از او بخواهید تصاویر را به هر ترتیب و شکلی که می خواهد، روی بشقاب بچیند.

 

بازی شماره ۱):وقت میان وعده

چند نوع سبزی  مانند هویج، کرفس و خیار را ورقه ورقه ببرید. سپس در یک میان وعده با آن ها از کودک پذیرایی کنید.

 

بازی هفته چهارم مرداد: بازی با قابلمه ها

بازی شماره ۱): قدم رو با قابلمه

تق و تق و تق،

قدم رو می کنیم.

تق و تق و تق،

به قابلمه ها می زنیم.

تق و تق وتق،

قدم رو می کنیم.

تق و تق و تق،

به قابلمه ها می زنیم.

درحالی که شعر را می خوانید، به همراه کودک دور اتاق قدم رو کنید و یا قاشق چوبی به قابلمه ای که در دست دارید ضربه بزنید.

 

بازی شماره ۱): جور کردن در قابلمه ها

چند قابلمه یا تابه در دار (حداکثر ۳ عدد) در اندازه های بسیار متفاوت را مقابل کودک بچینید. از او بخواهید در هریک را پیدا کند و روی آن را بگذارد. بگذارید خودش با آزمایش و خطای مکرر، درهای جور را پیدا کند.

 

بازی شماره ۱): نمایش آشپزی

زمانی که کودک با قابلمه و تابه بازی می کند، مقداری مواد اولیه به او بدهید و بگویید تا با استفاده از آن ها وانمود کند که دارد آشپزی می کند.

 

بازی شماره ۱): تولید صدا

چند قابلمه و تابه را به ردیف روی زمین بچینید. از کودک بخواهید هربار با وسایل مختلفی مانند قاشق چوبی، قاشق پلاستیکی، قاشق فلزی کوچک، مداد، و نی پلاستیکی به آن ها ضربه بزند. توجه او را به تولید صداهای بلند و آهسته و زیر و بم جلب کنید.

 

بازی شماره ۱): خمیر بازی

با ۱ فنجان آرد، ۲/۱ فنجان نمک، ۱ قاشق غذاخوری روغن و ۶ تا۷ قاشق غذاخوری آب، خمیر درست کنید. کمی دارچین هم به آن اضافه کنید. سپس یک ظرف کیک یا تابه کوتاه به کودک بدهید تا وانمود کند که دارد با آن کیک درست می کند.

 

بازی شماره ۱): یکی داخل دیگری

چند قابلمه و تابه پیدا کنید که به راحتی داخل یکدیگر قرار بگیرند. آن ها را داخل یکدیگر بگذارید و به کودک نشان دهید که چگونه آن ها را از داخل یکدیگر درآورد. سپس از او بخواهید دوباره خودش آنها را داخل یکدیگر قرار دهد. بگذارید چندین مرتبه این کار را انجام دهد. در صورت لزوم به او کمک کنید.

 

بازی شماره ۱): بشور و خشک کن!

یک تشت، یک اسفنج خشک، چند قابلمه و تابه و یک دستمال خشک کردن ظرف ها را به کودک بدهید. از او بخواهید شستن وخشک کردن ظرف ها را نمایش دهد.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات