بازی برای کودک 1 تا 3 ساله: بیش از 680 بازی برای کودک 1 تا 3 ساله: ماه بهمن

بازی برای کودک ۱ تا ۳ ساله: بیش از ۶۸۰ بازی برای کودک ۱ تا ۳ ساله: ماه بهمن

در وب سایت مهد کودکان بیش از ۶۸۰ فعالیت بازی برای کودک ۱ تا ۳ ساله  ارائه شده است که همگی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین فعالیت های درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد. برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از بازی برای کودک ۱ تا ۳ ساله اینجا کلیک کنید. در این نوشته چند بازی مفید برای ماه بهمن ارائه شده است. سایر ماه ها را از جدول زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

بازی برای هفته اول بهمن: در مزرعه

بازی برای کودک: صدای حیوانات

کلاغه می گه: قار، قار

سگه می گه: واق، واق

اردک میگه: کوواک،کوواک

خروسه می گه: قوقولی، قوقول

گاوه می گه: مو، مو

گربه می گه: میو میو

تصویر یا مجسمه حیوانات بالا را مقابل کودک بچینید و با نشان دادن هریک، صدایشان را تقلید کنید. چند بار فعالیت را انجام دهید. می توانید با تعدادکم شروع و سپس تعداد حیوانات را زیاد کنید.

 

بازی برای کودک: برو دنبال مامان اردک

نقش اردک مادر را بازی کنید و از کودک بخواهید به عنوان بچه اردک، شما را دنبال کند. مانند یک راهنما راه بروید و از کودک بخواهید به دنبال شما بیاید. کارهای شما را تقلید کند. برای مثال، مثل اردک راه برود و کوواک کوواک کند.

 

بازی برای کودک: قفس حیوانات من

جعبه بزرگی را به کمک کودک رنگ قرمز بزنید و یک قفس حیوانات درست کنید. از کودک بخواهید مزرعه ای را تصور کند و در قفس با حیوانات اسباب بازی اش بازی کند.

 

بازی برای کودک: ادای خروس

از کودک بخواهید وانمود کند که خروس است؛ مانند خروس راه برود، حرکات و صدای آن را تقلید کند.

 

بازی برای کودک: جست و خیز برّه

به کودک بگویید: ” من گوسفند هستم و تو بره من هستی. مانند بره در مزرعه راه برو، بپر و جست و خیز کن. هروقت من گفتم (وقت خواب است) تو باید بایستی و استراحت کنی و وقتی که گفتم (بیدارشو) باید دوباره حرکت کنی.”

 

بازی برای کودک: غذاهای مفید از حیوانات

با کودک درباره غذاهایی که از گاو تهیه می شودمثل پنیر، شیر، کره و ماست صحبت کنید. بگذارید کودک در انتخاب میان وعده هرروز این هفته به شما کمک کند تا با لذت بیشتری آن را بخورد.

 

بازی برای کودک: اونا چی میگن؟

یک کتاب مصور درباره حیوانات مزرعه برای کودک بخوانید. هروقت حیوانی را نام می برید، از او بخواهید تا صدای آن را تقلید کند. برای مثاغل گاو می گه: “مو، مو”، سگ میگه: “واق، واق” و غیره.

 

بازی برای هفته دوم بهمن: رنگ آبی

بازی برای کودک: میان وعده های آبی رنگ

در مبان وعده ها، با خوردنی های آبی رنگ مانند ماستی که به آن رنگ خوراکی آبی اضافه کرده اید یا ژله تمشک آبی از کودک پذیرایی کنید.

 

بازی برای کودک: تصاویر آبی رنگ

یک کتاب مصور یا مجله ای را با کودک ورق بزنید. به او کمک کنید تا چیزهای آبی رنگ را پیدا کند و نام ببرد.

 

بازی برای کودک: من یک مداد آبی می بینم

اشیایی به رنگ قرمز و آبی مقابل کودک بگذارید و از او بخواهید اشیای آبی را کنارهم بگذارد و بگوید: “آبی، آبی” سپس از او بخواهید در اطراف خود، هر آنچه به رنگ آبی می بیند با گفتن جمله “من یک… آبی میبینم” نشان دهد.

 

بازی برای کودک: تصویر های آبی رنگ

کاغذ سفید محکمی را از وسط تا بزنید و باز کنبد. به کودک کمک کنید تا یک قطره خوراکی روی کاغذ بریزد. دوباره  آن را تا کنید و از کودک بخواهید دستی به سراسر کاغذ بکشد. سپس کاغذ را باز کند و تصویر را ببیند.

 

بازی برای کودک: کارت پستال آبی

با قلم آبی یک کارت پستال برای فرستادن به یکی از دوستان یا اقوام بنویسید. از کودک بخواهید او هم با قلم آبی خطوطی روی آن بکشد. سپس با یکدیگر کارت را داخل صندوق پست آبی رنگ بیندازد.

 

بازی برای کودک: خانه آبی رنگ

از کودک بخواهید از میان اسباب بازی ها، مکعب های آبی رنگ و سایر چیزهای لازم برای ساختن یک خانه را انتخاب کند. سپس، با آن وسایل یک خانه بسازید. هنگام درست کردن خانه، درباره رنگ آبی گفت و گو کنید.

 

بازی برای کودک: شیپور آبی

آبی، آبی، آبی، آسمان آبی.

آبی، آبی، آبی، دریای آبی

آبی، آبی، آبی، شیپور آبی.

آبی، آبی، آبی، دودرو، دودو، دو.

دودرو، دودو، دو.

در صورت امکان شیپور آبی رنگی را به کودک بدهید تا همزمان با خواندن شما شیپور آبی بزند.

 

بازی برای هفته سوم بهمن: چسباندن برچسب

بازی برای کودک: چسباندن آسان

چند برچسب که کار کردن با آنها آسان و راحت باشد به کودک بدهید. به او نشان دهید که چگونه آنها را از روی کاغذشان بردارد و به آرامی روی یک قطعه کاغذ مومی یا کالک بچسباند. همچنین به او نشان دهید که چگونه می تواند دوباره آنها را بردارد و به جای دیگری بچسباند.

 

بازی برای کودک: تصویری از برچسب ها

برچسب های گوناگونی به کودک بدهید. از او بخواهید آنها را از کاغذشان جدا کند و به هر ترتیبی که می خواهد، روی یک کاغذ ضخیم بچسباند تا یک تابلو کلاژ درست شود.

 

بازی برای کودک: چه کارش کنم؟

برچسبی را رو یانگشت اشاره کودک بچسبانید. سپس به او دستورهایی بدهید مانند “عکس را درهوا بچرخان” یا “عکس را به انگشت پای خود بزن”. آن گاه برچسبی را روی انگشت خود بچسبانید و از کودک بخواهید به شما بگوید که با آن چه کارهایی انجام دهید.

 

بازی برای کودک: تاج با برچسب ها

کاغذ ضخیمی را به شکل تاج ببرید و از کودک بخواهید آن را با برچسب های تصویری تزئین کند. سپس دو سر کاغذ را به اندازه دور سر کودک علامت بزنید و با چسب به هم بچسبانید تا تاج آماده شود. بگذارید کودک تا هر زمان که می خواهد، تاج را روی سر خود نگه دارد.

 

بازی برای کودک: تزئین لیوان کاغذی

یک لیوان کاغذی کوچک به کودک بدهید و به او کمک کنید تا آن را با چند برچسب پرچم تزئین کند. سپس در یک میان وعده به مناسبت جشن انقلاب، لیوان را با تکه های میوه یا خوردنی دیگری که با استفاده از انگشت خورده می شود پرکنید و از کودک پذیزایی کنید.

 

بازی برای کودک: عروسک نمایشی

برای درست کردن یک عروسک انگشتی ساده برای نمایش، برچسب تصویر شخصیت آن نمایش یا قصه را روی یک چوب یا انگشت بچسبانید. سپس به همراه کودک با به حرکت درآوردن عروسک، شعر یا قصه آن شخصیت را بخوانید یا بگویید.

 

بازی برای کودک: برچسب روی بینی

ببین، ببین، چه خوشگلم.

با این دماغ قرمزم.

ببین، ببین، چه خوشگلم.

با این دماغ قرمزم.

ببین، ببین، چه خوشگلم.

با این دماغ قرمزم.

یک برچسب قرمز روی بینی کودک و خودتان بچسبانید و شعر را برای او بخوانید. از کودک بخواهید هنگام خواندن شعر، محل برچسب ها را نشان دهد.

تصویر

 

بازی برای هفته چهارم بهمن: بالا-پایین

بازی برای کودک: صدای زنگوله

با نخ دو زنگوله را از شاخه درختی با فاصله از یکدیگر و یکی بالاتر از دیگری در حدی که دست کودک به آنها برسد، آویزان کنید. از کودک بخواهید زنگوله ها را به صدا درآورد، ابتدا زنگوله بالایی و سپس پایینی را.

 

بازی برای کودک: موسیقی با نت بالا و پایین

به همراه کودک یک سرود آشنا را انتخاب کنید. ابتدا آن را با نت بالا و سپس با نت پایین بخوانید. در صورت امکان، خواندن را با یک ساز همراه کنید.

 

بازی برای کودک: آب پاشی بالا، آب پاشی پایین

گودک را بیرون ببرید و یک افشانه کوچک پر از آب به او بدهید. از او بخواهید ابتدا به یک سمت پایین و سپس به یک سمت بالا آب پاشی کند. برای مثال، ابتدا یک نرده کوتاهو سپس بالای یک دیوار را خیس کند.
بازی برای کودک: دست ها بالا، دست ها پایین

با گرفتن دست کودک، به آرامی دایره وار راه بروید و ضمن خواندن عبارات زیر، از کودک بخواهید عینا حرکات زیر را انجام دهد.

یواش، یوش، قدم زنان، دور می زنیم.

یواش، یواش، قدم زنان دور می زنیم.

حالا دستا به بالا، حالا دستا به بالا.

یواش، یواش، قدم زنان، دور میزنیم.

یواش، یواش، قدم زنان، دور می زنیم.

حالا دستا به پایین، حالا دستا به پایین.

 

بازی برای کودک: طبقه بالا، طبقه پایین.

از کودک بخواهید در مرتب کردن یک کتابخانه یا قفسه اسباب بازی دو طبقه به شما کمک کند. به او دستورهایی بدهید مانند “مکعب های قرمز را در طبقه بالا بگذار. حالا کتاب های بزبز قندی را در طبقه پاییت بگذار.

 

بازی برای کودک: بالا و پایین تاب بخور

کودک را به پارک ببرید و اورا سوار تاب کنید. ضمن اینکه به آرامی او را هل می دهید، هنگام بالا رفتن بگویید”بالا، بالا، تاب می خوره ستاره” و هنگام پایین آمدن، “پایین، پایین، تاب می خوره ستاره” به جای ستاره، نام کودک را بگویید.

 

بازی برای کودک: بالا و پایین پریدن

می پرم، می پرم.

به اون بالا می پرم.

بالا، بالا، به آسمون می پرم.

می پرم، می پرم.

به این پایین می پرم.

پایین پایین، روی زمین می پرم.

هنگام شعر خواندنی، هماهنگ با کلمات، با کودک بالا و پایین بپرید.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات