بازی با کودکان 1 تا 3 ساله: بیش از 330 بازی و فعالیت ساده و جذاب

بازی با کودکان ۱ تا ۳ ساله: بیش از ۶۸۰ بازی و فعالیت ساده و جذاب: ماه آبان

در سایت مهد کودکان بیش از ۶۸۰ فعالیت و بازی با کودکان برای کودکان یک ساله تا سه ساله ارائه شده است که همگی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین فعالیت های درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد.برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از این فعالیت ها اینجا کلیک کنید. در این نوشته چندین فعالیت جذاب برای ماه آبان ارائه شده است. سایر ماه ها را از جدول زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

بازی با کودکان برای هفته اول آبان:  مکعب های رنگی

بازی با کودکان شماره ۱: مکعب در کاسه

یک کاسه پلاستیکی و یک مکعب را مقابل کودک بگذارید.  به او نشان دهید که چگونه مکعب را بردارد و داخل کاسه بگذارد. آن گاه با وارونه کردن کاسه، مکعب را خارج کنید و از او بخواهید دوباره آن را داخل کاسه بگذارد. پس از چندبار تمرین، از او بخواهید خودش با وارونه کردن کاسه، مکعب را خارج کند و سپس داخل آن بگذارد.

 

بازی با کودکان شماره ۲: میان وعده مکعبی

در یک میان وعده، با باسلوق های مکعبی شکل در رنگ های مختلف از کودک پذیرایی کنید. هنگام خوردن، شعر “خوشمزه” را برای او بخوانید.

 

بازی با کودکان شماره ۳: چهار دست و پا

با تعدادی مکعب دو خط موازی، به فاصله حداقل نیم متر از هم، درست کنید. سپس در حالی که شما در خارج از خط ها چهاردست و چا راه می روید، از کودک بخواهید مانند شما داخل خط ها چهار دست و پا راه برود.

 

بازی با کودکان شماره ۴: چاپ با مکعب

در یک کاسه کم عمق، یک دستمال حوله ای کاغذی چندلایه بگذارید و کمی رنگ گواش آبی تند یا سرمه ای روی آن بریزد. به کودک نشان دهید که چگونه مکعب را داخل رنگ بگذارد و سپس روی کاغذ سفید فشار دهد تا شکل های آبی رنگی درست شود.

 

بازی با کودکان شماره ۵: روی هم قرار دادن مکعب ها

شش مکعب قرمز به کودک بدید تا با آنها بازی کند. آنگاه جلوی چشم های او با سه مکعب، یک برج درست کنید و از کودک بخواهید او هم با سه مکعب باقی مانده، برج خودش را درست کند.

 

بازی با کودکان شماره ۶: جور کردن مکعب های رنگی

چندماه به رنگ های قرمز و آبی به کودک بدهید تا با آن ها بازی کند. سپس از او بخواهید رنگ های جور را کنارهم قرار دهد. می توانید ابتدا به او کمک کنید. پس از چند بار تمرین، مکعب های زرد را به آنها اضافه کنید. در صورت توانایی کودک، مکعب های سبز را هم اضافه کنید تا آن ها را هم جور کند.

 

بازی با کودکان شماره ۷: خوشمزه

ببین، ببین، چی دارم،

تو بشقابم چی دارم،

خوراکی های رنگارنگ.

خوراکی های خوش آب و رنگ.

خوشمزه و خوب و قشنگ.

خوشمزه و خوب و قشنگ.

 

بازی با کودکان برای هفته دوم آبان: تصاویر آشنا

بازی با کودکان شماره ۸: وقت کتاب خوانی

کتا های قصه مصور بسیار ساده ای را برای کودک بخوانید و تصاویر آن ها را به او نشان دهید. در دوره های بعدی کتاب خوانی از کودک بخواهید تصاویر آشنا را نشان دهد.

 

بازی با کودکان شماره ۹: در باغ وحش

کودک را بیرون ببرید و محلی را پیدا کنید که بتوانید حیوانات بسیار آشنا مانند سگ، گربه و پرنده را به او نشان دهید؛ یا از اسباب بازی اسن حیوانات استفاده کنید. درباره آنها و صدایی که تولید می کنند برای کودک صحبت کنید. پس از آن، تصاویر آن ها را به او نشان دهید.

 

بازی با کودکان شماره ۱۰: چاپ تصویر

مهرهایی از تصاویر انسان، حیوان، خوراکی و اشیا تهیه کنید. به کودک نشان دهید که چگونه با زدن مهر به جوهر قابل شستشو و فشار دادن آن روی کاغذ سفید، شکل ها را چاپ کند. پس از آن با نام بردن هر شکل، از او بخواهید آن را نشان دهد. با شوخی و قصه گویی و خواندن شعر “چی میبینی؟” بازی را جذاب تر کنید.

 

بازی با کودکان شماره ۱۱: کاردستی

با مقوای ضخیم، یک قاب درست کنید و دور قاب را تزیین دهید. سپس شکل هایی را که کودک چاپ کرده است در آن بگذارید و به دیوار آویزان کنید.

 

بازی با کودکان شماره ۱۲: کتاب سازی

با کمک کودک، تصاویری از روزنامه، مجله یا کتاب ببرید و آن ها را روی کاغذ سفید بچسبانید. دو سوراخ کنار ورق ایجاد کنید. سپس با گذراندن یک نخ از میان سوراخ ها و بستن آن، کتاب درست کنید. برای روی جلد آن، از کودک بخواهید روی کاغذ سفیدی نقاشی کند. (هدف ازاین کار تنها به دست گرفتن مداد و خط خطی کردن است.) در پایان، کتاب را برای کودک بخوانید.

 

بازی با کودکان شماره ۱۳: جور کردن تصاویر

تصویر سگ، ماشین و پرنده (از هرکدام سه عدد) در مقابل کودک بچینید. با انتخاب یک تصویر، از کودک بخواهید مانند آن را پیدا کند و تصاویر جور را کنار هم بچیند. به همین ترتیب، تصاویر دیکر را نیز جور کنید.

 

بازی با کودکان شماره ۱۴: چی میبینی؟

ببین، ببین،

چی میبینی؟

سگ میبینم.

ببین، ببین،

چی میبینی؟

گل میبینم.

ببین، ببین،

چی میبینی؟

کفش میبینم.

ببین، ببین،

چی میبینی؟

توپ میبینم.

 

بازی با کودکان برای هفته سوم آبان : بکش، هل بده!

بازی با کودکان شماره ۱۵: پتوکشی

پتوی کوچکی را روی زمین پهن کنید و یک اسباب بازی روی یک لبه آن قرار دهید. از کودک بخواهید لبه مقابل اسباب بازی را بگیرد و پتو را دور اتاق بکشد. شعر “بکش، بکش” را با نام پتو برای او بخوانید.

 

بازی با کودکان شماره ۱۶: جوراب صدادار

چند جغجغه یا زنگوله را داخل یک جوراب ضخیم بلند بگذارید و بقیه فضای جوراب را با کاغذ مچاله سبک پر کنید. سر جوراب را با یک روبان بلند ببندید. سپس به کودک نشان دهید که چگونه جوراب را با به دست گرفتن روبان دور اتاق بکشد تا جغجغه ها و زنگوله ها به صدا درآیند.

 

بازی با کودکان شماره ۱۷: ماشین را هل بده!

با قرار دادن دو قطعه نوار روی زمین، یک جاده درست کنید. سپس از کودک بخواهید تا ماشین های خود را در جاده بگذارد و باهل دادن آن ها در جاده سرگرم شود.

 

بازی با کودکان شماره ۱۸: تراکتور را هل بده!

چند کتاب و مجله را در یک جعبه مقوایی قرار دهید و آ« را محکم ببندید. سپس از کودک بخواهید تصور کند که این جعبه، یک سنگ بزرگ است که باید آن را هل دهد. بعد از او بخواهید تصور کند که این جعبه، یک تراکتور است که باید آن را دور اتاق هل بدهد.

 

بازی با کودکان شماره ۱۹: بکش، هلش بده!

به کودک نشان دهید که چگونه اسباب بازی های مختلف را بکشد یا هل بدهد.

سپس از او بخواهید با آن ها بازی کند. او را تشویق کنید تا هنگام کشیدن و هل دادن، بگویید که دارد آن ها را هل می دهد یا می کشد.

 

بازی با کودکان شماره ۲۰: کشیدن و هل دادن سبد

نخ محکمی به یک طرف سبد اسباب بازی های کودک ببندید و از او بخواهید چند وسیله سبک خودش را داخل آن بگذارد. سپس فرمان مشخصی به او بدهید تا آن را انجام دهد. برای مثال: “سبد را تا پنجره هل بده.” یا “حالا سبد را دور اتاق بکش.”

 

بازی با کودکان شماره ۲۱: بکش، بکش

بکش، بکش

ماشینو بکش.

دور اتاق، تا دم در،

هرجا می خوای بکش، بکش.

تا می تونی بکش، بکش.

نخ محکمی را به ماشین ببندید و در حالی که شعر را می خوانید، از او بخواهید با در دست گرفتن نخ، ماشین را دور اتاق بکشد.

 

بازی با کودکان برای هفته چهارم آبان: صورت های جالب

بازی با کودکان شماره ۲۲: چشم، چشم

چشم، چشم، دوابرو.

چشم، چشم، دو ابرو.

بینی و دهان، دو تا گوش.

بینی و دهان، دوتا گوش.

دست میذارم رو چشمام.

دست میذارم رو گوشام.

شعر بالا را به آرامی بخوانید و اعضایی را که نام می برید نشان دهید. از کودک نیز بخواهید تا آنها را نشان دهید.

 

بازی با کودکان شماره ۲۳: ساختن صورت

دایره بزرگی از نمد یا کاغذ ضخیم ببرید. شکل چشم، بینی و دهان را نیز با نمد یا کاغذ سیاهی نشان دهید که چگونه چشم ها، بینی و دهان را روی دایره می گذارید تا یک صورت درست بشود. از او بخواهید چندبار این عمل را تکرار کند.

 

بازی با کودکان شماره ۲۴: صورت شاد

یک صورت شاد و خندان را در فیلم یا عکس به کودک نشان دهید. سپس از او بخواهید سعی کند این حالت را تقلید کند و صورتش را به آن شکل در آورد.

 

بازی با کودکان برای هفته چهارم آبان: صورت های چالب

بازی با کودکان شماره ۲۵: تقلید در آینه

به همراه کودک به آینه نگاه کنید. قیافه خنده دار بگیرید و از او بخواهید حالت چهره شما را تقلید کند. سپس از او بخواهید تا اداهایی درآورد و این بار شما تقلید کنید.

 

بازی با کودکان شماره ۲۶: میان وعده با صورت

نان یا بیسکویت گردی را به کودک بدهید و از او بخواهید با کارد پلاستیکی، روی آن پنیر یا کره بمالد. سپس با کشمش روی آن یک صورت درست کند.

 

بازی با کودکان شماره ۲۷: نشان دادن با چراغ قوه

از کودک بخواهید در جواب پرسش شما، اعضای صورت خود را نشان دهد. برای مثال از او بپرسید: “بینی ات کو؟”، “دهانت کو؟” سپس شکل یک صورت را به دیوار آویزان کنید و از او بخواهید، نور چراغ قوه را روی عضو بیندازید که شما نام می برید.

 

بازی با کودکان شماره ۲۸: بوسه بزن به چشمم

از کودک بخواهید تا آن قسمت از صورتش را نام ببرد که دوست دارد شما ببوسید. با نام بردن آن عضو، بوسه کوچکی به آن جا بزنید. سپس شما عضوی را نام ببرید و از او درخواست بوسه کنید.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات