بازی و سرگرمی برای کودکان یک تا سه ساله: صدها بازی و سرگرمی: ماه اسفند

بازی و سرگرمی برای کودکان یک تا سه ساله: صدها بازی و سرگرمی: ماه اسفند

بیش از ۶۸۰ بازی و سرگرمی مفید، آموزشی و در عین حال ساده و کوتاه برای کودکان ۱ تا ۳ ساله به طور رایگان در سایت مهد کودکان ارائه شده است که همگی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین بازی و سرگرمی درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد. برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از این بازی ها اینجا کلیک کنید. در این نوشته چند بازی مفید برای ماه اسفند ارائه شده است. سایر ماه ها را از جدول زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

بازی و سرگرمی برای هفته اول اسفند: بازی با پاها

بازی و سرگرمی شماره ۱:  پاها، پاها، پاها

پا، پا، پا

بیا پاهامو ببین.

انگشت و ناخن دارن.

کنارهم ایستادن.

با اونا من می تونم،

این ور و اون ور برم.

سر بخورم.

بپرم.

بازی کنم.

بدوم.

هنگام خواندن شعر حرکات آن را انجام دهید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲: پای قصه گو

پای کودک را روی کاغذ محکمی بگذارید و دور آن را خط بکشید. شکل پا را با قیچی ببرید و روی آن یک صورت بکشید. سپس یک نی پلاستیکی به پشت آن بچسبانید و یک دسته برای آن درست کنید. از کودک بخواهید تا به وسیله این عروسک پایی برای شما قصه بگوید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۳: پابرهنه

به کودک کمک کنید تا کفش و جوراب خود را در آورد. یک موسیقی ملایم پخش کنید و از او بخواهید ابتدا روی فرشو سپس روی زمین برهنه نرمش کند، بپرد، روی پنچه ها راه برودو قدم بزند. در کچا احساس بهتری روی پاهای خود دارد.

 

بازی و سرگرمی شماره ۴: ببین چجوری راه می روم!

وقتی که با کودک قدم می زنید یا به جایی می روید، از او بخواهید حین راه رفتن حرکاتی با پاهای خود انجام دهد مثلا روی پنجه راه برود، آن را سر بدهد و… می توانید با او در این بازی تفریحی همراه شوید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۵: این بچه اردک کوچولو

این بچه اردک کوچولو

به حیاط رفت.

این بچه اردک کوچولو

در لانه ماند.

این بچه اردک کوچولو

غذا خورد.

این بچه اردک کوچولو

هیچ کاری نکرد.

و این بچه اردک کوچولو

گفت: “کوواک،کوواک همه به لانه.”

با خواندن هرجمله، به آرامی هر انگشت پای کودک را نیز تکان دهید. با انگشت بزرگ شروع و با انگشت کوچک تمام کنید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۶: جفت کردن کفش ها

چند جفت از کفش های کودک را کپه ای روی هم قرار دهید و از او بخواهید کفش های جور را پیدا کند. در صورت امکان، بگذارید هرجفت از کفش ها را در جعبه کفش جدا گانه ای بگذارد.

 

بازی و سرگرمی شماره ۷: چاپ تصویر پاها

بعد از حمام، از کودک بخواهید تصویر پاهای خیس خود را روی یک کاغذ ضخیم رنگی چاپ کند. سپس با او درباره اینکه این تصویر شبیه چیست گفت وگو کنید. بعد از مدتی چه اتفاقی برای تصویر پاها می افتد؟

 

بازی و سرگرمی برای هفته دوم اسفند: لیوان بازی

بازی و سرگرمی شماره ۸: جغجغه رو تکون بده

جغجغه رو تکون بده

جغجغه رو تکون بده

بالا و پایین.

دور اتاق،

هرجا می ری، تکون بده.

در حالی که کودک جغجغه را تکان می دهد، شعر را برای او بخوانید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۹: آبنبات کجاست؟

دو لیوان کاغذی با نقش های متفاوت را وارونه روی میز بگذارید. جلوی چشم های کودک، زیر یکی از لیوان ها آبنباتی را قرار دهید، سپس چند مرتبه لیوان ها را جابه جا کنید. آیا حالا کودک می تواند حدس بزند آبنبات زیر کدام لیوان است؟ این بازی را چندین بار تکرار کنید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۰: عروسک لیوانی

یک لیوان کاغذی را وارونه کنید و در یک طرف آن، دو سوراخ برای چشم و یک سوراخ برای بینی ایجاد کنید. به کودک کمک کنید تا برای ساختن یک بینی متحرک برای عروسک، دست خود را داخل لیوان کند و انگشت اشاره اش را از سوراخ بینی بیرون بیاورد. حالا یا این عروسک حرف بزنید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۱: جغجغه کاغذی

کمی غلات و دانه های خشک داخل لیوان کاغذی بریزید و لیوان دیگری را وارونه روی آن قرار دهید. سپس با چسب، لبه دو لیوان را محکم به هم بچسبانید. کودک را تشویق کنیدکه دور اناق بچرخد و این جغجغه را تکان دهد. شما هم شعر “جغجغه رو تکون بده” را برای او بخوانید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۲: دایره دایره

چند لیوان کاغذی با اندازه های متفاوت تهیه کنید. با قرار داردن یک اسفنج نازکدر ظرفی کم عمق، و ریختن رنگ روی آن، یک استمپ اسفنجی درست کنید. سپس به کودک نشان دهید که چگونه لبه لیوان ها را ابتدا داخل استامپ و آن گاه روی کاغذ فشار دهد تا گردی های رنگی بسازد.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۳: میان وعده یخی

آب میوه ای را داخل یک لیوان کاغذی کوچک بریزید و در یخجال بکذارید تا یخ بزند. سپس به کودک کمک کنید تا لبه لیوان را شکاف دهد و آب میوه یخی را بخورد.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۴: لیوان توی لیوان

سه لیوان کاغذی با اندازه های متفاوت که به راحتی یکی داخل دیگری قرار می گیرد، تهیه کنید. سپس به کودک نشان دهید که چگونه لیوان ها را داخل یکدیگر جا بدهد و دوباره خارج کند. بگذارید تا هر زمان که مایل است با لیوان ها بازی کند.

 

بازی و سرگرمی برای هفته سوم اسفند: ماهی

بازی و سرگرمی شماره ۱۵: کتاب ماهی

یک کتاب درباره ماهی از قفسه کتاب های کودک برداریدو آن را با کودک بخوانید. تصویر ماهی را به کودک نشان دهید و داستانی را که در کتاب برای اتفاق افتاده است تعریف کنید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۶: در جستجوی ماهی

با کودک به جایی بروید که بتوان ماهی ها را تماشا کرد. ماهی ها را در پارک یا در فروشگاه های آکواریوم به کودک نشان دهید. توجه کودک را به حرکت و سایر مشخصات ماهی جلب کنید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۷: عروسک انگشتی ماهی

شکل ماهی با برچسب آن را به انتهای یک چوب بچسبانید. سپس از کودک بخواهید هنگام خواندن شعر یا گفتن قصه ای درباره ماهی ، از آن استفاده کند.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۸: ماهی کاغذی

کاغذ آبی رنگ محکمی را چهارگوش ببرید. سپس شکل ماهی را روی یک کاغذ نارنجی بکشید و آن را با قیچی ببرید. ماهی را روی کاغذ آبی بچسبانید و از کودک بخواهید به تصویر ماهی نگاه کند و آن را نقاشی کند.

 

بازی و سرگرمی شماره ۱۹: شنای ماهی

از کودک بخواهید روی زمین دراز بکشد و وانمود کند که ماهی است و مانند ماهی در آب راه برود یا به عبارتی شنا کند. در حالی که او شنا می کند، شما شعر “ماهی، ماهی” را بخوانید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۰: میان وعده با ماهی

در یک میان وعده، خمیر کیک را با قالب های شیرینی به شکل ماهی ببریدو پس از پختن، با آنها از کودک پذیرایی کنید. کودک را می توان به یک سبزی پلو با ماهی هم مهمان کرد.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۱: ماهی، ماهی

ماهی، ماهی، توی آب.

ماهی، ماهی، توی آب.

شنا میکنه، شنا میکنه، این ور و اون ور می دوه.

شنا میکنه، شنا میکنه، این ور و اون ور می دوه.

ماهی، ماهی، توی تنگ.

ماهی، ماهی، توی حوض.

شنا میکنه، شنا میکنه، این ور و اون ور می ره.

شنا میکنه، شنا میکنه، این ور و اون ور می ره.

هنگام خواندن شعر از کودک بخواهید مثل ماهی شنا کند.

 

بازی و سرگرمی برای هفته چهارم اسفند: عید نوروز

بازی و سرگرمی شماره ۲۲: سبزه

با کمک کودک از دانه گندم یا عدس، سبزه درست کنید. تمام مراحل را به کودک نشان دهید تا رشد دانه ها و سبزشدن آنها را ببیند. برایش شرح دهید که برای سفره هفت سین به سبزه نیاز داریم و باید آن را آماده کنیم.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۳: خرید عید

کودک را برای خرید عید با خود ببرید. مکان هایی را که مایحتاج عید و سفره هفت سین در آن به فروش می رسد به او نشان دهید و درباره آنها با او گفت و گو کنید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۴: سفره هفت سین

برای درست کردن سفره هفت سین، از کودک کمک بخواهید. یک یک وسایل آن را به او نشان دهید و با یکدیگر سفره هفت سین را بچینید. در حین کار، شعر “عید نوروز آمد” را بخوانید. در پایان، کودک را کنار هفت سین بنشانید و عکسی از او بگیرید و عکس را جلوی چشم او قرار دهید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۵: شیرینی عید

در پختن شیرینی های عید از کودک کمک بخواهید و هنگام کار، با او درباره شیرینی ها گفت و گو کنید. در میان وعده های این هفته نیز با این شیرینی ها از کودک پذیرایی کنید.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۶: تحویل سال نو

هنگام تحویل سال نو که همه دور سفره هفت سین نشسته اید، درباره عید با کودک گفت و گو کنید. پس از تحویل سال هم از او بخواهید سال نو را به همه شما تبریک بگوید. به او کمک کنید که به عنوان یک کارت تبریک، یک نقاشی برای خویشاوندان و دوستان بکشد.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۷: جعبه عیدی

یک جعبه مقوایی به کودک بدهید و به او کمک کنید تا با مداد رنگی و روبان آن را تزئین کند. سپس یک کتاب به عنوان عیدی به کودک بدهید تا در جعبه بگذارد.

 

بازی و سرگرمی شماره ۲۸: عید نوروز آمد

بهار آمدبا نوروز.

شادی آمد با نوروز.

صد گل آمد با نوروز.

سبزه آمد با نوروز.

ماهی آمد با نوروز.

هفت سین آمد با نوروز.

به به، به به، چه شادم.

به به، به به، چه شادم.

این شعر را در تمام ایام عید برای کودک بخوانید.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات