والدین

شما جزء کدام  دسته از والدین هستید: باغبان یا نجار؟

گوپنیک استاد روان شناسی دانشگاه کالیفرنیا آمریکا میگه والدین دو دسته هستند یا باغبون هستند یا نجار. والدین نجار کسانی هستن که معتقدن فرزندشون رو میتونن به هر شکلی که میخوان در بیارن. این گروه از والدین از همون ابتدا یعنی زمانیکه فرزندشون خردسال هستش، روی دوران بزرگسالیش متمرکز میشن و با خودشون فکر میکنن میتونن فرزندشنو یک موسیقیدان، پزشک، ریاضی دان، وکیل یا قاضی، تاجر و یا هر چه که خودشون میخوان تبدیل کنن.

در نتیجه این والدین از همون خردسالی، فرزندشو به کلاسهای مختلف میفرستن یا کتابهای متعدد براش میخرن تا کودکشون رو به فردی تبدیل کنن که خودشون دوس دارن، و نه به استعداد فرزند خودشون اهمیت میدن و نه به علائقش. این سبک تربیتی باعث میشه که هم نزارید، فرزند شما کودکی کنه و از زندگیش لذت ببره، هم باعث میشه از همون کودکی استعدادش در نطفه خفه بشه و هم اگر فرضا یک درصد به اون چیزی که پدر یا مادر خواسته تبدیل بشه مثلا پزشک بشه، به یک پزشکی عصبی، پرخاشگر و مضطرب تبدیل بشه.

والدین

گروه دوم والدین اونایی هستن که برای فرزند خودشون باغبون هستن. باغبون آب، خاک و نور و انرژی لازم رو برای نهال فراهم می کنه و اجاز میده نهالش در خاک ریشه بزنه و محکم بشه و رشد پیدا کنه یعنی فقط بهترین  محیط رو برای رشد نهال فراهم میکنه. بنابراین برای فررزند خودتون باغبون باشید نه نجار. فقط محیط اطرافشو غنی کنید یعنی چی غنی کنید؟ یعنی اینکه برای مثال با فرزندتون حرف بزنید و در مورد مسائل مختلف بحث و گفتگو کنید، کتابهایی که دوس دارن براشون بخرید، باهاشون برید پارک، موزه، باغ وحش؛ براشون قصه بگید. براشون اسباب بازی های مناسب و فکری بخرید. باهاشون بازی کنید، بهشون محبت کنید. و فرصتی براشون فراهم کنید تا با تنوعی از شغل و رشته ها آشنا بشن. بعد از اون فقط کافیه مشاهده گر خوبی باشید تا بفهمید کودک شما به چه فعالیت هایی علاقه نشون میده. کودکی که موقع غذا خوردن از طریق قاشق و جنگال و وسایلی روی میز غذا هستش، تلاش میکنه یک اهنگ بزنه، احتمالا استعداد و علاقه خاصی به موسیقی داره. فقط به خوبی کودکان رو مورد مشاهده قرار بدید. بعد از اون میتونید بهترین آب، خاک و نور و انرژی رو برای نهال خودتون فراهم کنید تا در مسیر استعداد خودش رشد پیدا کنه.  وقتی محیط اطراف کودک غنی باشه، کودک خودش مسیر رشد رو پیدا میکنه و به شما نشون میده که در چه زمینه ای استعداد داره.

والدین

پس والدین عزیز، برای فرزند خودتون باغبون باشید نه نجار. برای همین هستش که فروبل که اولین مهد کودک جهان رو تاسیس کرد اسمشو گذاشت کیندرگارتن یعنی باغ کودکان. مهد کودک باغی برای رشد کودکان هستش و مربیان باغبان اون باغ هستن. برای همین جبار عسگرزاده که اولین کودکستان رو در ایران تاسیس کرده بود اسم مهدکودکشو گذاشت باغچه اطفال و از اون به بعد فامیلی خودشو از عسکرزاده به باغچه بان تغییر داده. پس برای کودکان باغبان باشید با فراهم کردن محیط غنی اجازه بدید نهال شما در خاک ریشه بزنه و محکم بشه و رشد پیدا کنه. و زمانیکه فهمید نهالی که دارید بزرگ میکنید، چه نهالی هستش، اونوقت میتونید بهترین خاک رو برای رشدش فراهم کنید

مقالات مرتبط:

قوانین استفاده کودکان از موبایل و ابزارهای دیجیتال بر اساس سن

کودک آزار جنسی یا پدوفیل کیست و کودک قربانی چه علائمی را نشان می دهد؟

تشویق کردن کودکان: چقدر چگونه و تا چه اندازه کودکان را تشویق کنیم؟

ویژگی های کودکان صفر تا شش سال به تفکیک ماه و سال: راهنمای والدین

نظرات