بازی در فضای باز چگونه موجب تقویت رشد کودکان می شود؟

بازی در فضای باز چگونه موجب تقویت رشد کودکان می شود؟

بازی در فضای باز یا آزاد و در دل طبیعت برای سلامت و سرخوشی کودکان امری اساسی است. احساس آرامش و سرمستی هنگام استنشاق هوای تازه و گرمای مطبوع آفتاب، نظاره پرواز سبکبال پروانه ها نشستن آرام آنها روی گل ها برای کودکان بسیار دلچسب و غیر قابل انکار است. بدیهی است که در چنین فضایی کودکان از دویدن، جست و خیز کردن و بالا رفتن از تپه و ماهور بی اندازه سرخوش می شوند. مدت زمانی که کودکان روزانه می توانند در طبیعت به سر برند به اندازه بودن در کلاس درس برای یادگیری مهم است. بازی در فضای باز و بودن در فضای آزاد و در دامان طبیعت، راه ها و شیوه های زیادی را برای غنی ساختن برنامه های درسی و آموزشی یک مهد کودک، پیش دبستانی یا دبستان  ارائه می دهد و به روشهای متعدد باعث تقویت رشد کودکان در حیطه های هیجانی اجتماعی، جسمانی، شناختی و زبانی می شود.

تاثیر بازی در فضای باز بر رشد هیجانی-اجتماعی:

وقتی کودکان، همه روزه، زمانی را در فضای باز سپری می کنند و به فعالیت های هدفمند می پردازند، حسی از پیشرفت و رشد و شکوفایی را تجربه می کنند. برای مثال شما می توانید شاهد احساس غرور کودکان باشید وقتی که خودشان به تنهایی تاب می خورند یا از ارتفاعی بالا می روند یا توپی را می گیرند، آن را درست به هدف پرتاب می کنند و با موفقیت از میان موانعی عبور می کنند. کودکان هنگام استفاده مشترک از تجهیزاتی چون سه چرخه و بیلچه و کارهای جمعی برای ساختن تونل و نیز با یادگیری و پیروی از قانون و مقررات ایمنی هنگام بازی در فضای باز ، در واقع مهارت های اجتماعی و هیجانی خود را رشد می دهند.

تاثیر بازی در فضای باز بر رشد هیجانی-اجتماعی

تاثیر بازی در فضای باز بر رشد جسمانی کودکان:

بسیاری از گزارش ها مبین آن است که شمار کودکانی که اضافه وزن دارند به طور مستمر رو به فزونی است. یکی از عامل های بروز این مشکل این است که کودکان به فعالیت هایی که عضلات و ماهیچه های بزرگ آنها را تقویت می کند و برای سلامتی آنها امری اساسی است، نمی پردازند. بخشی دیگری از این مشکل این است که بسیاری از مکان ها برای بازی در فضای باز امن نیست؛ از این رو کودکان وقت زیادی را به تماشای تلویزیون اختصاص می دهند؛ به همین دلایل استفاده از بازی در فضای باز در اوقاتی که کودکان در مدرسه تحت سرپرستی مربیان به سر می برند، بسیار مهم است. کودکان وقتی در حیاط مدرسه می دوند، جست و خیز و تاب بازی می کنند، از سرسره به پایین سر می خورندو از پلکان و تپه بالا می روند، در واقع مهارت های حرکتی درشت خود را رشد و توسعه می دهند. این فعالیت ها به کودکان امکان می دهد که به استقبال خطر بروند و کسب مهارت های تازه ای را تجربه کنند. کودکان همچنین در هنگام بازی در فضای باز با وجین کردن در باغ و بوستان، گردآوری حشره های آن،  عبور دادن شن از قیف و کارهای دیگر از این دست، مهارت های حرکتی ظریف خود را نیز پرورش می دهند.

تاثیر بازی در فضای باز بر رشد جسمانی کودکان:

تاثیر بازی در فضای باز بر رشد شناختی کودکان:

بازی در فضای باز امکانی برای مشاهده و کشف دست اول طبیعت به وسیله کودکان و در واقع، آزمایشگاهی طبیعی برای تجسس های علمی است. کودکان در هنگام بازی در فضای باز ، در دامان طبیعت به جست و جوی حشره ها و پروانه ها می پردازند، بذرهای گوناگونی می کارند، رشد گیاهان و تغییر رنگ برگ ها را مشاهده می کنند، برف ها را می چشند و مزه مزه می کنند، پوست درختان را لمس می کنند، به صدای جیرجیرک ها گوش می دهند و هنگامی که باران بند می آید، هوای دلچسبی را حس می کنند. در این فضای فرح بخش، کودکان تعداد بذرهایی را که در دل خاک می کارند و تعداد گلبرگ های گل ها را می شمارند، مقدار قد کشیدن گل آفتابگردان را می سنجند و مدت زمانی را که طول می کشد تا گل بدهد حساب می کنند و نیز به نقش و نگارهای روی بدن کرم پروانه و حشره ها توجه می کنند و آنها را به خاطر می سپارندو سرانجام با اندیشه درباره این که چه تمهیدی بیندیشند که آب با شن از ناودان پلاستیکی عبور کند، مسئله ای را حل می کنند.

تاثیر بازی در فضای باز بر رشد زبانی کودکان:

کودکان زمانیکه بواسطه بازی در فضای باز اسامی حشرات و گیاهان را یاد می گیرند و برای توصیف ویژگی آنها از واژه هایی چون مقاوم و ماندگار، پرزدار، براق و درخشنده، سفت و محکم، رنگی، راه راه و لزج استفاده می کنند، در واقع خزانه واژگانی خود را وسعت می دهند. کودکان گام به گام علائم راهنمایی و رانندگی را یاد می گیرند، برای شناختن برگ درختان، پرنده ها یا عنکبوت هایی که می یابند از تجربه گردش های علمی و میدانی کمک می گیرند.

مقالات مرتبط: 

چگونه در حیاط مهد کودک باغچه طراحی کنیم؟

انواع تجهیزات بازی کودکان در مهد کودک ها و پارک ها

چگونه با اسباب بازیها به کودکان پیش از دبستان آموزش دهیم؟

بازی با شن و ماسه و آب و تاثیرات آن بر رشد و یادگیری کودکان

معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

انواع اسباب بازی ها و بازی های با قاعده و تاثیرات آنها بر رشد کودکان

نظرات