زمان غذا خوردن و زمان خواب کودکان در مهد کودک: نکاتی مهم

زمان غذا خوردن و زمان خواب کودکان در مهد کودک: نکاتی مهم

زمان غذا خوردن و همچنین زمان خواب کودکان در مهد کودک ها و مراکز پیش دبستانی از جمله موضوعاتی است که کمتر به آن توجه شده است. بر این اساس در این مقاله نکات مهمی را در ارتباط با زمان غذا خوردن و همچنین زمان خواب کودکان در مهدهای کودک ارائه می دهیم. با مهد کودکان همراه باشید.

زمان صبحانه خوردن

زمان غذا خوردن (زمان صبحانه خوردن؛ ناهار و یا میان وعده) زمان های یادگیری اند؛ زمانی که مربیان با کودکان می نشینند، غذاهای خودشان را می آورند و به صحبت کردن ادامه می دهند. تجربه های خوب از اوقات غذا خوردن به کودکان کمک می کند تا نظر و نگرش مثبت نسبت به غذا و تغذیه پیدا کنند.

به دلیل آنکه غذا نقشی بنیادی در زندگی خانواده بازی می کند و با بسیاری از سنت های فرهنگی رابطه دارد، زمانی را صرف این موضوع کنید که با خانواده ها در مورد عادت های غذایی کودک و غذاهایی که دوست دارد صحبت کنید. اگر کودک حساسیت هایی دارد یا شرایط حاد سلامتی مانند دیابت دارد، از آن مطلع شوید و مطمئن شوید تمام افراد که در برنامه غذایی کودکان دخالت دارند، از این مسائل آگاهی دارند.

چند پیشنهاد برای زمان غذا خوردن کودکان در مهد کودک ها

زمان غذا خوردن کودکان را زمانی خوش و پرشور بسازیم.

زمان غذا خوردن کودکان، جوی آرام و لذت بخش ایجاد کنیم. اگر قبل از فعالیتی آرام، مانند کتاب خواندن را تدارک ببینیم، به این امر کمک کرده ایم. مکالمات شاد  جو راحتی را ایجاد می کنند.

برای زمان غذا خوردن کودکان آماده باشید.

اگر دائما برای آوردن چیزهایی که لازم دارید از سر میز بلند شوید، بچه ها نیز همین کار را خواهند کرد. بهتر است برای حداقل کردن ترک میز، وسائل لازم را از قبل تدارک ببینید: غذای اضافی، دستمال سفره، لیوان های یکبار مصرف، نمک و سایر چاشنی ها. یک قیچی برای باز کردن بسته های ادویه جات و سس گوجه فرنگی و غیره نیز لازم دارید.

در زمان غذا خوردن ، کودکان را به کمک کردن تشویق کنید.

پارچ های پلاستیکی کوچک، چند سبد و مقداری ظروف آشپزخانه لازم را روی میز بگذارید تا کودکان خودشان بتوانند شیر یا آب میوه را در لیوان بریزند و غذای خود را سرو کنند. در زمان آب بازی به کودکان فرصت بازی کردن و ریختن آب در ظروف مختلف را بدهید و در مورد ریختن آب و سایر حوادث برخورد ملایم داشته باشید. دستمال کاغذی رول و اسفنج (برای پاک کردن میز) آماده باشید. در اینجا کودکان می توانند در چیدن میز، تمیز کردن میز بعد از غذا و و ریختن اضافات غذا از بشقاب ها در سطل به شما کمک کنند.

زمان غذا خوردن و زمان خواب کودکان در مهد کودک: نکاتی مهم

در زمان غذا خوردن ، به کودکان وقت کافی بدهید.

بعضی از کودکان آهسته غذا می خورند. غذا خوردن نباید با عجله باشد. مطمئن شوید که برای چیدن میز، خوردن غذا و جمع و تمیز کردن میز وقت کافی وجود دارد.

هرگز برای تشویق و تنبیه کودکان، از موضوع غذا استفاده نکنید.

اگر برای کاری که کودک انجام داده است، او را از غذا خوردن محروم کنید یا غذای ویژه ای را به او پاداش دهید، برخورد ناسالمی در مورد غذا پیش گرفته اید. اگر کودکی هنگام غذا خوردن عمل بدی انجام داد، بهترین پاسخ این است که به رفتار نامناسب او بپردازیم.

اگر علاوه بر ناهار، خوردن میان وعده نیز در برنامه است، ایجاد یک سلف سرویس برای میان وعده را در نظر بگیرید تا بچه ها بتوانند خودشان کمک کنند و به کارهایی که مستقلاً انجام می دهند باز گردند.

 

زمان خواب کودکان در مهد کودک

در برنامه های کامل روزانه، زمان خواب کودکان مهم و برای بزرگ تر ها نیز زمان تنفس بسیار لازم است. طول زمان خواب کودکان متغیر است. برای کودکانی که شش ساعت یا بیشتر در مهد هستند، زمان خواب را تجدید قوایی برای برنامه بعد از ظهر است. زمان خواب کودکان خردسال وطلانی تر زمان خواب کودکان  بزرگتر می باشد. حتی اگر برنامه مهد کودکی نصفه روزه است، کودکان می توانند از یک زمان استراحت یا زمان آرامش کوتاه استفاده کنند.

خواب های کوتاه اغلب بستگی به عادت کودک در خانه دارند، به همین دلیل برخی از کودکان در انجام دادن آن در مهد مشکلاتی دارند. ایر امر طبیعی است و باید پیش بینی شده باشد. برای زمان خواب کودکان یک برنامه یکنواخت و منظمی داشته باشید تا کودکان احساس راحتی و ایمنی کنند و بتوانند آرام باشند.

زمان غذا خوردن و زمان خواب کودکان در مهد کودک: نکاتی مهم

چند پیشنهاد برای زمان خواب کودکان در مهد کودک ها

کودکان را برای زمان خواب آماده کنید.

یک برنامه آرام برای گروه تدارک ببینید _ یک داستان، بازی آرام، آواز آرام یا شنیدن موسیقی تا قبل از زمان استراحت اجرا شود. از کودکان بخواهید بعد از پایان غذا خوردن، رفتن به دستشویی و مسواک زدن کمک کنند تا ملحفه و رواندازها آماده شوند. به کودکان اجازه دهید اسباب بازی های مربوط به خواب یا پتوی ویژه خود را از منزل بیاورید.

به کودکان فرصت بدهیم تا با آهنگ خودشان آرام و ساکت شوند.

کودکان الگوهای خواب متفاوتی دارند و به اشکال مختلف به خواب می روند. گذاشتن موسیقی ملایم، مالیدن پشت کودک یا فقط نشستن نزدیک یک تختخواب بچه ای نا آرام اغلب به حل مشکل کمک می کند.

بر زمان خواب کودکان نظارت کنید.

بسیاری از مربیان از زمان خواب کودکان برای انجام دادن کارهای نوشتنی و برنامه ریزی استفاده می کنند. انجام دادن کارهای پشت میزی خوب است تا زمانی که دائما یک بزرگتر بر کودک نظارت داشته باشد.

برای کودکانی که زودتر بیدار می شوند و کودکانی که نمی خوابند برنامه ای داشته باشید.

به بچه هایی که نمی خوابند اجازه دهیم کم و بیش بعد از پانزده دقیقه بلند شوند و به فعالیت های آرامی مشغول شوند. می توانید «بسته های خواب کوتاه» با فعالیت های آرامی مانند لوح های مختلف برای نقاشی و نوشتن، کتاب خوانی یا نگاه کردن کتاب، بازی های میز کوچک که بچه ها می توانند تخت تاشو یا زیرانداز خود را بیاورند، طراحی کنید.

به کودکان اجازه دهیم با آهنگ (سرعت) خودشان از خواب بیدار شوند.

ممکن است در پایان زمان خواب کودکان ، هنوز کودکانی خواب باشند. اگر محل خواب  (یا تخت خواب) آنها دور از مرکز فعالیت ها باشد، می توانند بیشتر بخوابند. این بچه ها ممکن است هنگامی که بیدار می شوند کمک بیشتری نیاز داشته باشند.

اگر در زمان خواب کودکان مشکل خاصی با کودکی دارید، با خانواده او مشورت کنید. شاید آنها شناخت بیشتری به شما بدهند تا نیازهای کودک را برطرف کنید.

گردآوری: دکتر قاسم تبار

مقالات مرتبط

آیا خوابیدن کودک در کنار پدر و مادر صحیح است؟ پاسخ روان شناسان

نکات بسیار مهم و طلایی درباره خواب نوزادان

آموزش تنها خوابیدن به کودکان با روش دکتر فِربِر بخش اول

کودکم در تختش نمی خوابد. چند راهکار برای تغییر عادات خواب کودکان

نظرات