738x461 - روش ­های آموزش موسیقی به کودکان: 5- روش سوزوکی

روش ­های آموزش موسیقی به کودکان: ۵- روش سوزوکی

اما از دیگر افرادی که در قرن اخیر در پیشرفت و ترقی  آموزش موسیقی به کودکان تاثیرات فراوانی گذاشته است، دکتر شی نی چی سوزوکی[۱] است. وی با تحقیقاتی که روی فراگیری زبان در کودکان انجام داد، متوجه شد که کودکان در جذب و شبیه ­سازی زبان مادری توانایی بسیار بالایی از خود نشان می­دهند. وی سپس با دقت در این موضوع توانست روش نوینی را در آموزش موسیقی به کودکان ابداع کند. به همین جهت روش سوزوکی در آموزش موسیقی به کودکان مبتنی بر “رهیافت زبان مادری[۲]” است.

سوزوکی از آنجایی که خود مربی ویلون بود، ابتدا تئوری خود را در آموزش ویلون به­ کار گرفت. در آموزش ویلون به کودکان دو امر توجه او را به خود جلب کرد. اول اینکه کودکان کم سن قابلیتی ذاتی و طبیعی برای انطباق و توافق با محیط دارند. بنابراین اگر ما این دوره از زندگی را از دست بدهیم بسیار دشوار خواهد بود که ویلون آموزش بدهیم و به همان نتایج دست یابیم. دوم اینکه کودکان از طریق تکرار می ­آموزند. زمانی که ما یک موضوع را زیاد تکرار می­کنیم، این تکرار به قسمتی از توانایی و استعداد کودک تبدیل می­شود. روش سوزوکی از سایر سیستم ­های آموزشی (ارف، دالکروز، کودالی و مونته سوری) از چندین جهت متمایز است (واتسون، ۲۰۱۲، ص ۳۶)

  1. شروع زدود هنگام[۳]: روش سوزوکی در شکل ایداه ­آل خود، قبل از ۵ سالگی و معمولاً در ۳ تا ۴ سالگی آغاز می­شود
  2. گوش دادن[۴]: قبل از یادگیری هر قطعه، از هنرجویان خواسته می­شود تا به قطعات ضبط شده به دقت گوش دهند. تنها بعد از اینکه کودک برای یک مدت زمان معینی در این فعالیت شرکت داده شد، موسیقی نوشته شده به او معرفی می­شود.
  3. مربیان آموزش دیده[۵]: همه مربیان موسیقی سوزوکی، نه­ تنها به عنوان اجرای کننده­گان، بلکه به عنوان یک معلم، در حوزه ­های چون روان­شناسی کودک و مشکلات یادگیری کودکان نیز آموزش می­بینند.
  4. یادگیری از طریق نمایش[۶]: ویژگی اساسی روش سوزوکی گوش دادن به دیگران است. قبل از اینکه کودکان هرگونه اجرایی در نظر عموم داشته باشند، ضروری است تا چندین ماه به مشاهده اجراهای دیگران بپردازند. از طریق اینگونه مشاهدات کودکان می­توانند از آنها الگو بگیرند و اجرا در نظر عموم را بپذیرند.
  5. رپرتوار مشترک[۷]: در روش سوزوکی برای هر ساز یک مجموعه ربرتوار (درجه­ بندی شده از ساده تا پیشرفته) وجود دارد که تمامی دانش­آموزان سوزوکی با یک نظم یکسان آنها را مطالعه می­کند.
  6. تسلط کامل[۸]: ضروری است تا همه دانش ­آموزان سوزوکی برای یادگیری تکنیک و موزیکالیته، قطعات قدیمی­تر را به شکل حفظی اجرا کنند ویا آن را مرور کنند.
  7. دروس گروهی[۹]: علاوه بر کلاس­های هفتگی خصوصی، دانش ­آموزان سوزوکی در کلاس­های گروهی هفتگی نیز شرکت می­کنند. بدین شکل از طریق تعاملات اجتماعی، مهارتهای گوش داد و اجرای خود را از بعدی دیگر، پرورش می­دهد.
  8. مشارکت والدین[۱۰]: والدین نقش مهمی در روش سوزوکی بازی می­کنند. از آنها انتظار می­رود تا در کلاس­ها شرکت کنند، یادداشت بردارند و حتی در تمرین­ های روزانه، کودکان را همراهی کنند.
  9. اجرا در نظر عموم[۱۱]: از همان سال­های اولیه کودکی، دانش­ آموزان تشویق می­شوند تا در نظر عموم و معمولاً در کنسرت­ها موسیقی اجرا کنند. چنین اجراهای اولیه”وحشت حضور در صحنه اجرا” را کاهش می­دهد و موسیقی را به عنوان یک عمل مشترک و اجتماعی معرفی می­کند.

آموزش موسیقی به کودکان

سوزوکی سعی می­ کرد در یک محیط مملو از محبت که کودکان در آن احساس دائمی از موفقیت را تجربه می­کنند، به کودکان موسیقی آموزش دهد. هدف وی در آموزش موسیقی به کودکان تنها نواختن ساز نبود، بلکه او اعتقاد شدیدی به تاثیر موسیقی بر مراحل یادگیری داشته و معتقد بود که با محیط مناسب و طی مراحل آموزش صحیح می­ توان قدرت درک ، تفاهم و حساسیت را در کودکان بالا برد و برای کودک زندگی بهتری را خلق کرد.

توجه و تاکید هر یک از پیشکسوتان و بزرگان آموزش موسیقی به کودکان  (سوزوکی، ارف، دالکروز، کودالی و مونته سوری) روی جنبه­ های خاصی از موسیقی باعث تفاوت بین روش­های ارائه شده از طرف هر یک از آنان شده است. اما بی­تردید همه آنان در مورد حضور موسیقی در دنیای کودکان به یقین رسیده­ اند و آن را همراه همیشگی کودکان می­ دانستند. سوزوکی می­گوید” به خاطر کودکانمان به ما اجازه دهید از زمانی که در گهواره هستند به آنها موسیقی را آموزش دهیم که در آینده ذهنی اصیل، احساس بالایی از ارزشها و توانایی­هایی درخشان داشته باشند” (دوستدار،۱۳۷۴).

گردآوری: دکتر قاسم تبار

مقالات مرتبط:

روش­های آموزش موسیقی به کودکان : ۱- مونته سوری

روش­های آموزش موسیقی به کودکان :۲-  امیل جکوز دالکروز

روش­های آموزش موسیقی به کودکان :۳- زولتان کودالی

روش­های آموزش موسیقی به کودکان :۴- کارل ارف

منبع:

قاسم تبار، سید نبی الله. (۱۳۹۵). طراحی و اعتبارسنجی الگوی برنامه درسی موسیقی دوره پیش دبستان ایران. رساله دکتری، منتشر نشده، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی.

 

[۱]. shinichi Suzuki

[۲] . Mother-tongue approach

[۳] . An early start

[۴] . Listening

[۵] . Trained teachers

[۶] . Learning from demonstration

[۷] . Common repertoire

[۸] . Complete Mastery

[۹] . Group Lessons

[۱۰] . Parental Involvement

[۱۱] . Public Performance

نظرات