.jpg - روش ­های آموزش موسیقی به کودکان :3- روش کودای

روش ­های آموزش موسیقی به کودکان :۳- روش کودای

در فاصله کمی بعد از اینکه دالکروز روش خود را ارائه کرده بود، زولتان کودالی (کودای) [۱] شیوه آموزشی خود یعنی روش کودای را تدوین کرد. کودای (کودای)  همان کسی است که برای نخستین ­بار در تاریخ آموزش موسیقی گفت «کل جامعه باید راه و رسم آواز خوانی را نشان دهد» (شوُنی[۲]­، ۱۳۸۷).

کودای موسیقی را حق همه کودکان می­دانست و اعتقاد داشت که بسیاری از فعالیت­ های هنری می­ بایست از سنین پایین آغاز شود. وی سرانجام توانست برای اولین بار با تدوین برنامه­ درسی منظم در زمینه موسیقی روش آموزشی خود را در سال ۱۹۵۰ در مدارس کشور خود یعنی مجارستان به اجرا درآورد. کودالی عقیده داشت که در آموزش موسیقی قبل از هر چیز باید سلفژ را به کودکان آموخت (دوست­دار، ۱۳۸۴).

روش کودای

به اعتقاد وی بهترین راه دستیابی برای نبوغ موسیقایی از طریق در دسترس­ ترین وسیلۀ ممکن یعنی صدای انسان امکان­پذیر است. کودای در مقاله خود تحت عنوان «آواز گروهی کودکان» می­ نویسد «آواز خوانی گروهی بسیار مهم است، لذت ناشی از تلاش در راه تشکیل یک کار گروهی خوب و شایسته، انسان­هایی منظبط، با شخصیت و دارای خصلت­های متعالی می­ سازد. ارزش آواز خوانی گروهی به این لحاظ غیر­قابل تصور است» (شوُنی، ۱۳۸۷).

با تاکید بر آواز خوانی، کودای مشکلات مربوط به یادگیری تکنیک ­های سازهای موسیقی را برطرف نمود و دسترسی هر فردی از جمله کودکان خردسال را به موسیقی ممکن ساخت. استفاده از صدا به جای ساز، مهارت­های اصلی حافظه موسیقایی، شنیدن درونی، نت­نویسی صحیح و شنیدن هارمونیک – همان مهارت­های که پیش­ نیاز یادگیری یک ساز هستند- به­ طور ناخودآگاه و خود به خود پرورش می ­یابند (واتسون[۳]، ۲۰۱۲، ص ۳۸).

کودای برای آموزش سلفژ به کودکان “حرکات سمبلیک دست[۴] ”  را ابداع می­کند (شکل ۱) که در آن با استفاده از حرکات مختلف دست فواصل نت­ها و رابطه میان آنها را به کودکان می ­آموخت.در واقع استفاده از حرکات سمبلیک دست برای آموزش موسیقی به کودکان ویژگی خاص روش کودای می باشد.

 

روش کودای

شکل ۱حرکات سمبلیک دست برای آموزش نت­های موسیقی

 

در روش کودای پس از اینکه کودک توانست به صدای نت­ها آشنا شود و آنها را بخواند، می ­توان نواختن ساز­ها را به کودکان آموزش داد. نکته دیگری که کودالی (کودای) بسیار بر آن تاکید داشت این بود که  اولین هدف ما در آموزش موسیقی به کودکان باید ایجاد محیط شاد و لذت بخش باشد.کودک در چنین محیطی می­تواند به فراگیری موسیقی بپردازد. برای همین در روش کودای  نقش مربی بسیار پر رنگ می ­باشد (واتسون، ۲۰۱۲، ص ۳۸).

گردآوری: دکتر قاسم تبار

مقالات مرتبط:

روش­های آموزش موسیقی به کودکان : ۱- مونته سوری

روش­های آموزش موسیقی به کودکان :۲-  امیل جکوز دالکروز

روش­های آموزش موسیقی به کودکان :۴- کارل ارف

روش­های آموزش موسیقی به کودکان : ۵- شی نی چی سوزوکی

 

منبع:

قاسم تبار، سید نبی الله. (۱۳۹۵). طراحی و اعتبارسنجی الگوی برنامه درسی موسیقی دوره پیش دبستان ایران. رساله دکتری، منتشر نشده، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی

 

[۱] . Zoltan Kodaly

[۲] .szonyi

[۳] . Watson, V.

[۴] . Curwen hand symbols

نظرات