2 738x321 - تربیت کودکان به چهار زبان عشق نیاز دارد: آن چهار زبان کدامند؟

تربیت کودکان به چهار زبان عشق نیاز دارد: آن چهار زبان کدامند؟

‏در تعلیم و  تربیت کودکان ، همه چیز به رابطه ی مهر آمیز بین والدین و کودک بستگی دارد. اگر نیاز کودک به عشق بر طرف نشود، هیچ چیز درست از آب در نمی اید. فقط کودکی که به راستی محبت والدین را احساس می کند می تواند در زندگی موفق شود. شاید شما واقعا کودکتان را دوست داشته باشید. اما تا زمانی که او این را احساس نکند – یعنی تا زمانی که به زبان او صحبت نکنید –  احساس محبت و امنیت نخواهد کود.

بچه ها نیاز به ارتباط عاطفی دارند تا تلاش کنند توان بالقوه ی خویش را به فعل در آورند. واقعیت غم انگیز این است که تعداد اندکی از کودکان احساس می کنند والدین عشق بی قید و شرط به آنها دارند. اما این نیز حقیقت دارد که اکثر والدین فرزندانشان را دوست دارند. پس چرا این تضاد وجود دارد؟ علت اصلی آن است که تعداد کمی از والدین می دانند که چگونه محبت و احساس قلبی خود را به فرزندان خود منتقل کنند. برخی از والدین فرض می کنند که چون آنها کودکشان را دوست دارند، کودک به طور خودکار این را می فهمد و برخی دیگر می پندارند صرف گفتن «دوستت دارم»، محبت آنها به کودک منتقل می شود. ‏به عبارت دیگر، می توان گفت که  تربیت کودکان به چند زبان عشق نیاز دارد:

۱- نوازش کردن ۲- کلام تاییدامیز ۳- وقت گذاشتن برای آنها ۴- دریافت هدایا

۱) نوازش کردن

‏یکی از قدرتمندترین راه های ابراز عشق، نوازش کردن کودکانمان است. ‏همه ی کودکان به نوازش نیاز دارند تا بر این حقیقت که بزرگسالان دوستشان دارند، واقف شوند. نوازش کردن با در اغوش گرفتن و بازی های بدنی ممکن می شود.

‏۲) کلام تاییدآمیز

‏واژه ها ابزارقدرتمندی برای ابراز عشق هستند. واژه های حاوی توجه، محبت و ‏دلگرمی، همگی این پیام را دارند: «تو برای من مهم هستی.» این واژه ها درون کودک را اکنده از احساس ارزش و امنیت می کنند.

۳) ‏وقت گذاشتن برای کودک

‏کودکان نیاز به وقت گذراندن با بزرگ ترها دارند. یعنی باید مادر یا پدر ‏با آنها بازی کنند یا برایشان داستان بخوانند. باید توجه داشت که هر چه کودک خردسال تر باشد، این زمان باید کوتاه تر ولی مکرر باشد. برای کودکان بزرگتر این زمان می تواند طولانی تر و فقط یک بار در روز باشد، مثلا نیم ساعت بازی شطرنج برای کودکی ده ساله.

‏برای اینکه وقتی بگذاریم که با کودکمان اوقاتی را به تنهایی بگذاریم چندان ساده نیست، اما امری اساسی است. اگر بیش از یک فرزند دارید باید برای هر یک به طور جداگانه وقت بگذارید.

‏۴) دریافت هدایا

‏دادن و گرفتن هدیه از راه های قدر تمند ابراز عشق است. برای اینکه هدیه ای واقعا بیانگر عشق قلبی باشد، باید به صورت داوطلبانه و آزادانه اهدا شود. یعنی وقتی والدین در ازای انجام دادن کاری، مثل مرتب کردن اتاق، به فرزند خود هدیه می دهند، این هدیه واقعی نیست. کودکان می توانند به مناسبت های گوناگون مثل روزکودک، روز تولد، روز اغاز و پایان سال تحصیلی هدیه دریافت کنند. از سوی دیگر، باید توجه داشت که اگر کودکی بدون دلیل و به طور مداوم هایه دریافت کند، انگیزه اش را برای تلاش جهت رسیدن به خواسته هایش از دست می دهد. در واقع، چنین کودکانی زیاده خواه و متوقع می شوند و دیگر از چیزی لذت نمی برند، زیرا هیچ گاه برای دریافت هدیه، زحمتی نکشیده اند.

تربیت کودکان

‏عشق، رکن اصلی در  تربیت کودکان است. هر کودکی زبان عشتی خاص خود را دارد. والدین باید تلاش کنند تا این زبان را بشناسند و از آن طریق به کودک خود محبت کنند. چند راه برای یافتن زبان عشق کودک وجود دارد.

‏۱- توجه کنید که کودکتان چگونه محبت خود را به شما ابراز می دارد؟

۲- دقت کنید که کودکتان چگونه محبت خود را به دیگران ابراز می دارد؟ (مثلا کودک می خواهد برای معلمش هدیه ببرد.)

۳- ‏دریابید که کودکتان اغلب اوقات چه درخواستی دارد؟ ( مثلا می گوید: بیا با هم بازی کنیم و …)

۴- ‏ببینید کودکتان اغلب از چه چیزی شکایت می کند؟ (مثلا می گوید: «شما اصلا برای من وقت ندارین،» یا «ما هیچ وقت پارک نمیریم.» وقتی زبان اصلی عشق کودکانتان را تشخیص دادید و شروع به صحبت به این زبان کردید، حاصل کار ایجاد رابطه ی خانوادگی مستحکم تری خواهد بود که به سود شما و کودکتان است.

‏ تربیت کودکان سالم و مسئول، به راستی دشوارترین و سنگین ترین مسئولیت والدین است. در این راه ممکن است اشتباهات متعددی از سوی پدر و مادر سر زند، لیکن باید پذیرفت که والدین نیز انسانند و بروز این گونه خطاها نتیجه ی محدودیت های آنهاست.

‏والدین باید پذیرای اشتباهات خود باشند و به خود فرصت دهند تا بار دیگر صحیح تر رفتار کنند. اگر آنها می خواهند اخلاق و رفتارهای شایسته ای به کودکانشان بیاموزند، باید بدانند که خود نیز باید همان گونه رفتار کنند. دانستن این نکته ضروری است که هیچ کودکی نمی خواهد بد باشد و بد رفتار کند و در این راستا والدین مؤثرترین الگو بوای فرزندانشان هستند. این ما هستیم که باید امکان تغییر و بهبودی را در کودکانمان فراهم کنیم و آنها را همان طور که هستند بپذیریم، نه آن گونه که ما می خواهیم باشند.

 

افزایش مهارتهای والد بودن

‏پدر و مادر معمولا نقش مهمی در  تربیت کودکان ایفا می کنند. یکی از مهم ترین کارهای والدین در  تربیت کودکان این است که از وضعیت مناسب تحصیلی کودک خود اطمیتان یابند. کودک در مدرسه فقط مهارت هایی مانند خواندن و نوشتن را نمی آموزد بلکه مسئولیت پذیری و ارتباط را نیز یاد می گیرد. اوراق مدرسه دوره ای آزمایشی برای ورود به دنیابی واقعی است و کودک به کمک شما نیاز دارد تا این دوره ی پیچیده را پشت سر بگذارد.

توجه به نکات زیر می تواند به والدین کمک کند تا نقش موثری در تربیت کودکان خود داشته باشند.

۱- برنامه های خود را سر و سامان دهید

‏اگر قرار است یکی از کودکان شما به کلاس اول برود و دیگری به کلاس چهارم، یکی اهل موسیقی است و دیگری ورزشکار، پس باید فکر کنید که چطور می توانید تعادلی بین مدرسه و فعالیت های کودکتان و کار و فعالیت های خود ایجاد کنید. بعد از آنکه به تصور کاملی از همه ی مشکلات رسیدید، باید برنامه ای برای خود تنظیم کنید و مطمئن شوید که در این برنامه به نیازهای همه، از جمله خودتان، پاسخ داده ‏اید. کارهایی را که باید اوایل سال تحصیلی انجام دهید مشخص کنید و بببنید کدام یک را می توانید به تعویق اندازید. اجرای تکالیف غیر درسی باید زمانی از روز باشد که کودک تکلیف مدرسه را انجام داده است. در صورت امکان، هر شب در ساعت مشخصی شام بخورید و از افراد خانواده بخواهید تا همگی در همان موقع برای صرف شام حاضر باشند. در حین غذا خوردن کار نکنید!

۲- ‏ساعت خواب مناسبی را در نظر بگیرید

آمار رو به رشد خواب آلودگی روزانه نشان می دهد که بسیاری از این مشکل رنج می برند. خواب آلودگی منجر به تصادف، بیماری و عملکرد ضعیف کاری می شود. نداشتن خواب کافی، به یاد گیری کودکان لطمه می زند و باعث مشکلات رفتاری در آنها می شود. علاوه بر این، فقدان خواب کافی کودکان را مستعد بیماری می کند. با تنظیم برنامه خواب مناسب از بروز چنین مشکلاتی در کودکتان جلوگیری کنید: کودکان دوره ابتدایی به ده تا دوازده ساعت خواب شبانه نیازمندند. ده تا بیست دقیقه ای را هم که طول می کشد تا کودک خوابش ببرد، باید به این زمان اضافه کرد.

نظرات