چه کنیم تا کودک حرف زدن را زودتر بیاموزد؟ راهنمای والدین

نکات مهم و فعالیت هایی برای رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه

در این مقاله قصد داریم شما را با جنبه های مهم  رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه و همچنین فعالیت هایی که از طریق آنها می تواند به رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه کمک کند، آشنا کنیم.

فرزندتان تقلید از صداهایی که در می آورید را آغاز می کند. کودکتان صداهای قابل تشخیص در می آورد. تکلم او از غان و غون کردن به کلمات ساده مثل سیلاب های نامفهوم تغییر می کند. و استفاده از حروف صدادار مثل ن، م، ب، و د را آغاز می کند. در زبان فارسی رایج ترین کلمات ماما، بابا، و دادا هستند. بسیار به ندرت ممکن است فرزندتان به عنوان مفهوم اصلی این کلمات از آنها استفاده کند، اما این مهارت تا حدود یک سالگی حاصل نخواهد شد.

فرزندتان روز به روز کلمات بیشتری را درک خواهد کرد. او اسم خودش، و افراد خانه مثل مامان، بابا، و خواهد و برادرانش و حیوان خانگی را تشخیص می دهد. همچنین او در این زمان می تواند با انگشت سبابه اش اشاره کند. ترتیب این دو مهارت شرایطی عالی برای او ایجاد می کند تا کلمات تازه ای را یاد بگیرد. وقتی فرزندتان به چیزی اشاره می کند اسم آن را به او بگویید.

نکته مهمی که به رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه نیز کمک می کند این است که در این سن کودک تقلید را شروع می کند. او سعی می کند همان صداهایی که شما در می آورید را تکرار کند. تکرار کلمات روش او برای یادگیری زبان است. شما می توانید با تکرار کلماتی که در زبان مادری شما وجود دارند به این مهارت او کمک کنید.

یادگیری ز بان به طور ذاتی در وجود کودکان نهاده شده است. مغز فرزندتان قادر به تشخیص و تکرار صداهایی است که در محیط اطرافش می شنود. این بدان معنی است که او هر زبانی را که در چند سال نخست زندگی اش می شنود می تواند یاد بگیرد. پس اگر «Thank you» و «milk» را بشنود انگلیسی یاد خواهد گرفت. اما اگر «merci» و «La lait» را بشنود فرانسوی و اگر «gracias» و «La Leche» را بشنود اسپانیولی یاد خواهد گرفت. و بله، اگر تمام این کلمات را بشنود هر سه زبان را خواهد آموخت.

در حدود نه ماهگی، فرزندتان می تواند آموختن زبان اشاره را آغاز کند.

اگر هنگام حرف زدن با او از اشاره نیز استفاده کنید، او پس از کسب توانایی هماهنگی عضلاتش برای برقراری ارتباط با شما از اشاره استفاده می کند. با چند اشاره ی ساده و مفید مثل «بیشتر»، «گرسنه»، و «بس» شروع کنید.

اگر می خواهید زبان اشاره را به کودکتان بیاموزید کتاب ها و تارنماهای زیادی در این مورد وجود دارند. آموختن این زبان در صورتی که فرزندتان در تکلم تاخیر داشته باشد می تواند نجات بخش باشد چون حتی اگر او در فهم کلمات مشکل داشته باشد باز هم می تواند ارتباط برقرار کند. بدین ترتیب تا زمانی که او مهارت کلامی را به تدریج کسب کند دچار حس درماندگی نخواهد شد.

هنگام یادگیری زبان، کودکان مانند اسفنج هستند و هر چیزی را مدام بشنوند یاد می گیرند. پس اگر می خواهید فرزندتان زبان انگلیسی بیاموزد باید به طور منظم در معرض آن زیان باشد. این به معنی یک ساعت در هفته نیست بلکه برخورد روزانه است. باید یک گل زیبا، سگی که پارس می کند و این که آیا می خواهد بیشتر بخورد را به انگلیسی بگویید.

زبان دیگری که برخی والدین در این سن به کودکشان می آموزند زبان اشاره است.

بیشتر کودکان اشاره کردن را قبل از حرف زدن یاد می گیرند. اشاره کردن ابزاری برای ارتباط برقرار کردن آنها است. بدین ترتیب احساس ناتوانی شان از این که مادر و پدر حرفشان را نمی فهمند کاهش می یابد. زبان اشاره شما را فقط سرگرم می کند. فرزندتان بسیار زیاد می فهمد و می داند که چه می خواهد به شما بگوید اما بدون زبان اشاره نمی تواند آن را بیان کند. این مساله تا ماه های آینده وجود دارد (تا سال دوم زندگی اش). او حتی پس از حرف زدن نیز به زبان اشاره ادامه خواهد داد چون اشاره کردن دایره ی لغاتش را افزایش می دهد، تا زمانی که ساز و کار گفتاری اش کامل شود.

چون دستان کودکتان مهارت بسیاری دارند او تا نه ماهگی نشانه های زیادی را یاد خواهد گرفت. شگرد این کار استفاده ی مداوم از اشاره هنگام صحبت کردن با او است. اگر شما وقتی که می خواهید از او بپرسید گرسنه است همیشه با نوک انگشتانتان لبانتان را لمس کنید، او اشاره به «غذا» را همراه با مفهوم گرسنگی یا در خواست غذا یا خواهد گرفت. و به زودی بدون این که لازم شود از او بپرسید، خودش خواهد توانست به شما بگوید گرسنه است!

فعالیت هایی برای تقویت رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه

رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه

برای تقویت رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه خود، با کودکتان گفتگو کنید! به غان و غون او پاسخ دهید. زمانی برای صحبت در اختیارش بگذارید و بعد به آنچه گفته است پاسخ دهید. درست مثل یک دوست خوب با او حرف بزنید. کاری که می کنید را به او نشان دهید، از او سوال بپرسید، و یک خاطره را شرح دهید. شنیدن زیر و بم مکالمه به او کمک می کند تا به همان ترتیب پاسخ دهد.

  انواع آوازها را برایش بخوانید، از لالایی و آهنگ هایی بچه گانه تا موسیقی پاپ و راک. اگر هر بار که کودکتان به آرام کردن نیاز دارد یک آهنگ مخصوص را برایش بخوانید او بزودی آن ا تشخیص می دهد و هر بار که آن را بشنود آرام می شود. این کار در خودرو به شما کمک می کند چون نمی توانید او را در آغوش بگیرید و آرامش کنید؛ آهنگتان را بخوانید تا ساکت شود و آرام بگیرد.

  برای تقویت و افزایش رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه خود، تا می توانید برای کودتان کتاب بخوانید. کتاب هایی با رنگ های درخشان و توضیحات ساده انتخاب کنید. او عاشق تماشای تصاویر کتاب خواهد شد و به داستان واکنش نشان خواهد داد. ممکن است به تصاویر کتاب اشاره کند یا داستان را با حرکات دست دنبال کند. هر روز دستکم ۲۰ دقیقه برای کودکتان کتاب بخوانید. درباره ی شکل ها توضیح دهید و برخی چیزها را در دو صفحه به او نشان دهید و اسم شان را بگویید. او عاشق کتاب خواندن با شما خواهد شد.

  وقتی به اعضای مختلف بدن فرزندتان اشاره می کنید با اسم آنها آهنگ بسازید مثل چشم، چشم، دو ابرو.

  برای تقویت رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه خود، اسم هر چیزی در اطراف کودکتان وجود دارد را بگویید. آدمها (مامان، بابا، بابا بزرگ)، حیوانات (گربه، اردکف خوک)، اشیاء (فنجان، کاسه، گل)، و اعضای بدن (انگشت، دهان، گوش).

  برای کودک سه تا شش ماهه خود داستان های خیالی تعریف کنید. این داستان ها کوتاه یا طولانی تا وقتی که با صدای شما گفته شوند کودکتان را شاد خواهندکرد.

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان شش تا نه ماهه

هوش عاطفی و اجتماعی کودکان ۶ تا ۹ ماه و بازی هایی برای تقویت آن

نکات مهم و فعالیت هایی برای رشد زبانی کودکان شش تا نه ماهه

مهمترین ویژگی های رشد جسمی نوزاد ۶ تا ۹ ماهه

غذا دادن به کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه

رنگ چشم کودکان به کی میره و چه موقع تغییر میکنه؟

اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانن

چرا کودکان هر چیزی را در دهانش می کنند و چه باید کرد؟

به گریه نوزاد پاسخ دهید، لوس نمی شود- چند راهکار برای آرام کردن

 

نظرات