رشد زبانی کودک 9 تا 12 ماهه

رشد زبانی کودک ۹ تا ۱۲ ماهه و تقویت آن با چند فعالیت

فرزندتان نخستین کلمه اش را خواهد گفت! آن چیست؟ هیچ کس نمی داند. نکته ای که درباره رشد زبانی و واژه های این سن وجود دارد این است که شما به طور کامل زبان دیگری را خواهید آموخت. اگر فرزندتان هر بار که به یک توپ یا پرنده اشاره می کند و می گوید «بوه» پس این «بوه» یک کلمه است. به احتمال زیاد مدتی طول می کشد تا شما متوجه شوید منظور او از «بوه»، پرنده است.

سعی کنید وقتی به کودکتان گوش می دهید سرعتتان را کم کنید. تکرار کردن آنچه او می گوید راهی برای اثبات این است که کلماتش را می فهمید. اگر نمی فهمید او چه می گوید از او بخواهید به آنچه می خواهد اشاره کند یا شما را به اتاقی که آن چیز در آنجا است ببرد. وقتی او متوجه شود به او گوش می دهید احساس شنیده شدن و درک شدن می کند.

در دوازده ماهگی بسیاری از کودکان «ماما» یا «بابا» به علاوه یک کلمه دیگر را می گویند. با این حال برخی کودکان در نه ماهگی حرف می زنند و دیگران در پانزده ماهگی. رشد زبانی همه کودکان دقیقا مانند هم نیست.

بسیاری از صداهای نخستین فرزندتان بی معنی به نظر می رسند. «او» و «ایی» که می شنوید، تلاش های او برای تقلید از کلماتی است که شنیده است. لازم است او مهات زیادی در کنترل بر عضلات لب ها و زبانش به دست بیاورد تا بتوانند صداهای خاصی را بگوید. ما معمولا کنترل حرکت ظریفی که برای ایجاد صدا توسط عضلات دهان لازم است را نادیده می گیریم که اشتباست.

اگرچه اکنون فرزندتان کلمات زیادی را نمی گوید اما درک مطلب او بهتر از چیزی است که فکرش را می کنید. درک او از کلمات شما بسیار فراتر از توانایی گفتاری ورشد زبانی او است. او خیلی از اسمها و فعلها را می فهمد و وقتی کلمات آشنا در مکالمه به گوشش می رسند ممکن است رویش را برگرداند تا گوش دهد. او با دقت به گفتگوی شما با دیگران گوش می دهد. او دوست دارد شما برایش حرف بزنید. حتی ممکن است با اشاره به پرسشتان پاسخ دهد. («مامان کجا است؟»)

چون فرزندتان بسیار زیاد می فهمد ولی نمی تواند منظورش را به وضوح بیان کند ممکن است به آسانی سرخورده شود. او چیزهای زیادی برای گفتن دارد وی نمی تواند کلمه را بگوید. الان بهترین وقت برای آموختن نوعی زبان اشاره به او است. اگر او بتواند به شما بگوید چه می خواهد یا چه نیاز دارد و فهمیده شود، سرخورده نخواهد شد.

خطر! اگر فرزندتان در این سن نمی تواند هیچ صدا یا کلمه نامفهومی را بگوید این مسئله را با یک پزشک و متخصص اطفال در میان بگذارید. همچنین کتاب خواندن برای فرزندتان به رشد زبان او کمک بسیاری می کند. هنگام خواندن کتاب به چیزهایی که در هر صفحه می بینید اشاره کنید و از او بخواهید آن ها ا نشان دهد.

از تلویزیون پرهیز کنید

کودکان زیر دو سال نباید به هیچ وجه تلویزیون نگاه کنند. خیره شدن به تلویزیون نه یک فعالیت اجتماعی و نه یک فعالیت دو سویه (تعامل) است، و فرزندتان به هر دوی آن ها (فعالیت اجتماعی و فعالیت دو سویه) برای پیشرفت تکلم نیاز دارد.

بازی ها و فعالیتهایی برای تقویت رشد زبانی و گفتاری کودکان ۹ تا ۱۲ ماه

به کلمات نامفهوم کودکتان جواب بدهید. با او سرگرم گفتگو شوید، قبل از جواب دادن به او فرصت دهید تا حرف بزند. با او درست مثل یک دوست نزدیک صحبت کنید. به او درباره روزی که گذراندید توضیح دهید، عکس های مجله را نشانش دهید، و از او سوال بپرسید.

آهنگ های مورد علاقه تان را برای کودکتان بخوانید. شاید او حتی جست و خیز کند.

برای فرزندتان کتاب بخوانید! بیست دقیقه یا بیشتر در هر روز را به زمانی اختصاص دهید که در آرامش برای او کتاب می خوانید. کتاب های خاصی را بارها و بارها برایش بخوانید تا او کلمات را یاد بگیرد و بداند در صفحه بعد منتظر چه چیزی باشد. کتاب های تازه برایش بخوانید تا ببینید چه چیزی توجهش را جلب می کند.

به تصاویر کتاب ها و مجلات اشاره کنید و آنها را برایش توضیح دهید. «آن یک پرنده آبی است» یا «این یک گاو است». از او سوالاتی بپرسید که فکر می کنید جوابشان را می داند. «اردک زرد کجا است؟»

هنگامی که چیزی می خرید به او توضیح دهید. «این یک سیب سرخ است و ما بعد از نهار آن را می خوریم». این جملات ارتباطی بین اشیاء و کلمات، و هم چنین بخش های متفاوت زندگی او برقراری می کنند (فروشگاه در برابر خانه).

وقتی او را حمام می کنید، در آغوش می گیرید، یا پوشکش را عوض می کنید اعضای مختلف بدنش را نام ببرید. از او بخواهید به عضوی که نام بردید اشاره کند. «شکمت کجا است؟» این فعالیت به رشد زبانی او کمک می کند.

موضوعات اطراف فرزندتان را نام ببرید. مثل آدم ها (مامان، بابا، عمو)، حیوانات (سگ، گربه، کبوتر)، و اشیاء (صندولی، کتاب، خودرو).

برای او قصه بگویید. لازم نیست این داستان ها پیچیده باشند، اما هر چه طولانی تر باشند بیشتر علاقه او را جلب می کنند. قصه گویی یکی از بهترین شیوه های رشد زبانی کودکان است

نظرات