رشد زبانی کودکان 5 تا 6 سال

رشد زبانی کودکان پیش دبستان (۵ تا ۶ سال)

مهمترین چیزی که باید در خصوص رشد زبانی کودکان پیش دبستان (۵ تا ۶ سال) بدانید این است که ممکن است در این سال دامنه واژگان فرزندتان دو برابر شود. تا قبل از پنچ سالگی احتمالا کودکتان ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه را می گوید! امسال او تقریباً این تعداد را دوبرابر می کند و ۴۰۰۰ واژه ی جدید را می آموزد. در صورت داشتن فرصت مناسب او می تواند هشت یا نه کلمه را در هر روز یاد بگیرد.

در توضیح بیشتر رشد زبانی کودکان پیش دبستان (۵ تا ۶ سال)  باید گفت که کودک در این سن می تواند معنی لغات آشنا را بگوید و اگر با کلمه ای ناآشنا بر خورد کرد معنی آن را می پرسد. ممکن است او به یک واژه نامه تخصصی درباره هر موضوعی که به آن علاقه مند است (گل ها، دایناسورها، پرندگان، ماشین های ساخت و ساز، حیوانات دریایی و غیره) علاقه نشان دهد. او هم اکنون در جستجوی دانستن است و مشتاق است همه چیز را بداند و یاد بگیرد.

نکته دیگر در خصوص رشد زبانی کودکان پیش دبستان (۵ تا ۶ سال) این است که کودکتان بهتر می تواند با نتیجه گیری از متن، معنی لغات ناآشنا را درک کند. ممکن است شمابگویید «اون پرنده آبی و سفید رو می بینی؟ مرغ ماهی خوار که کنار آب پیدا میشه ماهی های کوچک رو با شیرجه زدن تو آب شکار می کنه.»

شاید او تاکنون واژه مرغ ماهی خوار را نشنیده باشد ولی با توجه به توضیحی که در اختیارش گذاشتید احتمالا خواهد فهمید که همان اسم پرنده آبی و سفید است. او شروع به درک اصطلاحات رایج مانند «چهار چشمی بپا» و «سخت نگیر» می کند. او کلمه های هم قافیه را تشخیص می دهد پس احتمالا خواهید شنید «گاز با ساز، راز، باز هم قافیه است.» بسیاری از کلمه های هم قافیه ممکن است معنی خاصی نداشته باشند و شما می توانید با پیشنهاد کلمه های معنی دار هم قافیه به او کمک کنید.

در خصوص رشد زبانی کودکان پیش دبستان (۵ تا ۶ سال) باید به این موضوع هم اشاره کرد که فرزندتان هر روز واژه ها و اصطلاحات تازه ای را می آموزد. هر هفته دامنه واژگان او گسترده می شود و از کلمه های پیچیده تری استفاده می کند. اکنون جملات او دست کم شش کلمه دارند و او از حروف ربط “و”، “ولی”، و “سپس” ، برای طولانی تر کردن جمله اش استفاده می کند.

رشد زبانی کودکان یش دبستان

او هم چنین در بیشتر مواقع از افعال زمان های گذشته و آینده به درستی استفاده می کند. در جملات او قواعد دستوری به درستی رعایت می شوند و کلمات در جای درست قرار می گیرند.

کودکتان با سر هم کردن داستان و گفتن جوک و چیستان، لذت زبان را کشف می کند. او دوست دارد شعرهای کوتاه را از بر بخواند – برخی را خودش ساخته است و بعضی را نیز حفظ کرده است. او از اشعار قافیه دار خوشش می آید؛ در واقع ممکن است کتاب های با متن قافیه دار سرگرمی ویژه او در این زمان باشند. شاید او هنگام آواز خواندن برخی کلمات ترانه را از خودش بسازد – تا خنده دار شود یا فقط چون خوشش می آید این کار را بکند. او در این سن یک متفکر خلاق است و این را در رشد و نمو زبانی اش به خوبی می توان دید.

یک نکته برای رشد زبانی کودکان ۵ تا ۶ سال: به کودکتان کمک کنید خواندن را بیاموزد

با پدیدار شدن اشتیاق خواندن در فرزندتان، در بخش کودکان کتابخانه محله تان، کتاب های خواندن مخصوص نوآموزان را جستجو کنید. برای رشد زبانی کودکان ۵ تا ۶ سال خود، کتاب هایی را انتخاب کنید که در هر صفحه فقط چند کلمه دارند و از متن توضیحی مناسبی برخوردارند. ممکن است فرزندتان بتواند با کمی کمک از جانب شما بعضی قسمت های این کتاب ها را بخواند و با اینکار ، شما (و خودش!) را شگفت زده کند. موفقیت او موجب افزایش انگیزه اش برای یادگیری و پیشرفت می شود.

رشد زبانی کودکان پیش دبستان

شما یک کتابخوان نوآموز در کنارتان دارید. فرزندتان برخی واژگان را تشخیص می دهد، مثلا اسم خودش را، و هنگامی که آن ها را می بیند، می تواند «بخواند». او اغلب، اگر نگوییم همه، حروف الفبا را بلد است. با بهتر شدن قدرت حافظه اش اکنون زمان مناسبی برای یاد دادن صدای حروف است تا او هم زمان با آموختن خواندن، تلفظ درست را نیز بیاموزد. اما یادمان باشد که در آموزش حروف الفبا به کودکان نباید عجله کرد و در صورتی که با اصول و روش های آموزش حروف الفبا به کودکان آشنا نیستیم، از متخصصان و یا مربیان کودک کمک بگیریم.

در این سن ممکن است کودکتان بین داستان های خیالی یا آثار غیر داستانی یکی را ترجیح دهد. شاید هم به تناوب یکی را انتخاب کند. امکان دارد او به نویسنده خاصی علاقه مند شود.

پیشرفت مهارت های زبانی (مانند خواندن) منجر به مهارت در نوشتن می شود. ممکن است فرزندتان بتواند اسم خودش و برخی واژگان آشنا را بنویسد. هنگامی که او در این سن خواندن را آغاز می کند ممکن است از تلفظ های ابتکاری خودش استفاده کند، یا از شما بخواهد برخی واژگان را برایش تلفظ کنید. (با این که او تاکنون تلفظ این کلمه ها را نشنیده است، ممکن است در صورت تلفظ نادرست از شما بخواهد آن را درست تلفظ کنید چون به نظرش نادرست می آید.)

 

نظرات