رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله: ویژگی ها مهم و روشهای تقویت آن

رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله: ویژگی ها مهم و روشهای تقویت آن

در این مقاله ابتدا به مهمترین ویژگی های مربوط به رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله می پردازیم. سپس فعالیت و بازی هایی را پیشنهاد می دهیم که به تقویت رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله شما کمک می کند. با مهد کودکان همراه باشید.

کودک دو ساله تا سه ساله  شما بیشتر از آن چه می تواند بگوید می فهمد

کودک دو ساله تا سه ساله تان معنی ۵۰۰ تا ۷۰۰ واژه را می فهمد. تا دو و نیم سالگی او ۸۰۰ تا ۹۰۰ کلمه را می فهمد و تقریباً ۵۷۰ کلمه را می گوید. در دو سالگی او بسیاری از کلمات را می تواند بگوید و حتی چند جمله ی کوتاه را به زبان می آورد. وقتی او می خواهد با شما بیاید می گوید «بیا، من!» در سه سالگی جملات او از نظر دستور زبان درست هستند، «من هم می تونم بیام؟» یا «من هم می خوام بیام.»

هشدار!.‌ اگر فرزندتان دست کم پنجاه کلمه نمی گوید، از جملات دو کلمه ای استفاده نمی کند، یا دستورهای ساده را نمی فهمد، یا بسیاری از کارهایی که بلد بوده را نمی تواند انجام دهد، این موارد یا هر نگرانی دیگری درباره توانایی گفتاری او با پزشکش در میان بگذارید.

در این سال تلفظ فرزندتان بهتر می شود، اگرچه هنوز لازم است بعضی از کلمات او توسط شما یا دیگر مراقبانش «ترجمه» شوند. معمولاً در سه سالگی گویش او برای بیشتر بزرگسالان و دیگر کودکان قابل فهم است.

کودک دو ساله تا سه ساله تان اگر فرصت پیدا کند می تواند یک یا دو واژه جدید در هر روز یاد بگیرد. او بسیار آسان تر یاد می گیرد اگر بشنود بزرگسالی چیزی را می نامد و نیز هر کلمه ای را که زیاد بشنود تکرار می کند، و از گویش (آهنگ و لحن صدا) بزرگسالان تقلید می کند. وقتی چیزی برایش نامیده می شود او می تواند به خود آن یا تصویرش اشاره کند : «کفش قهوه ای کجا است؟»

کودک دو ساله تا سه ساله شما بسیاری از اعضای بدنش را می شناسد و اگر از او سوال شود آن ها را نشان می دهد. «گوشت کجا است؟» «اون یکی گوشت کجا است؟»، «زانوت کجا است؟»

کودک دو ساله تا سه ساله شما جملاتی که می شنود  را تقریباً می فهمد، و نام آدم های آشنا را می داند به علاوه، فرزندتان می تواند دستورهای یک مرحله ای مثل «لطفا کفشاتو مرتب کن» را انجام دهد و توضیحات ساده را می فهمد.

اگرچه کودک دو ساله تا سه ساله شما اکنون پر حرف تر از گذاشته است، ولی هنوز به حدی نرسیده است که بتواند کاملاً منظورش را بیان کند، به ویژه وقتی که ناراحت است. ممکن است او مایوس شود، قشقرق به پا کند، و نتواند به شما بگوید اشکال کجا است. تلاش کنید پرسش های بله خیر از او بپرسید و اسم احساس کنونی او را بگویید : «وای، می بینم که الان خیلی عصبانی هستی» یا «غمگین به نظر می رسی».

کودک دو ساله تا سه ساله شما خواندن را دوست دارد و شاید نوشتن را آغاز کند.

او به سنی رسیده ست که دوست دارد به کتاب ها نگاه کند و مطالب آن ها را بررسی کند. او واقعا از داستان ها، آوازها، ولالایی ها لذت می برد و ادامه جملات کتاب یا آوازهایی را که بلد است را خودش می گوید. او حتی یک آواز را تا ته می خواند. موقع کتاب خواندن او به احتمال زیاد به چیزی در کتاب اشاره می کند و می پرسد «اون چیه؟» کودک دو ساله تا سه ساله شما همچنین می تواند به سوالاتی که یک بزرگسال هنگام خواندن کتاب از او می پرسد جواب دهد.

رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله

اگرچه ممکن است کودکتان خیلی پرچانه باشد ولی احتمال آغاز کردن گفتگو با یک بزرگسال بجز پدر یا مادرش بعید است او هنوز خجالتی است و به والدینش سفت می چسبد، شاید به بزرگسالان کمی بی اعتماد باشد. با این که کودک دو ساله تا سه ساله شما در اغلب موارد به پرسش های بزرگسالان جواب می دهد، اما برخی مواقع شاید لازم شود شما به جایش پاسخ بدهید. با این حال، او خیلی زود خواهد توانست به تمام سوالات پاسخ دهد. پس وقتی دوست ندارد حرف بزند لازم نیست نگران شوید یا وادارش کنید پاسخ بدهد.

هنگامی که کودک دو ساله تا سه ساله شما احساس امنیت و راحتی کرد – وقتی که آماده باشد – خودش آن را انجام می دهد. تا انتهایی این سال ممکن است فرزندتان بتواند حرف اول نامش را بنویسد. او در هنگام توشتن به جای آن که فقط از دست و مچش استفاده کند از کل اندام فوقانی (از بازو به پایین استفاده می کند. (او همین کار را هنگام نقاشی کشیدن انجام می دهد.) حرفی که او می نویسد بسیار بزرگ هستند و یک حرف ممکن است کل صفحه را پر کند. اگر با هم آواز الفبا را خوانده باشید او تا پایان سال می تواند آن را به تنهایی بخواند، ولی نمی داند که این حروف همان نشانه هایی هستند که ما هنگام خواندن و نوشتن استفاده می کنیم. برای فهمیدن آن باید یک سال دیگر صبر کرد.

با در دسترس گذاشتن کاغذ، مداد، ماژیک، و مداد شمعی به پرورش خلاقیت کودک دو ساله تا سه ساله خود کمک کنید. ممکن است او در پایان این سال بتواند برخی حرف ها را بنویسد.

giphy - رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله: ویژگی ها مهم و روشهای تقویت آن

بازی های فعالیت هایی برای تقویت رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله

* برای رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله تان، بی وقفه برای او کتاب بخوانید! درباره آنچه در صفحه کتاب می بینید صحبت کنید. کتاب های آموزش الفبا بخوانید تا حروف را بشناسد.

* با جورچین های الفبایی و حروف آهنربایی یخچال، بازی کنید.

* برای رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله تان، با اویک شخص باهوش صحبت کنید. (همین طور هم هست !) بفهمید او چه دوست دارد و از چه چیزهایی بدش می آید. وقتی او با شما صحبت می کند کاملاً توجه کنید. به او گوش بدهید و بعد پاسخ دهید تا بداند حرفش را فهمیده اید.

* به آنچه می گوید جزئیاتی اضافه کنید. «تو درست می گی. اون یه دوچرخه است. اون یه دوچرخه قرمز و سیاهه. اون خیلی برق می زنه! »

* هنگام صبحت با کودک دو ساله تا سه ساله خود، به منظور الگوسازی، قواعد دستوری و تلفظ را رعایت کنید. او حرف زدن (و نوشتن) را شبیه شما یاد می گیرد.

* با گفتن جملات به صورت کامل به تقویت رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله تان کمک کنید. اگر او می پرسد «کتاب بیشتر؟» به او جواب بدهید «تو می خای یه کتاب دیگه بخونی باشه، بیا یکی دیگه برداریم.» ترتیب کلمات و تلفظ درست آنها را برایش شبیه سازی کنید.

* با یک تلفن اسباب بازی بازی کنید. به زودی کودک دو ساله تا سه ساله تان خواهد توانست به تلفن واقعی با مادر بزرگ و پدر بزرگش صحبت کند «سلام!» و «خداحافظ!»

رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله

* برای تقویت رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله تان برای او داستان تعریف کنید. درباره تجربیاتتان صحبت کنید یا داستان های خیالی بگویید که فرزندتان در آن نقش داشته باشد (باشند). شاید او از شما بخواهد آن داستان ها را بارها و بارها تکرار کنید.

* برای کودک دو ساله تا سه ساله خود، آواز بخوانید و به آهنگ گوش کنید. به زودی او هم آواز خواهد خواند!

* برای تقویت رشد زبانی کودک دو ساله تا سه ساله تان برای او ترانه و اشعار کودکانه بخوانید

* برای بازی فرزندتان عروسک خیمه شب بازی، عروسک، و حیوانات عروسکی تهیه کنید. از لباس های قدیمی کفش، کلاه های شل و ول، مواد بازیافتی برای درست کردن لباس مبدل و اثاثیه صحنه بازی نمایشی استفاده کنید. با استفاده از پتو و صندلی مخفی گاه درست کنید. با پاکت های کاغذی عروسک خیمه شب بازی درست کنید تا فرزندتان آن ها را با ماژیک، چسب، و کاغذ تزئین کند. می توانید با جوراب هم این کار را انجام دهید. تا او با دکمه، کاموا و نخ آن را تزئین کند. به او نشان دهید چطور این عروسک ها می توانند با هم یا با شما یا او حرف بزنند. یک نمایش عروسکی اجرا کنید.

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان ۲ تا ۳ ساله

هوش و خلاقیت کودکان ۲ تا ۳ ساله و چند بازی و فعالیت برای تقویت آن
ویژگی های رشد فیزیکی کودکان دو تا سه ساله و فعالیت هایی برای تقویت آن
ویژگی های رشد اجتماعی و عاطفی کودکان دو تا سه ساله و روشهای تقویت آن

نظرات