رشد زبانی کودک 18 ماهه تا 24 ماهه و فعالیتهایی برای افزایش رشد زبانی

رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه و فعالیتهایی برای افزایش رشد زبانی

مهمترین ویژگی ها مربوط به رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه چیست و چگونه می توان رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه را افزایش داد.

در این مقاله ابتدا با مهمترین ویژگی ها و خصوصیات مربوط به رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه آشنا می شوید . در ادامه فعالیت هایی پیشنهاد شده است که به شما والدین عزیز کمک می کند تا به رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود کمک کنید.

تا هیجده ماهگی ممکن است کودکتان بیش از پنجاه کلمه بگوید و بیش از ۲۰۰ کلمه بفهمد. در شش ماه آینده تلفظ او بهتر می شود و برای شما و دیگران بیشتر قابل درک می شود و کمتر لاز می شود آن چه او می گوید را برای دیگران «ترجمه» کنید.

خطر!‌ اگر تا هیجده ماهگی نمی توانید گفته های کودکتان را به راحتی بفهمید، اگر او کمتر از پانزده کلمه را می تواند بگوید، یا اگر نگرانی های دیگری درباره ی توانایی ها و رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود دارید نگرانی های تان را با یک گفتار درمانگر در میان بگذارید.

رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه بسیار بالا است. سرعت یادگیری لغات جدید او حیرت آور و گاهی تا چند کلمه در روز می رسد. گنجینه لغات اغلب دو ساله ها به بیش از ۲۰۰ کلمه می رسد و می توانند جملات ساده دو تا سه کلمه ای بگویند. هم چنین آن چه به او می گویید را بهتر می فهمد.

احتمالا کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه شما از این انفجار لغات خسته نخواهد شود. در روابط روزمره اش هر چه بیشتر ارتباط برقرار کند و هر چه بیشتر فهمیده شود کمتر خسته خواهد شد. اگر تاکنون برای برقراری ارتباط با او از زبان اشاره استفاده می کردید به آن ادامه دهید. در اختیار گذاردن چند راه ارتباطی برای او موجب می شود حتی در مواقعی که بسیار خسته یا بدخلق باشد هم بتواند منظورش را بیان کند.

کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه شما می تواند در خواست های ساده را انجام دهد. «ممکنه لطفا کفشاتو بیرون بذاری؟» «میشه اینو به بابا بدی؟». کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه شما اسامی اسباب بازی ها، آدم ها، و مکان های آشنا را تشخیص می دهد و حتی ممکن است از شما اسم برخی چیزها را بپرسد. شاید او به چیزی اشاره کند و بگوید «اون؟» اسم همه چیز را به او بگویید! هنگامی که او واژه تازه ای را می گوید شما تلفظ درست آن را تکرار کنید. «درخت، درسته، اون یه درخته.» به این ترتیب شما علاوه بر آموزش تلفظ درست، اعتماد به نفس و رشد زبانی کودک خود را نیز افزایش می دهید.

نه گفتن و ارتباط آن با رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه

بدانید که «نه» در زبان کودک نوپایتان همیشه به معنی «نه» نیست.

یکی از کاربردی ترین لغات یک کودک نوپا «نه» است. وقتی یک بزرگسال این لغت را بگوید فهمیدنش راحت است: منفی، به همین سادگی. اما «نه» فرزند نوپایتان متفاوت است. «نه» او به معنی استقلال و کنترل است و همیشه کاربرد منفی ندارد. به یاد بسپارسید که، درست مثل شما، او می خواهد بر دنیایش کنترل داشته باشد و توقع دارد محیط پیرامونش از قوانین و خواسته های او پیروی کند. هنگامی که او می گوید «نه» شاید منظورش «نمی خامش» نباشد بلکه «این جوری می خامش» باشد.

رشد زبانی کودک 18 ماهه تا 24 ماهه و فعالیتهایی برای افزایش رشد زبانی

وقتی فرزندتان می گوید «نه» از او نرنجید

به «نه» او به عنوان تقاضای استقلال و کنترل نگاه کنید که یک مرحله ی طبیعی در شد و نمو او است. «نه» را در ذهن تان با کلمات دیگری جایگزین کنید. به دلیل بار منفی کلمه «نه»، تقریباً همه به آن واکنش بدی نشان می دهند. اگر شما «نه» او را به کلمات دیگری ترجمه کنید مثل «مال من»، «من انجامش میدم»، یا «نه، ممنون، ترجیح میدم خودم انجامش بدم»، «ما هم می توانیم خیالپردازی کنیم؛ مگر نه؟» آنگاه او را بهتر درک می کنید و می دانید که او برای به دست آوردن استقلال تلاش می کند، درست همان طور که لازم است.

بگذارید فرض کنیم شما از کودک هیجده ماهه تان می پرسید که آیا باز هم ماکارونی می خواهد و او می گوید «نه». اما وقتی ماکارونی را از جلویش بر میدارید او شروع به گریه می کند. «نه» او به این معنی نبود که دیگر ماکارونی نمی خواهد. او داشت می گفت خودش می خواهد تصمیم بگیرد ولی شما متوجه نشدید. شاید او الان ماکرونی را نمی خواست ولی می خواست جلویش باشد تا بعداً از آن بخورد. یا شاید او می خواست کاسه اش را خودش پر کند و به شما «نه» گفت تا شما آن را پر نکنید.

بازی و فعالیت هایی برای تقویت رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه

* برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود، هر روز برای او کتاب بخوانید، چند بار در روز. وقتی باهم به کتاب نگاه می کنید درباره توضیحات آن گفتگو کنید. از فرزندتان بخواهید به شما بگوید چه می بیند. از او بخواهید برخی چیزها را در صفحه کتاب به شما نشان دهد. برایش کتاب های آموزش الفبا بخوانید تا مقدمات آموزش الفبا پایه ریزی شود.

* همان طور که کارهای روزمره تان را انجام می دهید، به او توضیح دهید دارید چه می کنید. این کار به برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه شما بسیار مفید است.

* با فرزندتان مثل یک آدم باهوش برخورد کنید. (همین طور هم هست!) با او هشیارانه گفتگو کنید. نظر او، آنچه دوست دارد یا از آن بدش می آید را بپرسید. وقتی او با شما حرف می زند با دقت گوش کنید و طوری جواب بدهید که مشخص شود حرفش را فهمیده آید. آنچه او می گوید را تکرار کنید تا تلفظ درست و مهارت خوب گوش دادن را یاد بگیرد.

* برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود، وقتی با او حرف می زنید قواعد دستور زبان را رعایت کنید. او حرف زدن (و نوشتن) را از شما می آموزد.

* با گفتن جملات کامل به افزایش قدرت تکلم او کمک کنید. اگر او می گوید «موز بیشتر؟» شما بگویید «تو موز بیشتری می خواهی.» ترتیب و تلفظ درست کلمات را به او یاد بدهید.

* برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود، با یک تلفن اسباب بازی بازی کنید. به زودی کودکتان مکالمه درست تلفنی را یاد می گیرد. «سلام.» (مکث) «خوب » (مکث) «بای بای!»

* برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود،  برای او قصه بگویید. می توانید یکی از تجربیاتتان را بازگو کنید یا داستان هایی تعریف کنید که فرزندتان در آن نقش اول را داشته باشد یعنی جای شخصیت اصلی داستان باشد

* برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود، آواز بخوانید و با همدیگر به موسیقی گوش کنید. فرزند نوپایتان به زودی خودش آواز خواهد خواند!

* برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه خود، کتاب هایی بخوانید که آهنگین باشند یا حاوی اشعار کودکانه باشند.

* برای کودکتان عروسک، عروسک خیمه شب بازی، عروسک حیوانات تهیه کنید. هم چنین از موادی مثل روسری، کلاه، لباس های کهنه، کفش، مواد بازیافتی به عنوان وسایل صحنه ی نمایش تخیلی و مثلا از پتو برای ساختن قلعه استفاده کنید. یا پاکت های کاغذی نشان دار، کاغذ، و چسب یا جوراب های دگمه دار، کاموا و نخ عروسک های خیمه شب بازی درست کنید به او نشان بدهید چطور عروسک های خیمه شب بازی می توانند با خودشان یا شما یا او صحبت کنند. یک نمای عروسکی اجرا کنید. این بازی ها برای رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه شما بسیار مفید است.

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان ۱۸ تا ۲۴ ماهه

هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه و افزایش آن با چند فعالیت ساده
همه چیز درباره رشد جسمی کودکان نوپا ۱۸ تا ۲۴ ماهه
شناخت و تقویت ویژگی های رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۸ تا ۲۴ ماهه

نظرات