نوزاد یک ماهه تا دو ماهه: ویژگی های مهم رشدی و چند فعالیت مفید

رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه و فعالیت هایی برای تقویت آن

ممکن است صحبت کردن درباره رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه عجیب به نظر برسد ولی ارتباط برقرار کردن بخش بزرگی از پیشرفت هوش نوزادتان را تشکیل می دهد. در چند ماه نخست او شروع به غان و غون کردن می کند و حالت و آهنگ صدایش همچون بالا و پایین شدن صدا هنگام گفتن یک جمله شکل می گیرد. سعی کنید این صداها را برایش تقلید کنید. این ابتدایی ترین شکل مکالمه است که در آن شخصی چیزی می گوید و دیگری پاسخ می دهد.

نکته مهم در خصوص رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه این است که در این مرحله ابتدایی، گفتار نوزادتان به صورت گریه شکل می گیرد. با رشد نوزاد این نحوه برقراری ارتباط پیچیده تر خواهد شد و او می آموزد که به منظور بر آورده شدن نیازهای متفاوت به طور متفاوتی گریه کند. تنها روشی که کودکان صفر تا سه ماهه به کمک آن می توانند به شما بگویند اشکالی وجود دارد، گریه کردن است.
با پاسخ مستمر به او در هر بار که گریه می کند شما او را تشویق به برقراری ارتباط می کنید (به گریه نوزاد پاسخ دهید، لوس نمی شود. شما نمی توانید یک نوزاد را بدعادت کنید!). شما به او نشان می دهید که آنجا و پیش او هستید تا هرگونه اشکال را برطرف کنید و نیازهایش را بر آورده سازید.

نوزادتان خواهد آموخت که در پاسخ به نیازهای گوناگون به نحوه ی متفاوت و با صدای متفاوتی گریه کند. در ابتدا ممکن است تشخیص نوع گریه نوزاد دشوار باشد اما با گذشت زمان خواهید توانست گریه گرسنگی، خستگی، درد، و ترس او را از هم تشخیص دهید.

آن هنگام که نوزادتان با گریه های متنوع نیازهای گوناگون خود را اعلام می کند شما نیز بهتر خواهید توانست آنها را برآورده کنید. برای رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه خود، هنگامی که پوشکش را عوض می کنید، برای خرید او را با خود بیرون می برید، یا برای قدم زدن به پارک می روید برایش یک ریز حرف بزنید. با او درست مثل یک بزرگسال صحبت کنید، برنامه هایتان را به او شرح دهید، یک لانه ی پرنده را به او نشان دهید، و از او سوال بپرسید. او از شما، زیر و بم گفتار را خواهد آموخت و با گذشت زمان همانطور به شما جواب خواهد داد.

نکته: تقدیر بر این است که نوزاد در آغوش شما باشد

کودکتان را هر چه می توانید، یا هر اندازه که او می خواهد در آغوش بگیرید. نگران نباشید که بغل کردن او بیش از حد باشد. او ۹ ماه درون بدن شما بوده است و به طور غریزی خواهان داشتن تماس با بدن شما است. ضربان قلب شما، بوی بدن شما، حرکات و صدایتان به او آرامش می بخشند و او احساس امنیت خواهد کرد. بسیاری از نوزادان دوست ندارند از آغوش جدا شوند. آنها در آغوش مادر یا پدر شادترند، کمتر گریه می کنند، و بهتر می خوابند. آغوش بند و دیگر وسایل کمکی حمل شیر خواران به همین منظور طراحی شده اند تا هر اندازه که می خواهید فرزندتان را در آغوش بگیرید و همزمان دستانتان آزاد باشند تا بتوانید به کارهایتان بپردازید.

 

فعالیت هایی برای رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه

برای نوزادتان آواز بخوانید، هر آوازی که دوست دارید. این آواز می تواند یک لالایی، ترانه ی کودکان، آهنگ معروف، ترانه محلی، یا موسیقی راک باشد. اگر هر بار که نوزادتان بی قرار است شما همان آهنگ را تکرار کنید او خواهد فهمید و بزودی آرام خواهد شد. وقتی رانندگی می کنید و نمی توانید رویتان را به طرفش برگردانید می توانید برایش آواز بخوانید تا آرام شود.

♥ برای رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه خود، برای آنها کتاب بخوانید. او عاشق گوش دادن به صدای شما خواهد شد. برایش کتاب های مصور با رنگ های شاد و دارای تنوع و تضاد رنگ ها و طرح ها بخرید. او همزمان با بزرگ شدن از نگاه کردن به عکس ها لذت خواهد برد.

رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه

♥ وقتی قسمت های مختلف بدن نوزادتان مثل بینی، انگشتان، و ناف را لمس می کنید اسم آنها را به صورت آهنگین تکرار کنید. مانند «چشم، چشم ، دو ابرو». همین فعالیت به ظاهر ساده نقش مهمی در رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه شما دارد

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان صفر تا سه ماهه

رشد اجتماعی و عاطفی نوزاد صفر تا سه ماهه: ابعاد و ویژگی ها
هوش نوزدان در سه ماه اول تولد
رشد جسمی کودکان صفر تا سه ماهه
فعالیت هایی برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه
معاینات دوره ای نوزادان در سه ماه اول تولد

نظرات