فواید و اصول نگهداری از حیوانات در مهد کودک

فواید و اصول نگهداری از حیوانات در مهد کودک

فضای باز در هر مهد کودک بهترین مکان برای مشاهده، مراقبت و نگهداری از حیوانات است. در ادامه ابتدا به فواید نگهداری از حیوانات در مهد کودک اشاره خواهیم کرد و بعد از آن به نکات و اصول مهم در مراقبت و نگهداری از حیوانات در مهد کودک می پردازیم. با مهد کودکان همراه باشید.

 

فواید نگهداری از حیوانات در مهد کودک

نگهداری از حیوانات اهلی فرصت مراقبت و احساس مسئولیت در برابر آنها را بر می انگیزد. در واقع نگهداری از حیوانات مثل خرگوش و جوجه یا هر نوع پرنده این فرصت را فراهم می کند که کودکان از حیوانات مراقبت و در قبال آنها احساس مسئولیت کنند.

کودکان از طریق مشاهده، مراقبت و نگهداری از حیوانات می توانند رشد، تغییرات و عادت های حیوانات اهلی را مشاهده و پی گیری کنند.

کودکان از طریق مشاهده، مراقبت و نگهداری از حیوانات می توانند درباره تولد، سبک های گوناگون زندگی، حتی گاهی اوقات درباره چگونگی مرگ و میر جانوران مطالبی را بیاموزند؛ اگرچه ممکن است برای لمس، حفظ و حراست و ناز و نوازش کردن، بدون اینکه به آنها صدمه ای بزنند به راهنمایی های شما نیاز داشته باشند.

فواید و اصول نگهداری از حیوانات در مهد کودک

نکات و اصول مهم در مراقبت و نگهداری از حیوانات در مهد کودک

بچه ها در سال های اولیه کودکی می توانند از خرگوش، جوجه، گنجشک، کبوتر و طوطی که از حیوانات خانگی هستند مراقبت و نگهداری کنند. در مورد نگهداری جانوران نامتعارف مانند مارمولک (بزمچه) و همچنین کرم ها یا مارهای آبی که ممکن است بیماری زا باشند احتیاط کنید. پیش از آنکه جانوران دست آموز را به مهدکودک بیاورید، شرایط و الزامات نگهداری از حیوانات را بررسی کنید و نسبت به بهداشتی بودن امر، اطمینان حاصل کنید.

قفس حیوانات خانگی باید آن قدر بزرگ باشد که هنگام حرکت و جنب و جوش، صدمه نبینند و بتوانند درون قفس به راحتی حرکت کنند. قفس ها به طور مستمر باید تمیز شوند. موقعیت قرار گرفتن قفس حائز اهمیت است؛ زیرا حیوانات باید در مقابل آب و هوا و جانوران دیگر در امان باشند. اگر هنگام شب در فضای باز هستند و مراقب ندارند، بعضی اوقات نگهداری از حیوانات در داخل قفس بهترین گزینه است.

فواید و اصول نگهداری از حیوانات در مهد کودک

به یاد داشته باشید که چنانچه به این جانوران غذایی داده شود که با رژیم غذایی آنها سازگار نیست، بیمار می شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم به ظرف های ویژه غذای آنها برچسب زده شود تا کودکان از نوع غذای آنها و اینکه چه غذاهایی را می توانند تناول کنند، آگاه باشند.

کرم ها در زمره حیوانات خانگی به شمار نمی آیند، اما اگر مزرعه یا محفظه کوچک برای کرم ها تهیه کنید، کودکان می توانند مراقبت از آنها را یاد بگیرند. راهی ساده برای این کار کشیدن نرده یا ریسمان به دور محل انباشت کود است؛ جایی که کرم ها می توانند به حیات خود ادامه دهند، و به راحتی می توان آنها را مشاهده کرد. چنانچه باغچه ای ندارید و فضای بیرون شما کاملا سخت و سفت است، استفاده از یک آکواریوم بزرگ و قدیمی جای خوبی برای زندگی کرم هاست. به هرحال، کودکان می توانند کرم ها را با خوراندن بازمانده های میوه و سبزیجات تغذیه کنند و متوجه شوند که این کرم ها چگونه این خوراکی ها را به خاک بارور تبدیل می کنند.

فواید و اصول نگهداری از حیوانات در مهد کودک

در بسیاری از مواقع، طبیعت این نیازهای بازی کودکان در فضای آزاد را کمابیش تامین می کند؛ بنابراین می توان برنامه ها را براساس آنچه در طبیعت وجود دارد، تنظیم کرد و تمهیداتی اندیشید که موجودات محیط زیست به محل مورد نظر کشانده شوند. برای مثال، با تمهیدات ذکر شده در زیر می توان پرندگان را به محیط بیرون از ساختمان جذب کرد:

در صورت امکان در فضای بیرون و نیز نزدیک کلاس «دان خوری» بیاویزید تا کودکان کلاس، چه در داخل و چه در فضای بیرون بتوانند پرندگان را از نزدیک مشاهده کنند و مطمئن شوید که ظرف های دان خوری از دانه پر است.

فواید و اصول نگهداری از حیوانات در مهد کودک

برای پرندگان لانه بسازید.

برای دسترسی پرندگان به آب، گلدانی بزرگ را سرو ته کنید و روی آن یک ظرف بزرگ پر از آب بگذارید.

بوته زارهای گوناگون از جمله بوته زار توت بکارید تا پرندگان جذب آن شوند.

خرت و پرت هایی در فضای باز بگذارید تا پرندگان با استفاده از آنها برای خودشان بتوانند لانه درست کنند مثل: ترکه های درخت، کاه، نخ و نوار.

وقتی که پرندگان وارد منطقه بازی می شوند، کودکان می توانند آنها را مشاهده کنند و درباره آنها چیزهایی بیاموزند. به این ترتیب، کودکان در می یابند که وسائلی که فراهم شده است، موجب جلب و جذب پرندگان افزوده می شود. پرندگان با مشاهده اشیاء که در محیط بازی قرار دارد برای خودشان لانه می سازند. چنانچه تصویر و رهنمودها و علائم راهنمایی در منطقه وجود داشته باشد، کودکان می توانند هویت پرندگان مهمان را شناسایی و درباره آنها اطلاعاتی کسب کنند. آنها همچنین مطالب بیشتری را درباره پرندگان می توانند در اینترنت بیابند.

فواید و اصول نگهداری از حیوانات در مهد کودک

کودکان همچنین می توانند با استفاده از ابزار و وسائل تحقیق و پژوهش از قبیل: ذره بین، دوربین و متراژ، تصویر آنچه را می بینند بکشند و کشفیات خود را مستند کنند. کیسه های پلاستیکی چسب دار را در اختیار کودکان بگذارید تا بتوانند مجموعه های گردآوری شده خود را در آنها نگهدارند.

 

نظرات