کودکان 2 تا 3 ساله

هوش و خلاقیت کودکان ۲ تا ۳ ساله و چند بازی و فعالیت برای تقویت آن

در این مقاله ضمن بررسی هوش و خلاقیت کودکان ۲ تا ۳ ساله، فعالیت هایی را به شما معرفی می کنیم که به کمک آنها می توانید هوش و خلاقیت کودکان ۲ تا ۳ ساله خود را تقویت کنید

کودکان ۲ تا ۳ ساله عاشق یادگیری و حل کردن مسائل هستند.

فرزنده ۲ تا ۳ ساله شما اکنون بهتر می تواند بر روی یک کار تمرکز کند، به ویژه فعالیتی که علاقه داد بارها و بارها آن را تکرار کند، مثل خواندن کتابی که دوست دارد، غلتاندن یک توپ به عقب و جلو با مادر و پدر یا خواهر و برادر، یا روی هم چیدن و خراب کردن مکعب ها. او هم چنین در مرحله ای است که می خواهد یاد بگیرد چطور از اشیاء استفاده کند. او می خواهد خودش کار را انجام دهد، و می خواهد شما به او نشان دهید چطور خود او می تواند کار را انجام بدهد. وقتی او کار جدیدیی را یاد گرفت مهارتش را بارها و بارها به کار خواهد گرفت تا در آن استاد شود. برای این که آدم خودش باشد (مستقل باشد)، او دوست دارد خودش تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهد

یکی از ویژگیهای تازه کودکان ۲ تا ۳ ساله این است که آنها برخلاف سال گذشته، برای حل مسائل از آزمون و خطا استفاده می کنند. اکنون فرزند شما به جای آن که برای حل یک مشکل، همان راه حل قدیمی که به آن عادت داشت را تکرار کند با خلاقیت بیشتر سعی می کند چند راه متفاوت را آزمایش کند. او اکنون می فهمد که اشیاء به سادگی ناپدید نمی شوند، و او می تواند آن ها را که شما زیر چند پتو پنهان کرده اید، پیدا کند. او تا پیدا کردن آن ها به جستجو ادامه می دهد! این راه حل او پاداش پشتکار او است.

همچنین کودکان ۲ تا ۳ ساله همان قدر که به جستجوی محیط اطرافشان علاقه دارند، دوست دارند مسئله حل کنند. کودکتان یک دانشمند بالفطره است و به جستجوی پاسخ می پردازد یعنی حقیقت. با گذشت این سال ممکن است او پرسیدن سوالاتی درباره آن چه می بیند می شنود، و تجربه می کند را با «چرا»، «چطور»، و «چی» آغاز کند. او انبوهی از اطلاعات را برای استفاده فوری و آینده به مغزش وارد می کند.

پیج مهد کودکان/ کلیک کنید

 خلاقیت در کودکان ۲ تا ۳ ساله

خلاقیت کودکتان پیشرفت می کند. در دو سالگی احتمالا کودکتان رنگ ها را می شناسد. در این سال او همچنین طبقه بندی اشیاء را با نسبت دادن صفت هایی مثل بزرگ، کوچک، نرم، و سفت به آنها آغاز می کند. احتمالاً او حتی اشیاء را با شکل و رنگ طبقه بندی می کند.

در مورد رنگ ها، طی سال آینده نقاشی های کودکتان سنجیده تر خواهد شد و او اشیاء را به شکلی قابل تشخیص تری نقاشی خواهد کرد. در سه سالگی او می تواند دایره، و احتمالا صورت را بکشد. در این سال توان خلاقیت او تا مرزهای بازی تخیلی می رسد.

فعالیت هایی برای تقویت توانایی ذهنی کودکان ۲ تا ۳ ساله

برای تقویت توانایی ذهنی کودکان ۲ تا ۳ ساله خود، با همدیگر جورچین ها ساده انجام دهید و بگذارید او بدون نیاز به کمک شما آن را مرتب کند.

با فرزندتان بازی مرتب کردن اشکال انجام دهید اشکال و رنگ های قطعات را هر بار که بازی می کنید نام ببرید.

از کودکتان بخواهید صداهایی که می شنود را نام ببرد : پرندگان، هواپیما، برق ماشین، غیره

یک جستجوی آهنگین با نشانه های ساده بسازید مثل «اونجا کجاست که تو همش می خندی و بابا روت آب می ریزه؟ (حمام!)»

برای تقویت توانایی ذهنی کودکان ۲ تا ۳ ساله خود تا می توانید به آنها گزینه پیشنهاد کنید : «آیا سیب دوست داری یا آب انگور؟» «شلوار آبیت رو می پوشی یا سبز رو؟» «این کتابو بخونیم یا او یکی رو؟»

آهنگ الفبا و کتاب های الفبا بخوانید. مانند نمونه زیر

برای تقویت توانایی ذهنی کودکان ۲ تا ۳ ساله خود، اعداد و شمردن را تمرین کنید. کتاب های شمارش را بخوانید. تعداد بیسکویت های درون کاسه را بشمارید. تعداد موزهای یک خوشه را بشمارید. تعداد حشرات موجود در تصویر را بشمارید.

در تمام طول روز درباره شکل ها، رنگ ها، و تعداد صحبت کنید. «فقط یه دونه لیموی زرد واسمون مونده.» «بیا بلوز آبیتو پیدا کنیم.». این فعالیت های به ظاهر ساده نقش مهمی در تقویت هوش و توانایی ذهنی کودکان ۲ تا ۳ ساله بازی می کند.

برای کودکتان کتاب بخوانید! در این سن او اطلاعات بسیاری را یاد می گیرد و در مغزش دسته بندی می کند. برایش داستان یا کتاب های غیر تخیلی درباره موضوعات مورد علاقه اش، مثل موتورهای احتراقی یا عنکبوت ها بخوانید. با هم به کتابخانه بروید تا کتاب هایی که او دوست دارد را انتخاب کنید. او متن کتاب هایی ک ه شما بارها و بارها برایش خوانده اید را حفظ می کند.

برای تقویت توانایی ذهنی کودکان ۲ تا ۳ ساله  خود همراه با فرزندتان آواز بخوانید و هر وقت که می توانید موسیقی گوش کنید (پژوهش ها نشان می دهد که موسیقی می توند هوش کودکان خردسال را به طور چشمگیری افزایش دهد). آهنگ هایی را انتخاب کنید که با شنیدن چندین باره آن ها مشکلی نداشته باشید. او شروع به آواز خواندن می کند و ممکن است گاهی بتوانید بفهمید چه می خواند!

با پر کردن مکان بازی فرزندتان با قطعات خانه سازی، حیوانات عروسکی، حیوانات چوبی، و مواد نمایش تخیلی مثل کلاه، لباس های قدیمی، کفش، پتو برای قلعه سازی، و هر چه به ذهنتان می رسد، او را به بازی های تخیلی تشویق کنید. گاهی وقت ها به دنیای خیالی اش وارد شوید تا بفهمید فرزندتان چه فکر می کند و چه حسی دارد. از دستورات و قوانین بازی او پیروی کنید؛ سعی نکنید آنها را عوض یا اصلاح کنید.

با استفاده از جعبه های خالی، میوه های پلاستیکی و وسایل خانه داری، یک مغازه بقالی برپا کنید. از کودکتان بپرسید دوست دارد صندوق دار باشد یا مشتری – و بعد نقش تان را عوض کنید.

giphy - هوش و خلاقیت کودکان 2 تا 3 ساله و چند بازی و فعالیت برای تقویت آن

 

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان ۲ تا ۳ ساله

رشد زبانی کودکان دو ساله تا سه ساله و روش های برای تقویت ان
ویژگی های رشد فیزیکی کودکان دو تا سه ساله و فعالیت هایی برای تقویت آن
ویژگی های رشد اجتماعی و عاطفی کودکان دو تا سه ساله و روشهای تقویت آن

 

نظرات