هوش کودک 18 تا 24 ماهه و افزایش آن با چند فعالیت ساده

هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه و افزایش آن با چند فعالیت ساده

در این مقاله قصد داریم تا ویژگی های هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه را برای شما توضیح دادیم و در ادامه فعالیت هایی را معرفی میکنیم که انجام آن با کودک خود می توانید به تقویت و افزایش هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود کمک کنید

برای فرزندتان کتاب بخوانید تا ذهنش پرورش یابد

کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه ، کتاب ها از محدوده ی اسباب بازی های جویدنی خارج می شوند و به وسایل انتقال اطلاعات می پیوندند. کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه شما دیگر آن ها را نمی خورد؛ بلکه آن ها را نگه می دارد و صفحه ها را به درستی ورق می زند. اگر کتابی را سروته به دست کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه بدهید او آنرا درست به دست می گیرد چون می داند که آدم ها و حیوانات قرار نیست روی سرشان بایستند.

کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه عاشق تماشای کتاب ها می شود! او را با انبوه کتاب های مصور بزرگ و شاد و دارای کلمات کم و صفحات سنگین که خودش بتواند ورق بزند سرگرم کنید. برنامه ی منظمی برای بازدید از کتابخانه ی محلی تان تنظیم کنید تا بتوانید انواع کتاب های جالب را بدون نگرانی از هزینه شان به او نشان دهید. نهایت سعی تان را بکنید تا بتوانید دست کم بیست دقیقه در هر روز برایش کتاب بخوانید و بدین ترتیب عشق به کتاب و مطالعه را در او ایجاد خواهید کرد.

نکته: «سیب کجاست؟ اسب کجاست؟»

آیا می دانید کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه شما الان می تواند شکل های موجود در صفحات کتاب را تشخیص بدهد؟ همچنین او ممکن است برخی کتاب ها را آن قدر خوب بشناسد که کارهایی که آن به تصویر کشیده اند یا توضیح داده اند، مثل برس زدن موها یا دست تکان دادن برای خداحافظی را خود به خود انجام دهد.

هوش کودک 18 تا 24 ماهه و افزایش آن با چند فعالیت ساده

کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه شما می تواند در آینه نگاه کند و به شما بگوید چه می بیند

کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه شما عاشق تماشای خودش در آینه است. تا پیش از این واکنش کودکتان به تصویرش در آینه به گونه ای بود که انگار کودک «دیگری» درآینه وجود دارد و دستش را دراز می کرد تا آن کودک را لمس کند. اما در این سن فرزندتان می فهمد تصویری که درآینه می بیند خود او است! پس اگر او در آینه بییند به صورتش غذا چسبیده است به جای آن که سعی کند صورت کودک درون آینه را پاک کند دستش را به صورتش می کشد تا آن را تمیز کند. در صورت امکان یک آینه در پایین دیوار نصب کنید تا کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه شما هنگام بازی یا حرکت در اتاق خودش را ببیند.

ممکن است در حال حاضر کار مورد علاقه ی فرزندتان نشان دادن اعضای بدن باشد. شاید او در حالیکه به بینی شما اشاره می کند به طرف تان بیاید و بگوید «دماغ». اگر از او بپرسید «دماغت کجاست؟» او بینی اش را لمس می کند و می گوید «دماغ». هم چنین می توانید از آینه به عنوان ابزاری برای آموزش اعضای بدن استفاده کنید. وقتی از او می پرسید «دماغ من کجاست؟» او با نگاه کردن در آینه می بیند که بینی شما را لمس می کند. اما او به یک آینه نیاز دارد تا بتواند بینی اش را هم ببیند و هم لمس کند. هم چنین آینه به او امکان مقایسه ی گوش ها، چشم ها، دندان های خودش را با مادر، پدر، خواهر و برادران و غیره می دهد.

فرزندتان می تواند محاسبات ساده را انجام دهد و الگوها را تشخیص دهد

کوچولوی شما در حال درک مفاهیم ساده و پایه ریاضی یک، دو، و بیشتر است. او می فهمد که یک به معنی یک جسم تنها است و دو یعنی یکی دیگر کنارش هست. معنی ساده ی بیشتر هم گروه بزرگی از اجسام است. هم چنین شاید او بتواند تا حدی بشمارد یا دستکم بداند چه موقع تمام چیزهای که می خواهد را دارد. ما کودکی را در این سن می شناسیم که باید تمام پنج پستانکش را هنگام خواب داشته باشد. اگر یکی از آن ها نباشد او می فهمد که همه ی آن ها نیستند و می پرسد «همه؟» اگرچه در این سن معدودی قادر به «شمردن» از یک تا ده هستند آن چه ایشان در واقع انجام می دهند شمردن واقعی نیست بلکه بیشتر حفظ کردن است مل حفظ کردن کلمات یک ترانه.

کودک نوپایتان می تواند الگوهایی مثل روال عادی زندگی روزمره را تشخیص دهد. بابا بعد از خوردن صبحانه به سر کار می رود و قبل از شام به خانه بر می گردد. قبل از خواب شب دندان ها را مسواک می زنیم، پیژامه می پوشیم، و کتاب می خوانیم. الگوهای دیگری که او به آن ها توجه می کند رنگ، اندازه، و شکل هستند. برای مثال، این مکعب ها مثل هم هستند چون همگی چهار گوش یا قهوه ای هستند. تشخیص الگوها به ما کمک می کند. دنیای مان را بفهمیم و نظمش را درک کنیم.

ممکن است حس شوخ طبعی فرزندتان در این سن آشکار شود. با افزایش توان تشخیص الگوها، او می فهمد چه وقت بعضی چیزها سر جای شان نیستند. او به رفتار احمقانه ای مثل تلاش برای برس کشیدن موهایش با مسواک می خندد. شما می توانید از این به منظور پرت کردن خواس او در برخی شرایط استفاده کنید. عوض کردن پوشک او خنده دارتر و با تنش کمتری همراه خواهد شد اگر شلوار کودک نوپایتان را روی سرتان بکشید!

نکته: کودکتان عاشق انتخاب کردن در خواروبارفروشی است. این بهترین زمان برای تمرین شمردن و رنگ ها است. «چند تا موز زرد روی میز هست؟»

فعالیت و بازی هایی برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود، جورچین (پازل) های ساده با او مرتب کنید و اجازه دهید خودش به تنهایی آن را انجام دهد.

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود،  با همدیگر بازی مرتب کردن شکل ها را انجام دهید. درباره شکل حرف بزنید و اسم و رنگ هر قطعه را بار که بازی می کنید بگویید.

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود، از او بخواهید صداهایی که می شنود را شناسایی کند : کوبیدن ضربه به در، صدای ماشین ظرفشویی، پارس سگ، خودروی آتش نشانی و غیره.

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود، تا می توانید از او سوال های دو گزینه ای بپرسید : «آب پرتقال می خوری یا آب سیب؟» «پیراهن قرمزت رو می پوشی یا زرد رو؟» «کتاب شب بخیر مهتاب رو بخونیم یا دیکه نه اسب آبی؟» . این کار در برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه بسیار مفید است.

* آهنگ الفبا را بخوانید، و کتاب هایی بخوانید که حروف الفبا در ان هر بر جسته تر باشند. مانند نمونه زیر.

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود، همه چیز را بشمارید! چند سیب در میوه فروشی می خرید. کتاب های روی قفسه را بشمارید. تعداد پروانه های موجود در یک صفحه کتاب را بشمارید.

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود،  درباره شکل ها، رنگ ها، و تعداد همه روز صحبت کنید. «اون یه پوشک مربعی آبی یه.» «فقط یه موز داریم.» «بیا پیژامه ی صورتی تو رو پیدا کنیم.»

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود، برای او کتاب بخوانید. برایش داستان یا کتاب های غیر تخیلی درباره ی موضوعات مورد علاقه اش بخوانید. با هم به کتابخانه بروید تا کتاب هایی که دوست دارد را امانت بگیرید. با تکرار کردن چند باره ی متن کتاب ها او شروع به حفظ کردن آن ها می کند. درباره ی شکل ها حرف بزنید و از او بخواهید توپ سبز یا دماغ سیاه رنگ گوسفند را نشان بدهد. گیرایی اطلاعات او د این سن فوق العاده است.

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود،  همراه با فرزندتان اشعار کودکانه را از بر بخوانید.

* برای تقویت هوش کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه خود،  با همدیگر آواز بخوانید. در خانه و هنگام رانندگی به موسیقی گوش بدهید. آهنگ هایی را انتخاب کنید که از شنیدن چند باره ی آن ها خسته نشوید. ممکن است با تشخیص آهنگ او شروع به همراهی کند و شاید بتوانید گاهی وقت ها بفهمید چه می خواند!

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان ۱۸ تا ۲۴ ماهه

همه چیز درباره رشد جسمی کودکان نوپا ۱۸ تا ۲۴ ماهه
شناخت و تقویت ویژگی های رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۸ تا ۲۴ ماهه
رشد زبانی کودک ۱۸ ماهه تا ۲۴ ماهه و فعالیتهایی برای تقویت آن

نظرات