نوزاد1 - هوش نوزدان در سه ماه اول تولد

هوش نوزدان در سه ماه اول تولد

در گذشته تصور بر این بود که نوزادان مانند یک لوح خالی هستند، یا آن چنان که از ارسطو عقیده داشت لوح سفید هستند. در واقع، هوش نوزادان در سه ماه اول تولد حتی بیشتر از آن است که بتوانید تصور کنید. وقتی از هوش نوزادان در سه ماه اول تولد صحبت می کنیم، منظور از هوش، حواس کودکان است چرا که حتی ماه ها بعد از پایان سه ماهگی یعنی تا دو سالگی هوش نوزدان از نوع حسی حرکتی است یعنی نوزدان از طریق حواس و حرکت خود تفکر می کنند.

با این مقدمه، هوش نوزادان در سه ماه اول تولد را با توجه به حواس کودکان (شنوایی، بویایی و بینایی) مورد بررسی قرار می دهیم

  • یکی از نشانه های هوش نوزادان توانایی شنوایی آنهاست. نوزادتان توانایی شنیدن و تشخیص مکان صداها را دارد. او سرش را به طرف صدا یا موسیقی بر می گرداند. از آن مهم تر، او توانایی تشخیص صداها را دارد. بلافاصله پس از تولد او صدای مادرش را از صداهای دیگر تشخیص می دهد و سرش را به سمت مادر بر می گرداند. تا یک ماهگی او صداهای آشنایی دیگر را نیز تشخیص خواهد داد.
  • جنبه دیگر هوش نوزادان مربوط به حس بویایی نوزدان است. نوزاد می تواند بوهای مشخصی را تشخیص دهد. او تقریباً بلافاصله بوی مادرش را خواهد شناخت. پژوهش ها نشان داده اند که نوزادان لباس هایی را که مادرشان پوشیده است به لباس های های دیگران، حتی دایه شان ترجیح می دهند. این بدان معنی است که نوزاد بوی شیر مادرش را تشخیص می دهد. حتی ممکن است وقتی که مادرش در اتاق راه می رود سر و صدا راه بیندازد و او را بو بکشد. او می گوید «مامان، من تو را می خواهم!» هم چنین او به سرعت زیاد یاد می گیرد که بوهای شیرین را ترجیح دهد و از بوهای اسیدی و تلخ دوری کند.
  • بینایی. بینایی نوزاد شما طوری برنامه ریزی شده است که طرح کلی اجسام یا افراد را تشخیص دهد. چند هفته طول می کشد تا او نحوه کنترل حرکات چشمانش را بیاموزد؛نوزاد2 - هوش نوزدان در سه ماه اول تولد این مثل زمانی است که طول می کشد تا نحوه کار با یک دوربین عکاسی را به خوبی یاد بگیرید. با این حال، وقتی که دوربین به خوبی تنظیم شد، او برخی طرح ها را بر دیگران ترجیح می دهد. نمای محبوب او طرح صورت است؛ او به چشم ها و بینی بیش از دیگر اجزای صورت توجه می کند. توجه او همچنین به تضاد رنگ ها جلب می شود. این درست است که نوزادان به طرحهای سیاه و سفید درشت بیشتر دقت می کنند ولی توانایی تشخیص بین تضاد خفیف تر رنگ ها را نیز دارند. در هشت هفتگی حساسیت آنها در تشخیص تفاوت رنگ ها همانند بزرگسالان است !‌

بگذارید فرزندتان در یک آینه نشکن به خودش نگاه کند. با این که او هنوز نمی داند کسی که در آینه حرکت می کند، می خندد، و به او نگاه می کند در واقع خودش است، از این کار لذت می برد. (نوزدان در حدودا ۱۵ ماهگی می توانند خود رادر آیینه تشخیص دهند).

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان صفر تا سه ماهه

رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه و فعالیت هایی برای تقویت آن
رشد اجتماعی و عاطفی نوزاد صفر تا سه ماهه: ابعاد و ویژگی ها
رشد جسمی کودکان صفر تا سه ماهه
فعالیت هایی برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه
معاینات دوره ای نوزادان در سه ماه اول تولد

نظرات