زبانی 12 تا 18 738x437 - رشد زبانی کودکان 12 تا 18 ماهه را با این فعالیت ها تقویت کنید

رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه را با این فعالیت ها تقویت کنید

در این مقاله پس از بیان ویژگی های رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه ، فعالیت هایی را برای تقویت و افزایش رشد زبانی این کودکان را پیشنهاد می دهیم. انجام این فعالیتها از سوی والدین و بزرگترها، می تواند نقش مهمی در رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه داشته باشد.

کلمات را تکرار و تلفظ کنید تا فرزندتان زبان بیاموزد.

از ۱۲ تا ۱۸ ماهگی دامنه  لغات کودک نوپایتان به آرامی گسترش می یابد و او واژه های جدیدی را می آموزد. به طور معمول یک کودک دوازده ماهه دو یا سه کلمه را می گوید و تا هیجده ماهگی بیش از ۳۰ واژه جدید را یاد می گیرد. کلمات او برای بیشتر مردم کامل یا قابل تشخیص نیستند و باید آن ها را برایشان ترجمه کنید. با این حال، وقتی او آن ها را کامل یاد بگیرد «سلام» و «بای بای» را به وضوح می گوید.

هنگام صبحت با فرزندتان کلمات را واضح تلفظ کنید چون او آنها را همان طور که شما تلفظ می کنید یاد می گیرد. وقتی او یک کلمه را می گوید آن را طوری تکرار کنید که انگار خودش کلمه را کامل گفته است و جزئیاتی به آن اضافه کنید تا بهتر بتواند یاد بگیرد. اگر او به یک پرونده در بیرون از پنجره اشاره می کند و می گوید «پر» شما می توانید پاسخ دهید «پرنده آره اون یک پرنده است اون یک پرنده زرد کوچولو است. اون یک کبوتر است.» او به زودی با یکبار گفتن (س ر) به جای سهره شما را شگفت زده خواهد کرد.

می توانید با نام بردن اجسام معمولی در زندگی روزمره به رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه کمک کنید : «اون یک موز زرده. قایق توری رود خونه است.» هم چنین می توانید کارها را برایش توضیح دهید خواه اعمال خودش باشند یا افراد دیگر. «ما کاپشن مون رو می پوشیم تا بریم بیرون. سگه پارس می کنه.»

نکته دیگر در خصوص رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه این است که برخی کلمات این کودکان هنوز نوعی زبان اشاره هستند، مثل «بای بای» و «بالا». تقریبا تمام بچه ها دست تکان دادن برای خداحافظی را زودتر از گفتن آن یاد می گیرند. و در تمام دنیا وقتی بچه ای دو دستش را تا روی سرش بلند می کند می خواهد بگوید «من را بغل کن». هر وقت او با این نشانه می خواهد بغلش کنید به او بگویید «بالا !» و بعد بغلش کنید تا او کلمه را یاد بگیرد.

کودک نوپایتان یک مقلد بسیار ماهر است. او در تمام طول روز کلمات شما را تکرار می کند. و کلمه ای که شما سه روز پیش گفته اید را به درستی تکرار می کند. وقتی هنگام عبور از ایستگاه آتش نشانی به ماشین آتش نشانی اشاره کنید و بگویید صدای ماشین آتش نشانی «دینگ دینگ» است بار بعدی که از کنار ایستگاه آتش نشانی می گذارید او ماشین آتش نشانی را می بیند و می گوید «دینگ دینگ» و شما را شگفت زده می کند.

شد زبانی کودکان 12 تا 18 ماهه

کارهایی برای تقویت رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

* برای فرزندتان کتاب بخوانید، بخوانید، بخوانید، و باز هم بخوانید!وقتی با همدیگر به کتاب ها نگاه می کنید درباره ی متن آن ها به او توضیح دهید. از او بخواهید برخی چیزها را در کتاب نشان دهد. کتاب های الفبا بخوانید تا مبنای حروف الفبا را یاد بگیرد.

* از کودک نوپایتان بخواهید کتاب را ورق بزند و داستانش را برای تان توضیح دهد. او یک داستان ساده خواهد گفت. شاید برای توضیح این که چطور جوجه ها غذا می خورند بگوید «مو» یا از حرکت دستانش استفاده کند اما این کار او را در فرآیند قصه گویی درگیر می کند. هر چه بیشتر قصه بگوید مهارت گفتارش بیشتر می شود.

* کارهایی را که در طول روز انجام می دهید برایش توضیح دهید.

* با فررزندتان طوری حرف بزنید که انگار او یک آدم باهوش است (همین طور هم هست !) مکالمه ی هوشمندانه ای با او انجام دهید. نظرش و آن چه دوست دارد یا از آن بدش می آید را بپرسید. وقتی او حرف می زند مشتاقانه گوش بدهید. به گونه ای جوابش را بدهید که بداند آن چه می گوید را می فهمید. آن چه می گوید را تکرار کنید، نه فقط برای یاد دادن تلفظ درست بلکه برای پی ریزی مهارت خوب گوش دادن.

* هنگام صحبت با کودکتان قواعد دستور زبان را درست به کار ببرید. او حرف زدن (و نوشتن) را از شما تقلید می کند.

کودکتان حرف زدن را شروع می کند و این لحظه ای هیجان انگیز در رشد و نمو او است – خواه او نخستین فرزند شما باشد یا سومین. رشد زبانی کودکان آن قدر متفاوت است که همیشه دیدن روند تکامل آن هیجان انگیز است.

* با گفتن جملات کامل هنگام صحبت با فرزندتان، به تقویت توانایی های گفتاری او کمک کنید. وقتی او به بیسکویت اشاره می کند و می پرسد «بیشتر؟» به او بگویید «بیسکویت بیشتری می خواهی.» ترتیب و تلفظ درست کلمات را به او یاد بدهید.

فرزندتان عاشق آواز خواندن با شما است. شاید متوجه شده باشید که آواز خواندن با فرزندتان او را در مواقع ناراحتی و بی قراری اش آرام می کند. این کار به سرعت خلق او را بالا می برد و او را به حالت طبیعی و شاد بر می گرداند.

* با یک تلفن اسباب بازی بازی کنید. به زودی او گوشی تلفن را بر می دارد و می گوید «سلام.» (مکث) «خوب.» (مکث) «بای بای!»

* برای تقویت رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود، داستان تعریف کنید. می توانید تجارب خودتان را بگویید یا داستانی را از اول برایش بسازید. در داستان تان نقش اول را به کودکتان بدهید.

* همراه با فرزندتان آواز بخوانید. موسیقی گوش کنید. به زودی او به تنهایی آواز خواهد خواند!به آهنگ نوازنده های محلی گوش دهید. یک نوازنده ی کودکان را پیدا کنید و او را به خانه دعوت کنید. همراه با کودکتان به کنسرت بروید. او از شنیدن کلمات آشنا خوشش خواهد آمد!

* برای افزایش رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود، ترانه های بچگانه را با صدای بلند بخوانید کتاب هایی تهیه کنید که حاوی ترانه ها یا اشعار کودکانه باشند.

* به تصاویر کتاب ها و مجلات اشاره کنید و آن را برایش توضیح دهید : «این یک جوجه است» یا «این یک قطره ی باران است.» از او سوالاتی بپرسید که فکر می کنید معنی اش را می داند : «کلاه آب کجا است؟»

* برای تقویت رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود، درباره  آن چه در فروشگاه می خرید با آنها صحبت کنید : «اینا انگور هستند و ما موقع نهار می خوریمشون.» این جملات کلمات را با اشیاء مرتبط می کنند و نیز بین قسمت های مختلف زندگی اش ارتباط برقرار می ک نند (خانه دربرابر فروشگاه).

* وقتی پوشکش را عوض می کنید، حمامش می کنید، یا تنگ در آغوشش می گیرید اعضای مختلف بدنش را نام ببرید. از او بخواهید اعضایی را که نام می برید نشان دهد : «موت کجا است؟»

* موضوعات محیط خانه  فرزندتان را نام ببرید. این شامل آدم ها (بابا، مامان بزرگ، خواهر)، حیوانات (گربه، گاو، اسب، غاز) و اشیا (حوله، میز، دوچرخه) می شود.

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

روان شناس کودک یک ساله خود باشید: کلید رفتار با کودک یک ساله

چگونه رشد ذهنی کودکان نوپا ۱۲ تا ۱۸ ماهه را تقویت کنیم؟

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه و فعالیت هایی برای تقویت آن

فعالیت هایی برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه را با این فعالیت ها تقویت کنید

رشد جسمی کودکان نوپا ۱۲ تا ۱۸ ماهه

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

نظرات