2 - چگونه فضای خانه را برای کودکان خردسال خود امن کنیم؟

چگونه فضای خانه را برای کودکان خردسال خود امن کنیم؟

با گسترش توانایی های فرزندتان وقت آن رسیده است که نگاهی به خانه تان بیاندازید و ببینید چطور می توانید آن را امن تر کنید. اکنون کودک تان قد بلند تر شده است و احتمالاً دستش به بیشتر وسایلی که روی پیشخوان آشپزخانه گذاشته اید می رسد. او می تواند کشوها، کابینت ها، و درها را باز کند. او ممکن است بتواند قفل دروازه را باز کند، و قطعا می تواند در ورودی منزل تان را قفل یا باز کند. او از هر چیزی که بتواند بالا می رود و یک صندلی را تا جای که بخواهد چیزی را بگیرد هل می دهد تا روی آن بایستد. او با همه چیز کار دارد! او می خواهد ببیند لمس کند، و کشف کند!

فرزندتان قد بلندتر شده ست و شاید الان دستش به تابه داغ روی اجاق برسد. به او یاد آوری کنید که اجاق داغ است و دست دراز کردن به طرف تابه روی آن کار درستی نیست. یادتان باشد دسته ی تابه و دیگ را بچرخانید تا دستان کوچک فرزندتان به آن نرسد.

فضای خانه امن برای کودکان

چطور می توانید دانشمند با استعدادتان را ایمن نگه دارید؟

تمام داروها و هر چیز حاوی مواد شیمیایی سمی را در کابینت های قفل دار نگه داری کنید.
پیشخوان آشپزخانه تان را از هر وسیله تیز و خطرناک مثل چاقو و قیچی حالی کنید.
یک زنجیر قفل بر روی در ورودی منزل (و هر دری که به خارج از خانه یا گاراژ – هر جایی که نمی خواهید کودک خردسال شما خطر کند و برود) نصب کنید.
شکستنی ها را در جعبه های ایمن نگهداری کنید.
بر روی تمام پریزها در پوش بگذارید

مهم تر از همه، همواره بدانید فرزندتان کجا است؛ همیشه او را یر نظر بگیرید. این بدان معنی نیست که لازم است همیشه با او بازی کنید یا سرگرمش کنید؛ این یعنی شما همیشه باید بدانید او کجا است و چه می کند. شما حتما می توانید در اتاق های جداگانه باشید؛ فقط به طور منظم به او سر بزنید.

فضای خانه امن برای کودکان

کلیدهای خانه را دو دستی بچسبید

اگر کودک خردسال شما می تواند قفل درها را باز و بسته کند، لازم است هربار که از خانه بیرون می روید – حتی دو ثانیه بیرون رفتن برای بردن زباله، کلیدهای تان را با خود ببرید. ممکن است او به طور ناخواسته در را قفل کند و نداند چطور آن را باز کند تا شما به خانه برگردید. جدا ماندن پشت یک در قفل شده می تواند هم برای شما و هم برای او ترسناک و آسیب زا باشد.

روش دیگر امن نگه داشتن فرزندتان این است که به او فرصت زیادی برای بازی در خارج از خانه بدهید. اگر او تمام بالا رفتن هایی که لازم دارد و می خواهد را در مکان امن، مثل زمین بازی یا حیاط پشتی انجام داده باشد، در داخل خانه میل چندانی برای آن نخواهد داشت. هم چنان خانه تان را یک فضای «آره» نگه دارید. اگر در مورد چیزهایی باید نه بگویید، آنها را همین آلان بردارید و بدین ترتیب از تنش جلوگیری کنید.

مراقب مواد شوینده و پاک کننده ها باشید

رهایی از مواد پاک کننده خانگی حاوی مواد شیمیایی را مورد توجه قرار دهید (لطفا به روش مناسب آنها را دور بریزید!) و به سمت محصولاتی از مواد طبیعی روی آورید. موادی مثل سرکه، جوش شیرین، و بوراکس، پاک کننده و ضد عفونی کننده هایی بسیار موثری هستند و خانواده تان را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار نمی دهند.

فضای خانه امن برای کودکان

نظرات