چگونه در حیاط مهد کودک باغچه طراحی کنیم؟

چگونه در حیاط مهد کودک باغچه طراحی کنیم؟

چنانچه فضای مناسب در اختیار دارید می توانید باغچه ای برای کاشت گل و سبزیجات درست کنید که برای کودکان لذت بخش باشد. سعی کنید محل باغچه دور از مناطق پر فعالیت و شلوغ و دور از محوطه بازی های ترافیکی کودکان باشد. چنانچه فضای باز کودکان آسفالت محدود است، برای درست کردن باغچه از ظروف بزرگ، لاستیک های تراکتور، و واگن ها یا از محفظه های چرخ استفاده کنید. مزیت استفاده از وسائل چرخ دار یا واگن این است که می توان آنها را جا به جا کرد و مقدار آفتاب لازم را کنترل و تامین کرد یا هنگام بازی کودکان فضای بیشتری را برای آنها فراهم کرد.

درختکاری و مراقبت از آن و ایجاد باغچه پروژه ای است که کودکان را طی برنامه ای به آراستن زمین و استفاده از فضا با گزینش بذر و رستنی ها، کاشت آنها در خاک، آبیاری و مراقبت در طول رشد درگیر و مشغول می کند. چنانچه خاک بارور باشد و مقدار لازم آب و آفتاب به آن برسد بذر می روید و رشد می کند. مواظبت از باغچه به اندازه یادگیری مسائل آموزشی برای کودکان لذت بخش است و شکیبایی و پشتکار را به آنها می آموزد.

چگونه در حیاط مهد کودک باغچه طراحی کنیم؟

تدارک و مراقبت از باغچه نه تنها لذت بخش است، بلکه نوعی آموزش و پرورش نیز است. ضمن اینکه سبب شکیبایی و پشت کار می شود.

مواد لازم برای ایجاد باغچه:

  • چند عدد بیلچه، شن کش و کج بیل با دسته های کوتاه؛
  • دستکش های باغبانی مناسب اندازه دست کودکان؛
  • فرغون (چرخ دستی)، بذر یا گل و گیاه؛
  • بذر یا گل و گیاه؛
  • کیسه های خاک؛
  • آب پاش و شیلنگ؛
  • طناب یا سیم برای کرت بندی و ردیف های گل و گیاه.

ممکن است بخواهید در باغچه، بدون شرکت کودکان، تعداد کمی گل و گیاه بکارید؛ این کار با کمی دقت می تواند مانع مایوس شدن شما شود.بدین منظور گل و گیاه را ابتدا با دقت و وسواس انتخاب کنید.

انتخاب گل و گیاه بر اساس شرایط آب و هوایی

چنانچه هوای منطقه مورد نظر خنک است، اینها را بکارید: گل اطلسی، بنفشه، کلم زینتی، کلم بروکلی یا گل کلم ایتالیایی، نخود سبز یا نخود فرنگی، پیاز و سیب زمینی.

گیاهانی که با آب و هوای گرم سازگارند عبارت اند از: گل آهار، بامیه، بادام زمینی، گوجه فرنگی و گل آفتابگردان (چنانچه کودکی به بادام زمینی حساسیت دارد، از کاشت آن پرهیز کنید).

اگر محل رشد گیاه بیشتر اوقات سایه است، گیاهان رنگارنگ بیشتری بکارید تا از بی قراری شما نسبت به رشد محصول بکاهد. باغ و باغچه معمولا حشرات و پرندگان را به سوی خود فرا می خوانند. پیش از کاشت بررسی کنید کدام گیاهان، پروانه ها و مگس را به سوی خود جذب می کنند.

چگونه در حیاط مهد کودک باغچه طراحی کنیم؟

حتی اگر درباره گل و گیاه اطلاعات اندکی دارید، باز هم می توانید در ارائه تجربه های مرتبط با باغبانی و باغچه کاری به کودکان، توفیق داشته باشید، به این ترتیب که از راهنماهای ویژه امور نهالستان ها یا اداره ی کشاورزی منطقه شهرداری نحل استفاده کنید یا برای اطلاعات بیشتر به کتاب ها و دستورالعمل های مرتبط مراجعه کنید.

مقالات مرتبط: 

بازی با شن و ماسه و آب و تاثیرات آن بر رشد و یادگیری کودکان

اصول طراحی زمین بازی در فضای باز مهد کودک

معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

بازی برای کودکان ۱ تا ۳ ساله: بیش از ۶۸۰ بازی برای کودکان در مهد و خانه

بازیهای تخیلی کودکان و هر آنچه والدین باید از آن بدانند

انواع تجهیزات بازی کودکان در مهد کودک ها و پارک ها

بازی در فضای باز چگونه موجب تقویت رشد کودکان می شود؟

نظرات