روزهای اول مهد کودک

روزهای اول مهد کودک : شش نکته مهم برای روزهای اول مهد کودک

برنامه ریزی دقیق برای روزهای اول مهد کودک و پیش دبستان می تواند به کودکان کمک کند تا آمدن از منزل به مهد کودک و یا مرکز پیش دبستانی را با احساس راحتی انجام دهند. در این نوشته قصد داریم تا پس از ارائه توضیحاتی مفید درباره روزهای اول مهد کودک ، شش نکته یا راهکار را برای مدیریت بهتر روزهای اول مهد کودک ارائه دهیم.

در روزهای اول مهد کودک ، کودکان چه می پرسند؟

سعی کنید نیازهای کودکان را پیش بینی کنید و برای روزهای اول مهد کودک خود، نظام یا ساختاری داشته باشید. برخی از بچه ها که از شیرخوارگی در مراکز خارج از خانه نگهداری میشدند، ممکن است ارتباط با اشخاص دیگر را یاد گرفته باشند. بچه های دیگر ممکن است هنوز دوری از خانه و در یک گروه بودن را تجربه نکرده باشند.

در روزهای اول مهد کودک اگر کودکان می توانستند آنچه در ذهن دارند را با کلمات بگویند، ممکن است می پرسیدند:

 • آیا امنیت دارم؟
 • آیا مامان یا بابا با من می مانند؟
 • آیا مربیانم می خواهند من را دوست بدارند؟
 • آیا مربی ام با من مهربان خواهد بود؟
 • آیا بچه ها دیگر من را دوست خواهند داشت؟
 • چه کارهایی باید انجام بدهم؟

کودکان علاوه بر دغدغه هایی که دارند، نیازمند آن اند که اطلاعات جدیدی را در در روزهای اول مهد کودک از برنامه جدید سال، درک و هضم کنند.

نکاتی مهم برای روزهای اول مهد کودک کودکان

کودکان در روزهای اول مهد کودک مطالب زیر را باید بیاموزند:

 • نام های گروهی از افراد ناشناس؛
 • اعتماد به افراد بزرگسالی که با آنها تازه آشنا شده اند؛
 • تعامل با کودکانی که قبلا هرگز آنها را ندیده اند؛
 • چه کارهایی می توانند انجام دهند چه کارهایی نمی توانند انجام دهند؛
 • چیزها کجا قرار دارند؛
 • چگونه از وسایل استفاده و از آنها محافظت کنند؛
 • چگونه مجموعه ای از کارهای روزانه را دنبال کنند؛
 • معنی انتخاب یا برگزیدن بعضی از فعالیت ها؛
 • وسایل را کجا پیدا کنند و به کجا برگردانند.

نکاتی مهم برای روزهای اول مهد کودک کودکان

مربیان مهد کودک و پیش دبستان می توانند با به کارگیری راهبردها و نکات زیر، برنامه ریزی بهتری برای در روزهای اول مهد کودک خود داشته باشند.

گروه ها را کوچک نگه دارید.

سعی کنید تاریخ های ورود کودکان در روزهای اول مهد کودک ، متناوب باشند تا کودکان بتوانند در گروه های کوچک به کلاس و کارهای روزانه خو گرفته و عادت کنند. اگر نمی توانید این کار را بکنید، تعدادی همکار بزرگسال در دسترس داشته باشید تا بتوانند هنگام یاد دادن کارهای روزانه و تمرین آنها، کلاس را به گروه های کوچک تر تقسیم کنند.

برای خوشامدگویی ها و خداحافظی ها وقت بگذارید.

در روزهای اول مهد کودک ، منتظر این مسئله باشید که بعضی از کودکان هنگام جدا شدن از والدین مشکلاتی داشته باشند و دچار اضطراب جدایی شوند. برای انتقال از منزل به مهد کودک وقت بگذارید و به اعضای خانواده اجازه دهید برای چند دقیقه در مرکز شما بمانند تا کودک را در ورود به یک فعالیت، آرام کنند. آوردن چیزهای مورد علاقه کودک از خانه مانند یک عروسک یا پتو برای استراحت و نیز یک آواز، سرود، داستان ضبط شده مورد علاقه کودک نیز بی فایده نیست.

اضطراب جدایی در روزهای اول مهد کودک

فعالیت هایی را انتخاب کنید که کودکان بتوانند مستقلاً انجام دهند.

فعالیت های روزهای اول مهد کودک باید شامل این قانون باشد که «ساده بهتر است». فعالیت هایی را برنامه ریزی کنید که به کودکان امکان می دهد به تنهایی در آنها موفق باشند. برای مثال، پازل های ساده روی میز بگذارید که «خود میزان» باشد، مانند پازل های چوبی حیوانات (با قطعه های تکی)، مداد شمعی، کاغذهای بی خط.

وسیله یا علامتی برای جلب توجه کودکان و جمع شدن آنها داشته باشید و آن را به کودکان معرفی کنید.

یکی از این راه ها را عملی کنید: با یک ساز یا سوت و غیره بنوازید یا دست خود را بالا ببرید تا همه کودکان نیز اینکار را انجام دهند و ساکت شوند و فقط به شما توجه کنند. هر علامتی را که انتخاب می کنید آن را با بچه ها در میان بگذارید و روی آن تمرین کنید. در این باره که چقدر مهم است تا هرکاری را متوقف کنند و به شما گوش دهند، با آنها صحبت کنید. این را بیان کنید که کلاس مکان شلوغ  و اکثرا پر سروصداست. به دلایل ایمنی، بسیار مهم است که راهی داشته باشید تا به سرعت همه به شما توجه کنند.

جلسه گردهمایی یا دورهم نشستن با تمام کودکان تشکیل دهید.

تمام بچه ها را برای یک تشکیل یک گروه فعال و کوتاه (۵ تا ۱۰ دقیقه) دور هم جمع کنید. به خاطر داشته باشید که بعضی از کودکان آمادگی شرکت در این اجتماع را ندارند. بنابراین به آنها اجازه دهید از فاصله ای مطمئن نگاه کنند. یک یا دو آواز ساده بخوانید یا بازی «انگشتی» را که در آن نام های کودکان هر روز تکرار می شوند، بازی کنید.

زمان گردهمایی در روزهای اول مهد کودک

کودکان را به بازدید همه قسمت های کلاس ببرید.

در روزهای اول مهد کودک درباره مراکز یادگیری (مراکز رغبت/ مراکز فعالیت) مختلف و اینکه بچه ها در هریک از آنها چه کارهایی می توانند انجام دهند، صحبت کنید. در روزهای اول مهد کودک بهتر است تعداد فعالیت انتخابی را محدود کنید. تذکر دهید که هر چیزی جایی دارد و برچسب ها نشان می دهند وسایل کجا گذاشته می شوند.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از کودکان احتمالا اغلب گفته های شما را به یاد نمی آورند. بنابراین آماده باشید تا هر چیزی را که گفته اید در خلال در روزهای اول مهد کودک یا حتی هفته های اول، تکرار کنید.

گردآوری: دکتر قاسم تبار

مقالات مرتبط

اضطراب جدایی در کودکان: شناخت و درمان اضطراب جدایی

روش های تدریس در پیش از دبستان

روش های سنجش کودکان در پیش از دبستان

شش رویکرد جهانی آموزش در پیش از دبستان

نظرات