هفت نکته جالب در مورد مهد کودک های فنلاند

هفت درسی که باید از مهد کودک های فنلاند آموخت

همانطور که می دانید فنلاند یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیا را به خصوص در زمینه آموزش پیش از دبستان (تربیت اوان کودکی) دارد. به همین خاطر در این نوشته به هفت نکته شگفت انگیز یا هفت ویژگی مهم پیش دبستانی ها و مهد کودک های فنلاند می پردازیم. اینکه مهد کودک های فنلاند چه ویژگی هایی دارد که آن را از دیگر مهد کودک های جهان متمایز ساخته است. با مهد کودکان همراه باشید.

برای کودکان در فنلاند ، سفر برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده مادام العمر، قبل از مدرسه  و در مهد کودک های فنلاند آغاز می شود. مهد کودک های فنلاند بدون انجام تکالیف درسی یا آزمونهای استاندارد اجباری ، وقت خود را صرف بازی ، کاوش و یادگیری یادگیری می کنند. در نتیجه ، فنلاند دارای ۱۰۰٪ سطح سواد است ، در برنامه ارزیابی بین المللی دانش آموزان (PISA)، بهترین عملکرد را دارد و کودکانی دارد که عاشق رفتن به مدرسه هستند. ما کنجکاو بودیم که چه چیزی باعث می شود مهد کودک های فنلاند سرگرم کننده ، موثر و منحصر به فرد باشد. بنابراین ، ما (کلر سندرز) از گروهی از مربیان مهد کودک ها خواستیم که آن را برای ما تحلیل کنند.

۱- یادگیری بازی محوری در مهد کودک های فنلاند

کودکان، زیاد بازی می کنند. ما یک برنامه درسی و آموزشی خاص مهد کودک خودمان را داریم. اما مربیان در ایجاد روش کار ما آزاد هستند. (آنا از تامپره ، مربی مهد کودک)

کودکان پیش دبستانی در فنلاند روزهای خود را در مهد کودک به بازی و گشت و گذار می گذرانند. البته انواع مختلفی از بازی مانند بازی دیجیتال ، بازی فعال ، بازی خلاق، بازی اجتماعی و بازی آزاد وجود دارد. در حالیکه برخی از آنها بیشتر ساختارمند هستند.

در مهد کودک های فنلاند کودکان تشویق می شوند که آزادانه و مستقل با همسالان خود بازی کنند. طبق مطالعات گسترده ، بازی و اکتشاف طبیعی ترین اَشکال فعالیت و تفکر برای کودکان است. بنابراین ، با رویکردی غالباً مبتنی بر بازی ، مهد کودک های فنلاند انواع مختلف بازی را برای بهینه سازی تجربه یادگیری کودکان ادغام می کنند. به عبارت دیگر مهد کودک های فنلاند درجذاب ساختن یادگیری برای کودکان، بسیار هنرمندند.

۲-  گذراندن وقت با کیفیت در فضای باز در مهد کودک های فنلاند

ما به جنگل سفر می کنیم. حتی اگر در مرکز شهر باشیم ، پارک ها و جنگل هایی داریم که می توانیم به آنجا برویم. بچه ها این را دوست دارند و ما در آنجا لحظات ویژه ای داریم. (اولا از هلسینکی ، مربی و مدیر مهد کودک).

سرزمین فنلاند با  داشتن جنگل ، پارک و دریاچه های فراوان در گوشه گوشه خود، واقعاً مسحور کننده است. علاوه بر این ، این کشور همچنین هر چهار فصل را ؛ از روزهای گرم تابستان تا زمستان های زیر صفر را تجربه می کند. مهد کودک های فنلاند با گذراندن زمان در فضای باز و خارج از مهد کودک با بچه ها ، کودکان را با آب و هوای همیشه متغیر کشور آشنا می کنند. بنابراین ، در هر کودک نوپا و مربی ، لباس های مناسب می پوشند و چندین بار در روز بیرون بازی می کنند. آنها به دور از تبلیت و فناوری، اسباب بازی های آماده و هیاهوی زندگی در فضای بسته، به طبیعت فرار می کنند. اغلب بچه ها با استفاده از چوب و چیزهای دیگری که در طبیعت می یابند ، اسباب بازی های خود را می سازند که این امر باعث افزایش خلاقیت و تخیل آنها می شود

زمین بازی در فضای باز مهد کودک

۳- تیم اختصاصی از متخصصان در مهد کودک های فنلاند

کودکان در مهد کودک با مربیان و دیگر بزرگسالان ارتباط زیادی دارند. ما با آنها ارتباط برقرار می کنیم و بازی می کنیم و همچنین همه آنها را مشاهده می کنیم. (ماریا از کوردوبا در هلسینکی ، مربی کودکستان).

اداره یک مهد کودک فنلاندی یک کار گروهی توسط گروهی از متخصصان بسیار آموزش دیده در زمینه آموزش به کودکان خردسال است. بنابراین ، این موضوع شامل مربیان ، پرستاران ، درمانگران ، مربیان آموزش به کودکان با نیازهای ویژه و همچنین سایر متخصصان این رشته است. در مهد کودک های فنلاند کودکان در حالی که به طور مداوم با هم سن و سالان خود نیز در تعامل هستند ، با این تیم از افراد حرفه ای تماس مداوم دارند. علاوه بر این ، به هر کودک توجه ویژه ای می شود و در موقعیت های مختلف در طول روز از نزدیک مشاهده می شوند. مهدکودک همچنین گفتگوی مداومی با والدین برقرار می کند. هدف این است که اطمینان حاصل شود کودکان از بهترین پشتیبانی ممکن برای رشد و رفاه خود در مهد و خانه برخوردار می شوند.

۴- آموزش در گروه سنی مختلط در مهد کودک های فنلاند

یکی از چیزهای خاص در مورد مهد کودک های فنلاند آموزش گروه های سنی مختلط است. (ایسی، مربی کودکستان).

در یک مهد کودک فنلاند اغلب کودکانی از سنین ۱ تا ۶ سال را می بینید که در کنار هم بازی می کنند و یاد می گیرند. در حالی که کودکان بیشتر بر اساس گروه های سنی خاص تقسیم می شوند ، آنها زمان زیادی را با هم می گذرانند. در وهله اول این امر به کودکان کوچکتر این امکان را می دهد که به همتایان خود در طول فعالیت های روزمره نگاه کنند و از آنها یاد بگیرند.

از طرف دیگر ، بودن کودکان با گروه سنی متفاوت در کنار هم، کودکان بزرگتر را ترغیب می کند که نسبت به دانش آموزان کوچکتر مراقبت ، دلسوزی و همدلی بیشتری داشته باشند. مهمتر از همه ، آنها باید مربی و الگو شوند ، و مسئولیت راهنمایی و هدایت کودکان خردساتر را به عنوان یک الگو بر عهده بگیرند. جامعه ما متشکل از افراد از هر سنین و اقشار مختلف است. بنابراین ، کودکان در مهد کودک های فنلاند از طریق آموزش گروه های سنی مختلط، جهت گیری بسیار خوبی به دنیای واقعی پیدا می کنند.

هفت نکته جالب در مورد مهد کودک های فنلاند

۵- تمرکز ویژه بر مهارتهای عاطفی در مهد کودک های فنلاند

ما به کودکان کمک می کنیم تا از حواس خود استفاده کنند و درک کنند که اکنون چه احساسی دارند. و چرا آنها چنین احساسی دارند. (سالا از میکلی ، مربی مهد کودک)

با پیروری از رویکرد کل نگر (یعنی رشد همه جانبه)، آموزش اوان کودکی در فنلاند در تلاش است تا مهارت های ذهنی ، جسمی ، اجتماعی و عاطفی کودکان را توسعه دهد. این به این معنی است که در مهد کودک های فنلاند به کودکان کوچک یاد داده می شود که چگونه از پنج حس خود برای درک دنیای اطرافشان استفاده کنند. علاوه بر این ، آنها در مورد چگونگی تنظیم احساسات ناشی از حواس خود راهنمایی می شوند. اگر کودکی یک گل زیبا دید و احساس خوشبختی کرد آیا باید آن را گٌل را بچیند؟ اگر او از شنیدن رعد و برق ترسیده باشد ، چه کاری باید انجام دهد؟ علاوه بر این ، اگر او غمگین ، عصبانی یا ناراحت است ، دلیلش گرسنگی یا سرما است؟ یا چیزی بزرگتر مانند دعوا با دوست یا شرایط در خانه یاعث آن شده است؟ از همه مهمتر ، آیا او می داند که اکنون چه احساسی دارد که می تواند بعد از مدتی تغییر کند؟ در مهد کودک های فنلاند کودکان راه های موثر و مثبتی را برای تعادل احساسات و ابراز وجود پیدا می کنند

۶- رویکرد کودک محور در مهد کودک های فنلاند

در فنلاند ما یک رویکرد کودکانه داریم. کودکان خیلی بهتر می دانند که چگونه می خواهند یاد بگیرند. (اولی از جارونپا، مربی و مدیر مهد کودک ).

نقش مربی در یک کودکستان فنلاندی، پشتیبانی و تسهیل یادگیری است. در مهد کودک های فنلاند کودکان به طور فعالانه درگیر فرآیند یادگیری می شوند و کنترل بیشتری بر نحوه یادگیری خود دارند. کلاسها از تنظیم سنتی ردیفهای میز و صندلی کوچکی که کودکان به سختی در آن می توانند بشینند ، و به مربی ای که مقتدرانه بالای سر آنها ایستاده است و نگاه می کند، کاملا دور هستند. در عوض مربیان با کودکان کنار هم می نشینند و با آنها بحث می کنند و بازی می کنند. در نتیجه کودکان به سرعت نقاط قوت و علایق خود و همچنین روشهای ترجیحی یادگیری خود را شناسایی می کنند. بنابراین ، وقتی تمرکز روی این است که «چگونه» بچه ها یاد می گیرند ، «دانش» یا آنچه را که کودکان باید یاد بگیرند، به طور طبیعی و به روشی ساده و بدون خستگی و با روشی جذاب اتفاق می افتد.

هفت نکته جالب در مورد مهد کودک های فنلاند

۷- احترام گذاشتن به کودکان به عنوان افراد منحصر به فرد در مهد کودک های فنلاند

احترام اصل اساسی است که ما در آموزش و پرورش در فنلاند داریم. ما به دانش آموزان و مربیان به عنوان افرادی منحصر به فرد احترام می گذاریم. (سارا از اسپو ، معاون و مربی کودکستان).

در سیستم آموزشی فنلاند ، دانش آموزان و معلمان به عنوان افراد مورد احترام هستند. از شخصیت های منحصر به فرد آنها تجلیل می شود و برای فردیت ارزش قائل می شوند. در مهد کودک های فنلاند کودکان ظرف های خالی در نظر گرفته نمی شوند که باید با دانش پٌر شوند. در عوض با آنها به عنوان جوانه های کوچکی رفتار می شود که برای رشد باید در مسیری که ترجیح می دهند قرار بگیرند و پرورش یابند. علاوه بر این ، مربیان بسیار مورد اعتماد هستند و در مورد بهترین روش برای آموزش دانش آموزان خود، از استقلال تصمیم گیری برخوردار هستند. علاوه بر این ، آنها با آموزش گسترده و همچنین منابع و ابزار یادگیری بسیار با کیفیت، توانمند می شوند. آموزش یا تربیت اوان کودکی در فنلاند یک تلاش مشترک برای کمک به هر کودکی است که در یک محیط یادگیری امن ، توانمند و سرگرم کننده تبدیل به بهترین نسخه ای از خود شود.

شیوه استناد به این مقاله: قاسم تبار، سید نبی الله. (۱۳۹۹). هفت درسی که بایداز مهد کودک های فنلاند آموخت. دریافت شده از: [لینک این صفحه]

مقالات مرتبط

روش های آموزش در پیش از دبستان: از کودک محوری تا معلم محوری

روشهای یاددهی-یادگیری (تدریس) در دوره پیش از دبستان

رجیو امیلیا (مالاگاتسی) و مونته سوری: مهمترین تفاوت ها و تشابهات

مبانی و اصول آموزش و پرورش پیش دبستان

تربیت اوان کودکی (ECE) و مفهوم آن در ایران و جهان

 

نظرات