بارداری سالم

کارهای ضروری برای داشتن بارداری سالم

‏اگر باردار هستید یا فکر می کنید که باردار هستید به پزشک مراجعه کنید. ملاقات با برخی پزشکان چندین هفته طول می کشد، پس عجله کنید. این کار اولین اقدام شما برای داشتن یک بارداری سالم است

تغذیه مناسب، ورزش و استراحت کافی و انتخاب سبک زندگی خوب برای داشتن بارداری سالم، بی خطر و لذت بخش بسیار مهم است. به علاوه، مراجعه مرتب به پزشک و دوری از خطرها و عواملی که در طول بارداری می توانند به شما و چنین آسیب برساند، برای داشتن یک بارداری سالم  بی خطر، ضروری است. بهتر است قبل از باردار شدن از مواد و شرایط خطرناک دوری کنید و با پزشک باتجربه ای مشورت کنید.

‏قبل از ملاقات با پزشک، تغییرات مثبت در زندگی خود را شروع کنید، مانند مصرف غذاهای مقوی و اسید فولیک، ترک سیگار و پرهیز از مصرف الکل. با همسراتان در جلسات معاینه شرکت کنید. در این صورت پزشک می تواند ‏در مورد وظیفه ای که هنگام زایمان برعهده دارد با همسرتان صحبت کند.

‏به احتمال زیاد پزشک در جلسه اول، بدن شما را به طور کامل معاینه می کند و آزمایش های متعددی روی شما انجام می دهد. برای اینکه شما بارداری سالم را تجربه کنید، پزشک شما درباره شرایط کنونی زندگی شما سؤال های زیادی می کند و سوابق پزشکی خانواده تان را جویا می شود. پزشک، هر بار شما و جنین را معاینه می کند تا از رشد جنین مطمئن شود. در ماه های میانی بارداری معمولا هر ماه پزشک خود را ملاقات کنید. در ‏ماه های پایانی هر دو هفته جلسه معاینه خواهید داشت و با نزدیک شدن زمان زیمان، هر هفته در جلسات معاینه شرکت خواهید کرد.

‏برخی پزشکان مدت زمان جلسات معاینه را کوتاه می کنند اما در ملاقات با برخی دیگر از پزشکان می توانید برای ایجاد رابطه نزدیک و بیان نگرانی ها و سؤال هایتان زمان کافی داشته باشید. اگر می خواهید ملاقات طولانی تری داشته باشید از قبل به پزشک خود اطلاع دهید. در اواخر بارداری با پزشک خود یک ملاقات طولانی مدت داشته باشید. درباره زایمان با او گفت و گو کنید. همچنین اگر پزشک شما عضو یک تیم پزشکی است، سعی کنید با سایر اعضای تیم پزشکی صحبت کنید و در خواست های خود را درباره شرایط زایمان مطرح کنید.

بارداری سالم

مراقبت از خود و جنین در طول بارداری

‏شیوه زندگی سالم در طول بارداری نه تنها باعث بهبود شرایط روانی و جسمی شما بلکه موجب سلامت بیشتر کودک نیز می شود.

‏رعایت موارد زیر به افزایش سلامت شما در طول بارداری و داشتین یک بارداری سالم ، کمک می کند.

به طور مرتب به ماما یا پزشک مراجعه کنید تا از سلامت خود و جنین مطمئن شوید.

علائم هشداردهنده بارداری را بشناسید تا در صورت لزوم، به موقع تحت مراقبت های پزشکی

‏قرار بگیرید.

با ورزش و تغدیه خوب، تناسب اندام خود را حفظ کنید تا به خوبی بتوانید یا تغییراتی که در طول بارداری در بدنتان اتفاق می افتد سازگار شوید.

استرس های زندگی خود را کاهش دهید.

برای تسکین و بهبود بیماری ها و ناراحتی های دوران بارداری از درمان های جایگزین استفاده کنید

از مصرف مواد زیان آور و روبه رو شدن با خطرات و آسیب ها بپرهیزید.

‏مشکلات و بیمارهای خطرناک را قبل از باردار شدن درمان کنید.

 

نظرات