کودکان خجالتی

فرزند شما خجالتی است؟ راهکارهایی برای کمک به کودکان خجالتی

بعضی از کودکان تمایل زیادی به برقراری ارتباط ندارند و یا ممکن است به طور مشخص از زیر آن در بروند. بچه های خجالتی هیچ مشکل به خصوصی در گوش دادن یا فهم چیزها ندارند و حرف زدنشان ممکن است کاملا واضح باشد فقط به نظر می رسد بخاطر خجالتی بودن، برقرار کردن ارتباط برایشان مشکل است

کودکی که به مادرش می چسبد

در جاهای جدید بگذارید آن قدر کنارتان باشد تا کم کم احساس راحتی بکند. اگر مدت کوتاهی او را میان جمعی از کودکان ببرید و به آنها معرفی اش کنید، راحت تر می تواند به جمع بپیوندد و بر احساس خجالتی بودن خودن غلبه کند.

اضطراب جدایی در کودکان دو تا سه ساله

چرا فرزندم خجالتی است؟

خیلی از کودکان خجالتی اند و برقراری ارتباط های اجتماعی برایشان مشکل است. دلیل خجالتی بودن خیلی از وقت ها این است که دوست ندارند با کسانی که خوب نمی شناسند، ارتباط برقرار کنند. مثلا کودکی که قبل از شروع مهد یا مدرسه فقط با خانواده نزدیک خودش ارتباط دارد ممکن است به اندازه کودکانی که از همان اول به مهد رفته اند، اعتماد به نفس نداشته باشد.

راهکارهایی برای درمان خجالتی بودن کودکان

توجه به موارد زیر، به برقراری ارتباط در کودکان  و رفع مشکل خجالتی بودن آنها کمک می کند:

عزت نفسش را بالا ببرید، او را تمجید و تشویق کنید. به خصوص وقتی که تلاش می کند کار جدیدی را انجام بدهد یا به طور مستقل کاری را انجام می دهد یا با دوستش بازی می کند.

 اگر نمی تواند از پس یک موقعیت جدید بر بیاید می توانید با خواندن کتاب هایی درباره کودکانی که همین شرایط را دارند، آمادگی لازم را برایش فراهم کنید

 عادت نکنید به جای فرزندتان حرف بزنید. تشویقش کنید خودش در فروشگاه با فروشنده حرف بزند یا چیزی بخواهد. فقط اگر کودک احساس می کند دیگران حرفش را نمی فهمند، به جای یک مترجم ظاهر شوید. به دیگران نگویید او خجالت می کشد. این حرف خجالتی بودنش را بیشتر می کند.

 اگر کودک فهمیده باشد که با حرف نزدنش می تواند تأثیر قابل توجهی روی دیگران بگذارد و برای همین از حرف زدن امتناع می کند، به رویش نیاورید و عصبانی نشوید.

نظرات