9 تا 12 ماه 738x492 - اصولی که در غذا دادن به کودکان 9 تا 12 ماهه باید رعایت کنید

اصولی که در غذا دادن به کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه باید رعایت کنید

زندگی  کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه با گردبادی از انواع مهارت های جدید همراه است و ممکن است دو تا از بزرگترین «نخستین های» او را در این سه ماه ببینید. او بسیار پرجنب و جوش است! به سرعت برق چهار دست و پا می رود و حتی ممکن است در این دوره را رفتن را آغاز کند. نخستین گام های او! ممکن است صداهایی که در می آورد به کلمات تبدیل شوند و شاید شروع به حرف زدن کند. نخستین واژه های او! و او مستقل تر می شود و به آسانی تمایلاتش را ابراز می کند. تا نخستین جشن تولدش او از یک نوازد ناتوان به شخصی که راه می رود و حرف می زند تبدیل شده است. در ادامه به چند نکته مهم در خصوص غذا دادن به  کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه اشاره می شود

شما نمی توانید و نباید فرزندتان را مجبور به خوردن کنید.

کاری که می توانید انجام دهید ارائه انواع غذاهای سالم از گروه های مختلف غذایی به او است. بگذارید او خودش تصمیم بگیرد چه قدر می خواهد بخورد. کودکان در این سن اشتهای متفاوتی دارند. برخی بیشتر شیر مادر می خورند با کمی بیسکویت ترد یا موز خرد شده اما بعضی نیز بیشتر از خواهر و برادران بزرگترشان غذا می خورند! فرزند شما به خودش گرسنگی نخواهد داد؛ اما هر قدر که لازم است می خورد. و اجازه می دهد تمایلاتش شناخته شوند. اگر جگر پخته شده با پیاز بر روی زمین پرت می شود این نشانه ی آن است که غذای دلخواه او نخواهد بود.

کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه می توانند از لیوان نوشیدن را آغاز کنند. بسیاری از کودکان دوست دارند از لیوان بنوشند چون می بینند شما همین کار را می کنید و آنها دوست دارند مثل شما باشند. لیوان ها سرپستانک دار برای این کار مناسبند چون فرزندتان می داند چطور مایع را از آن بمکد و نیاز نیست وقتی لیوان در دستش است مواظب باشید آن را بر نگرداند. در مورد یک لیوان معمولی شما باید تمام وقت در کنارش باشید چون او استعداد زیادی برای خالی کردن محتویات آن دارد این اتفاق در ابتدا تصادفی است و پس از آن که او لذت جاذبه ی زمین را فهمید به طور عمده ی رخ می دهد (در این جا او از پدیده ی علت و معمول استفاده ی موذیانه ای می ک ند و یک وری کردن لیوان برایش یک جور بازی است).

معمولا لیوان های سرپستانک دار قطعه ای دارند که مانع از نشت مایع می شود. با این حال مدتی طول می کشد تا او در مکیدن مایع از درون لیوان مهارت کسب کند. اگر به نظر می رسد فرزندتان نمی تواند چیزی از این لیوان ها بنوشد قطعه در پوش آن را بردارید. بدین ترتیب او با سروته کردن لیوان می تواند کمی از آن بنوشد. وقتی او در این کار مهارت یافت و یاد گرفت کمی آب از لیوان بنوشد می توانید با جایگزین کردن قطعه ی در پوش لیوان به کثیف کاری ها پایان دهید.

یاد گرفتن استفاده از لیوان سرپستانک دار ممکن است کمی سخت باشد. اگر فرزندتان علاقه ای به آن نشان نمی دهد آن را برای مدتی کنار بگذارید و پس از یک ماه یا بیشاتر دوباره امتحان کنید.

مقالات مرتبط
غذا دادن به کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه
رنگ چشم کودکان به کی میره و چه موقع تغییر میکنه؟
اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانن
چرا کودکان هر چیزی را در دهانش می کنند و چه باید کرد؟
به گریه نوزاد پاسخ دهید، لوس نمی شود- چند راهکار برای آرام کردن

نظرات