بازی ساده: 24 بازی ساده و آموزشی و برای کودکان یک تا سه ساله: ماه اردیبهشت

بازی ساده: ۲۴ بازی ساده و آموزشی برای کودکان یک تا سه ساله:ماه اردیبهشت

در سایت مهد کودکان بیش از ۶۸۰ سرگرمی و بازی مفید و آموزشی و در عین حال ساده و کوتاه برای کودکان ۱ تا ۳ ساله به طور رایگان ارائه شده است که همگی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین بازی درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد. برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از این بازی ساده اینجا کلیک کنید. در این نوشته چند بازی ساده و در عین حال مفید برای ماه اردیبهشت ارائه شده است. سایر ماه ها را از جدول زیر انتخاب کنید.

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

بازی ساده برای هفته اول اردیبهشت: گُل عزیز است!

بازی ساده  شماره ۱: شکفتن گٌل

گل، گل، گل

گل های شاداب.

گل، گل، گل،

گل های شاداب.

این جا گل، آن جا گل،

همه جا گل.

این جا گل، آن جا گل،

همه جا گل.

گل، گل، گل

همه جا گل.

درحالی که در میان گل های شکوفا قدم می زنید، با هم شعر بخوانید.

 

بازی ساده  شماره ۲: سبد بهاری

چندشاخه گل بهاری به کودک بدهید تا روی آنها را روی یک بشقاب یا رومیزی کاغذی کوچکی بچسبانید. سپس به دو لبه مقابل هم بشقاب یک روبان چسب بزنید، تا یک سبد گل درست شود.

 

بازی ساده  شماره ۳: در جستجوی گل

تصویر

با کودک بیرون بروید و در پارک دنبال گل های بهاری بگردید. سپس در برگشت به خانه، وانمود کنیدکه میان گل های لاله روی پنجه های پا راه می روید، میان میخک ها می خزید یا بین گل های نرگس بالا و پایین می پرید.

 

بازی ساده  شماره ۴: چاپ گل

مقداری گل قاصدک یا گل های دیگری با گلبرگ های مقاوم را به کودک بدهید. سپس به او نشان دهید که چگونه با فرو کردن گلبرگ ها در رنگ گواش و به آرامی فشار دادن آن ها روی کاغذ، تصویر گل ها را چاپ کنید. برای جالب تر شدن کار، ابتدا کاغذ را به شکل گل ببرید.

تصویر

 

بازی ساده  شماره ۵: بوی گل

کودک را به یک باغ گل ببرید تا عطر گل ها را بو کند. از کدام بو بیشتر خوشش می آید؟ یا یک تکه پنبه آغشته به عطر گلی را وسط یک گل کاغذی بچسبانید و به او بگویید آن را بو کند.

تصویر

 

بازی ساده  شماره ۶: یک گل

دست من یک غنچه گل است.

محکم و بسته

(دست خود را مشت کنید.)

کاملا بسته

بعد به آرامی گلبرگ های این غنچه برای من باز می شوند.

( به آرامی مشت خود را باز کنید.)

حالا یک گل زیبا می بینیم!

 

بازی ساده  شماره ۷: گل های میان وعده

شکل گل های گوناگونی را از کاغذهای رنگی محکمی ببرید. هرروز این هفته، یکی از شکل ها را زیر بشقاب میان وعده کودک پنهان کنید تا آن را پیدا و روی آن را تزیین کند.

 

بازی ساده  برای هفته دوم اردیبهشت : بارش باران بهاری

بازی ساده  شماره ۸: بارون می باره.

بارون، بارون می باره،

رو همه جا می باره.

روی زمین می باره.

روی دستام، روی سرم می باره.

شر و شر و شر، از آسمون می باره.

بارون، بارون، رو همه جا می باره.

در یک روز بارانی، این شعر را با کودک بخوانید.

 

بازی ساده  شماره ۹: بریم به جنگ بارون!

در یک روز بارانی، در حالی که کودک را برای بیرون رفتن آماده می کنید، به او کمک کنید تا وسایل مورد نیاز در باران را نام ببرد. برای مثال، کلاه مخصوص باران، بارانی، چکمه و چتر. برای او توضیح دهید که چگونه این چیز ها مانع خیس شدن او در باران می شوند.

 

بازی ساده  شماره ۱۰: چاله آب باران

بگذارید کودک با چکمه توی چاله آبی که باران ساخته است برود و شلپ شلپ راه بیندازد. سپس داخل خانه به او کمک کنید تا شلپ شلپ کردن، پریدن، قدم رو زدن و روی پنجه ها راه رفتن در چاله باران را نمایش دهد.

 

بازی ساده  برای هفته سوم اردیبهشت: توپ بازی

بازی ساده  شماره ۱۱: شروع توپ بازی

کودکان نوپا از توپ بازی در فضای باز بسیار لذت می برند. بگذارید کودک توپ را بیندازد و دنبال آن بدود. زمانی که توپ را بیندازد و دنبال آن بدود. زمانی که توپ را از روی زمین برداشت، او را تشویق کنید که دوباره آن را بیندازد. بازی را تا وقتی که او دوست دارد، ادامه دهید.

 

بازی ساده  شماره ۱۲: قلش بده!

برای این بازی ساده، با پاهای باز، کف زمین مقابل کودک بنشینید. توپ را روی زمین به طرف کودک بغلتانید و سپس از او بخواهید آن را به همان شکل به طرف شما بازگرداند. هنگام بازی، شعر “قل بده” را بخوانید.

 

بازی ساده  شماره ۱۳: بولینگ تفریحی

از کودک بخواهید چند برج از مکعب بسازد. سپس، چند قدم عقب تر از آن ها بایستد و توپ پلاستیکی بزرگی را به طرف آن ها بغلتاند تا به برج ها اصابت کند.

 

بازی ساده  شماره ۱۴: قل بده!

قل، قل، قل،

قل می خوره این توپ من.

قل، قل، قل،

قل می خوره این توپ من.

قل می دهم توپو به تو.

قل بده توپو به من.

هنگامی که توپ را به طرف یک دیگر می غلتانید، شعر را بخوانید.

 

بازی ساده  شماره ۱۵: توپ توی سبد

سبد اسباب بازی های کودک یا سبد لباس چرک را روی زمین بگذارید و یک توپ بزرگ و نرم به کودک بدهید. در چند قدمی سبد بایستید و به نوبت توپ را داخل سبد بیندازید.

 

بازی ساده  شماره ۱۶: توپ بازی در اتاق

از کودک بخواهید در داخل خانه با پیزهای توپ مانند بازی کند. برای مثال با جوراب های لوله شده، کاغذ مچاله و توپ اسفنجی بازی کند و آن ها را به طرف هدف های مختلفی پرتاب کند.

 

بازی ساده  شماره ۱۷: من می پرم

می پرم و می پرم

(بالا و پایین بپرید)

من همه جا می پرم.

می پرم و می پرم.

من به هوا می پرم.

می پرم و می پرم.

مثل یه توپ می پرم.

می پرم و می پرم.

تا روی زمین بیفتم.

( خود را به زمین بیندازید)

هنگام خواندن شعر، به کودک نشان دهید که چگونه مانند یک توپ بالا و پایین بپرد.

 

بازی ساده  برای هفته چهارم اردیبهشت: بازی با لباس ها

بازی ساده  شماره ۱۸: نمایش لباس

جعبه پر از لباس های گوناگون تهیه کنید و در اختیار  کودک قرار دهید تا برای نمایش لباس از آن استفاده کند، باری مثال لباس هایی مانند کلاه و تاج برای لباس شاهزاده، چکمه و کلاه  قرمز باری لباس آتش نشان. آینه ای در آن نزدیکی داشته باشید تا کودک لباس ها را بر تن خود ببینید. در پوشیدن لباس به او کمک کنید.

 

بازی ساده  شماره ۱۹: لباس می پوشم

درآوردن و پوشیدن لباس های ساده را با کودک تمرین کنید. ابتدا به او کمک کنید و سپس بگذارید خودش این کار را با لباس های بسیار ساده شروع کنید و ابتدا از درآوردن لباس آغاز کنید.

 

بازی ساده  شماره ۲۰: نقاشی صورت

کمی لوسیون دست یا صورت را با چند قطره رنگ خوراکی مخلوط کنید. بگذارید کودک این لوسیون را روی بینی، گونه و چانه خود را بمالد و یک صورت خنده دار برای خود درست کند. این نقاشی به آسانی با آب گرم پاک می شود.

 

بازی ساده  شماره ۲۱: بازی با روسری و شال

به کودک کمک کنید تا با روسرس و شال، پوشش های مختلفی برای خود درست کند. از او بخواهید شال را مثل کلاه دور سرش یا به عنوان دستمال گردن دور گردنش ببندید؛ روسری را سر کند و سپس مثل بال پروانه و فرشته روی شانه های خود بیندازد.

 

بازی ساده  شماره ۲۲: شنل کاغذی

شنل ساده را با روزنامه برای کودک درست کنید. تای روزنامه را از وسط کمی ببرید تا کودک این شنل را از سر بپوشد. دقت کنید که تای روزنامه روی شانه کودک قرار گیرد.

 

بازی ساده  شماره ۲۳: نترس!

با نشان دادن لباس و ماسک های ترسناک یا عروسک هایی که لباس عجیب به تن دارند به کودک یاد دهید که پوشیدن این لباس ها برای نمایش و بازی است و ترس ندارد.

 

بازی ساده  شماره ۲۴: به آینه نگاه بکنیم

نگاه بکنیم به آینه.

نگاه بکنیم به آینه.

چی میبینیم تو آینه؟

چی میبینیم تو آینه؟

یه دختر کلاه به سر.

یه دختر کلاه به سر.

هنگامی که کودک در فعالیت نمایش لباس، لباس های گوناگون می پوشد، با او به آینه نگاه کنید و شعری مناسب لباسش برای او بخوانید.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات