تاثیرات مصرف دارو، قرص ضدبارداری و مواد مخدر در دوران شیردهی

تاثیرات مصرف دارو، قرص ضدبارداری و مواد مخدر در دوران شیردهی

‏در در دوران شیردهی مادر، به جز برخی داروهای خاص، همه داروها بس از مصرف به مقدار کمی در شیر می مانند. برخی داروها در کودک شیرخوار تاثیر می گذارند اما برخی دیگر تاثیر خاصی در کودک ندارند. برای مثال مسکن های پس از زایمان برای کودک خطرناک نیستند و باید پس از زایمان مصرف شوند. همچنین، مصرف داوهای ملین و هموروئید (بواسیر) در دوران شیردهی نیز مشکل خاصی برای کودک ایجاد نمی کنند.

قبل از مصرف هرگونه داروی تجویز شده یا داروهایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند و نیز قبل ‏از مصرف دارو های گیاهی در دوران شیردهی ، با پزشک خود درباره مصرف آنها مشورت کنید.

از مصرف مواد مخدر در دوران شیردهی به طور جدی پرهیز کنید. موادی مانند کوکائین، هروئین و امثال آن در دوران شیردهی باعث بروز ‏مشکلات جدی برای شما و کودک شیرخوارتان می شوند.

‏تزریق بسیاری از واکسن ها در دوران شیردهی برای شما و کودک اشکالی ندارد و مشکلی به ‏وجود نخواهد آمد. البته واکسن آبله استثنا است زیرا تزریق آن در دوران شیردهی باعث به وجود آمدن التهاب در محل تزریق می شود و در صورت تماس کودک با این ناحیه از پوست، ممکن است او نیز دچار زخم و التهاب شود. تزریق واکسن آنفلوانزا و نیز واکسن اوریون، سرخک و سرخجه (واکسن سه گانه) در برای کودک بی خطر است.

‏در صورتی که قرص های جلوگیری از بارداری مصرف می کنید، از مصرف داروهایی کف حاوی ‏استروژن هستند در دوران شیردهی خودداری کنید.مصرف این قرص ها باعث کاهش میزان شیر می شوند. قرص های ضد بارداری که تنها شامل پروژسترون هستند (مانند قرص های کوچک و دپو – پروورا ) در میزان ترشح شیر تاثیری ندارند.

سیگار کشیدن در دوران شیردهی به دو صورت در کودک شیرخوار تاثیر می گذارد: اول از طریق آلوده شدن شیر ‏به نیکوتین و دیگر مواد مضر موجود در سیگار و دوم از طریق تنفس دود سیگار. با وجود این که سیگار باعث بروز مشکلاتی برای کودک می شود اما مادرانی که سیگار می کشند نیز می توانند کودک خود را شیر دهند. شیر مادری که سیگار می کشد بهتر از شیر خشک، کودک را در برابر بیماری های مختلف محافظت می کند. کودکانی که شیر خشک مصرف می کنند ۷ ‏بار بیش از کودکانی که مادر سیگاری دارند، به عفونت ریه مبتلا می شوند.

‏اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید یا حداقل تعداد آن را در دوران شیردهی کاهش دهید. دور از کودک ‏خود سیگار بکشید زیرا دود سیگار خطر مرگ ناگهانی نوزاد و عفونت ریه و گوش را افزایش می دهد.

نظرات