8 پیامد منفی استفاده از کاربرگ ها در مهد و پیش دبستان

۸ پیامد منفی استفاده از کاربرگ ها در مهد و پیش دبستان

استفاده بیش از اندازه از کاربرگ و کتاب های کار یکی از آسیب های اصلی آموزش به کودکان پیش دبستانی و خردسال در جهان و بویژه در کشور ما است. در اینجا دو فیلم درباره استفاده از کاربرگ ها در مهد و پیش دبستان قرار داده شده است. فیلم اول به این موضوع می پردازد که چرا در مهد کودک ها و پیش دبستانی های ایران و البته در بسیاری از کشورهای جهان از کاربرگ ها بیش از اندازه استفاده میشه و فیلم دوم با ۸ دلیل علمی توضیح میده که چرا نباید از کاربرگ ها در آموزش به کودکان استفاده کرد و استفاده زیاد از کاربرگ ها در پیش دبستان چه آسیب هایی را برای کودکان به دنبال دارد.

فیلم اول: دلیل استفاده پیش از اندازه از کاربرگ ها در مهد کودک و پیش دبستان

بخشی از محتوای فیلم: یکی از دلایل استفاده زیاد از کاربرگ ها اینکه ما والدین و حتی مربیان فکر میکنیم هدف اصلی آموزش و پرورش پیش دبستان اماده کردن کودکان برای دبستان هستش. اما آموزش و پرورش پیش دبستان اهداف مهم تری داره. هدف آموزش به کودکان خردسال اینکه به کودکان چگونه بودن و چگونه زیستن، و چگونه یاد گرفتن رو یاد بده. یعنی به کودکان یاد بدیم تا چگونه یاد بگیرن یعنی پرورش مهارتهای مهم شناختی مثل خلاقیت مثل حل مسئله، مثل روحیه پرسشگری و نقادی، مشاهده گری. هدف پیش دبستان اینکه مهارتهای اجتماعی و نوع دوستی رو به کودکان اموزش بدیم اینکه چگونه میتونه با داشتن ارتباطات سالم با دیگر انسان ها، زندگی شادی داشته باشه.

اما رسیدن به این اهداف نه از طریق کاربرگها ممکن هستش و نه منطقی. ما اگر میخوایم به این اهداف اساسی دست پیدا کنیم باید پری اسکول ما پلی اسکوول باشه. از طریق بازی و فعالیت ما میتونیم حتی مهارتهای مهم تحصیلی رو هم به کودکان آموزش بدیم. پس بنابراین باید تلاش کنیم استفاده از کاربرگ هارو به حداقل برسونیم.

درسته ممکنه کودکان ریاضی و علوم و سوادآموزی یعنی خواندن و نوشتن رو از طرق کاربرگها سریع تر یاد بگیرن اما اولا ، به همان سرعت نگرش منفی به یادگیری پیدا می کنند و شوق یادگیری رو از کودکان می گیرد. دوما، تاثیرات کاربرگ بلندمدت نیست. ما باید به کودک مهارت مهم تفکر مثل حل مسئله، تفکر خلاق، پرسشگری و مشاهده کردن را یاد بگیرد، چگونه یاد گرفتن رو یاد بگیرن. مهارتهایی که همیشه به درد کل زندگی کودک میخورند و بلند مدت هستند.  اما چرا کاربرگ ها مناسب نیستند و شوق یادگیری رو از کودک میگیرن؟ در فیلم بعدی به ۸ دلیل اشاره خواهیم کرد.

فیلم دوم: با ۸ دلیل علمی باید استفاده از کاربرگ ها را در پیش دبستان محدود کرد

بخشی از محتوای فیلم: اما چرا نباید از کاربرگ ها زیاد استفاده کرد؟ استفاده از کاربرگ ها تاثیرات منفی زیادی روی کودک داره که از مهمترین اینا هستن:

۱- با دامنه توجه کودکان مناسب نیست. حداکثر دامنه توجه کودک ۵ ساله ۵ دقیقه است

۲- کاربرگ ها ممکنه مهارتهای حرکتی ظریف کودک رو افزایش بده اما روشهای زیادی برای رشد مهارت های حرکتی ظریف کودک وجود داره مثل نقاشی کردن، طراحی کردن، خمیر بازی، مجسمه سازی و کولاژ، برش و تا کردن کاغذ، ساخت پازل، بازی با مکعب ها، نخ کردن مهره ها و …

۳- به مهارتهای درشت کودکان اسیب میزنه. به رشد جسمانی و فیزیکی کودکان آسیب میزنه

۴- به عزت نفس کودکان آسیب می زند

۵- به خلاقیت کودکان آسیب میزنه. برای اینکه در کاربرگ یک روش برای جواب دادن وجود داره

۶- به رشد اجتماعی کودکان آسیب می زند. کاربرگ به کودکان می گوید سرت رو برگه خودت باشه و کار خودتو انجام بده. باعث میشه مهارت همکاری کردن و کار گروهی رو یاد نگیرن

۷- به رشد شناختی کودکان آسیب میزنه، چون فرصت برای رشد اجتماعی رو میگیره

۸- کاربرگ حواس کودکان را درگیر نمی کند. کودکان از طریق تمامی حواس خود یاد می گیرند

پس سعی کنیم تا جایی که میتونیم استفاده از کاربرگها رو در پیش دبستان محدود کنیم و حتی حذفش کنیم. کاربرگها تنها شیوه یادگیری کودکان نیستش بلکه یکی از روشهای یادگیری کودکان هستش که البته آسیب هایی رو به دنبال داره. به قول لوریس مالاگاتسی کودکان صدها زبان برای یادگیری دارن. یادگیری کودکان باید مبتنی بر بازی و فعالیت و استفاده از حواس باشه

پس تلاش کنیم تا به جای کاربرگ از فعالیت های عملی و بازی برای آموزش استفاده کنیم. یادمون نره که کاربرگها مربی کودک نیستند.

مقالات مرتبط:

مهارت های پایه ریاضی کودکان پیش دبستان و زمان و نحوه شکل گیری آنها در کودکان

آموزش علوم در پیش دبستان شامل سه بخش اصلی است

آموزش ریاضی در پیش دبستان شامل ۵ موضوع اصلی است: راهنمای مربیان

مطالعات اجتماعی در پیش دبستان شامل چه چیزهایی است؟

مهارت های فرایندی و نشانه های آن در کودکان پیش از دبستان

آشنایی با روش های سنجش کودکان در پیش از دبستان

روش های تدریس (یاددهی-یادگیری) در پیش از دبستان

نظرات